Zumba İle Kilo Verme, Zumba Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 1 Aralık 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Zumba kelimesi duyar duymaz enerji veren ve dolaşımı hızlandıran bir güce sahip. Bu aktivite nedir ile başlayalım. Zira daha çok kilo verme amacıyla yapılan yeni moda bir dans olan zumba 90’lı yılların başlangıcında Kolombiyalı dansçı Beto Perez tarafından keşfedilmiş, kelime manası hızlı hareket etmek olan ve bunun da hakkını veren bir nevi fitness programıdır. Latin danslarını, hip hopu, sambayı, mamboyu, salsayı, oryantal figürleri içeren, dans ederken hem eğlendiren ve kalori harcatan bir spor da sayılan zumba tek kişilik bir aktivite olmayıp en az 5 kişiden oluşan kalabalık gruplar halinde yapıldığında çok daha keyifli bir eğlenceye dönüşür.

Zumba İle Kilo Verme Zumba Nasıl Yapılır 1

Zumba Nasıl Yapılır?

  • Hareketli müzikler eşliğinde ve bu müzikle uyumlu hareketlerin yapıldığı bir dans türü. Hem pek çok dans türünü içinde barındıran hem da kalabalık gruplarla yapıldığı için son derece keyif veren bu özelliği yüzünden kısa süre içinde dünyaca ünlü bir dans olup çıkmış.
  • Her yaşa göre  koreografileri farklıdır. Bunu, grubun yaş ortalamasına göre eğitmen belirler ve ona göre bir kompozisyon çıkartır. Eğitmen eşliğinde yapılan hareketler ve figürler kolaydan zora doğru gider.
  • Youtube videoları detaylı olarak izlenip uygulanabilir.

Zumba İle Zayıflanabilir Mı?

Dans sırasında hareketli müzikler eşliğinde ve hızlı hareket edildiğinden kilo vermek kolaylaşır. Düzenli olarak yapıldığında ve uygun bir diyetle de desteklendiğinde zayıflamak mümkündür.  Yani fitness programı olarak da pekala kullanılabilir.

Zumba İle Kaç Kilo Verilir?

Kaç kilo verileceği kişinin mevcut kilosuna, günlük aldığı kaloriye ve metabolizma hızına göre değişir. Uygun bir diyetle desteklendiğinde zayıflama mümkündür. 1 ay gibi bir sürede tatmin edici ölçüde kilo kaybı yaşanabilir.

Zumba İle Kilo Verme Zumba Nasıl Yapılır 2

Temel Zumba Hareketleri ve Zumba Müzikleri

Hem dans hem de aerobik figürler içerir. Hip-hop, kumbiya, salsa, samba, merenge, mambo, oryantal ve Bollywood gibi dans figürleri içerir, latin müzikleri eşliğinde son derece hareketli ve adeta kanı ateşleyen bir kompozisyon haline gelir. Zumba ile egzersiz yapmak son derece eğlenceli hale gelir ve kişi farkına bile varmadan kalori yakar, sıkılaşır ve zayıflar.

Zumbada ağırlıklı olarak salsa ve merenge figürleri vardır. Ama saydığımız diğer dans türlerinin figürleri de kompozisyonun içine yeterli miktarda yedrilmiştir.

Zumbanın Diğer Faydaları

  • Her yaştan insanın yapabileceği bir spor, egzersiz, danstır.
  • Bu spor ile zayıflama son derece keyifli bir deneyimdir.
  • Kişiyi stresten arındırır, sosyalleştirir, kilo vermenin hissettirdiği olumlu duyguları yaşatır.
  • Kişiye zaman içinde fit bir görünüm kazandırır ve kişinin motivasyonunu yükseltir.

1 Aralık 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...