Yumurta Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Yakın zamanda üzerine bir çok yorum yapılan, etkisi tartışılan yumurta hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? Yumurta vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin hemen hepsini içerdiği için insan metabolizması için önemli bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte bilimsel araştırmalar göstermektedir ki eklem kireçlenmelerinde, eklem zarı aşınmalarında tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla günlük beslenme listesinde mutlaka bulunması gereklidir.Günlük tüketilmesi gerektiğini belirtirken  yumurta kaç kalori, haşlanmış yumurta kaç kalori, yağda yumurta kaç kalori gibi günlük beslenme programımızda bize faydalı bilgileri derledik. Haydi birlikte bakalım…

Yumurta kaç kalori bilgilerine girmeden önce yumurta ile ilgili kısa bilgiler vermeye devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığına bağlı Kanserle Savaş Derneği Başkanlığı ve Kanser Hastaları Derneği’nin ortaklaşa çalıştığı bir araştırma sonuçları broşürde toplanmış. Bu broşürde yumurtanın da sağlıklı tüketimi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Öncelikle haşlamayla ilgili bilinmesi gereken; yumurtanın çok pişirildiğinde sindiriminin zorlaştığı. Yanı ne kadar çok haşlanırsa o kadar güç sindiriliyor. Aynı zamanda protein değeri düşüyor. Normal büyüklükte 1 yumurta kaç kalori derseniz, bir çiğ yumurta yaklaşık 77 kaloridir. Ancak pişirme şekilleri kalori değerini değiştirir. Şimdi bunların neler olduğuna ve kalori değerlerine bir bakalım.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

En sağlıklı yumurta pişirme şeklidir. Ancak yine yukarda belirttiğimiz hususa dikkat edilmesi gerekir. Yumurta çok fazla haşlanmamalıdır. Orta seviyede bir haşlama sağlıklı tüketim için faydalı olacaktır. Unutmayın 100 gr.  bir yumurtanın içinde 156 kalori enerji, su, protein, yağ, karbonhidrat, şeker gibi besin değerleri; kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, mangan ve selenyum gibi mineral değerleri; B6, A, E vitamini ile birlikte tiamin, niasin, pantotonik asit gibi vitamin değerleri; ayrıca tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri  bulunuyor. Dolayısıyla pişirme tekniğine dikkat ederek bu zengin besin değerlerinin vücudunuza geçmesine imkan verebilirsiniz. Haşlanmış yumurta kaç kalori diye merak ediyorsanız orta büyüklükte haşlanmış bir yumurta yaklaşık 156 kaloridir.

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Yağda Yumurta Kaç Kalori?

Yağda yumurta da kahvaltılarda en çok tercih ettiğimiz  yumurta pişirme şekillerinden biridir. Ancak haşlanmış yumurtadaki kural bu pişirme yöntemi içinde geçerlidir. Kesinlikle çok pişirilmemesi gerekir. Aksi halde vücudumuz için faydalı değil zararlı hale dönüşür. Aynı zamanda pişirme esnasında kullanılacak yağın da doğru seçilmesi ve miktarı önemlidir. Pişirme için tereyağı ya da zeytinyağı kullanılmalı. Zeytinyağı çok kızdırılmamalıdır. Bir diğer önemli bilgi yumurtanın tazeliğidir. Yumurta alındıktan sonra buzdolabında saklanmalı, en fazla üç hafta süresince tüketilmelidir. Yumurtayı pişirmeden önce yıkanması da önemlidir.

Yağda Yumurta Kaç Kalori?

Yağda yumurta pişirirken, yumurtayı kırdığınızda tavaya su gibi düşüyor, jelsi kıvam görünmüyorsa ve bir de sarısı hemen dağılıyor ise yumurta bozulmuştur. Bozulan yumurta çok kötü koku da yayar. Bu uyarılarımıza dikkat çektikten sonra yağda yumurtanın kaç kalori olduğuna bakalım. Bir adet az yağda pişmiş yumurta yaklaşık olarak 180 kaloridir.
Anlaşıldığı üzere yumurta yüksek kalorili bir besin olmadığı gibi oldukça doyucu ve besin değeri yönünden zengin içeriklidir. Yüksek miktarda protein kaynağı olmasından dolayı özellikle sporcuların tercih ettiği bir besindir. Özellikle kas gelişimi için protein kaynağı yumurta tercih edilir. Sağlıklı beslenme kaynağı olarak özellikle beslenme diyetlerinde yeri vardır. Ancak kilo vermeye yönelik özel bir diyet listesi uygulamak istiyorsanız mutlaka uzman bir doktordan destek almalısınız. Doktorunuz sizin vücut değerlerinizi ölçen bir takım testlerin ardından beslenme programınızı oluşturucaktır. Beslenme programınızdaki yumurta yoğunluğuna  karar verecektir.

14 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...