Yeme Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Yayınlanma Tarihi: 1 Ekim 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Gündelik hayatımızdaki hemen her durum yemek düzenimizi etkiler. Stresler, sıkıntılar, kaygılar çoğu bünyede daha fazla yemek yemeye teşvik edebilir. Bazı bünyeler de hiçbir şey yemek istemez. Olaylara verilen tepkiler herkeste farklı olduğu için beslenme şekilleri de yine her bünyede farklıdır. Bu beslenme şekilleri bazı kişilerde duygusal yeme bozukluğu problemine yol açar. Çeşitleri oldukça fazla. Ama yeme bozukluğu nedir diye soranlar için ya aşırı yemek yeme, ya aşırı aç kalma ve de kilo ile ilgili fazla kaygılı ve takıntılı davranma durumu yeme bozukluğu olarak adlandırılıyor. Şimdi gelin yeme bozukluğu çeşitlerine bir bakalım.

Yeme Bozukluğu Nedir Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir 1

Yeme Bozukluğu Çeşitleri

Yeme bozuklukları ilerledikleri ve tedavi edilmedikleri zaman hayati tehlike arz eden rahatsızlıklardır. En yaygın olan şekilleri ya çok yiyip kusma ya da neredeyse hiçbir şey yemeden günü tamamlamadır. Her ikisinde de kısa süre içinde aşırı kilo kaybı, kas yitimi ve organ fonksiyonlarında bozukluklar göze çarpar. Kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik anlamda yıkıma uğratan bu bozukluklar tedavi edilmediklerinde hayatı tehlikeye sokarlar.

Bigoreksiya Nedir?

Bazı insanlar için vücut geliştirme son derece önemli bir konudur. Hatta öyle ki hayatlarının en önemli konusu haline bile gelebilir. Bu insanlar vücutlarında yeteri kadar kas olmadığını düşünürler. Bigoreksiyası olan kişiler çoğunlukla vücut geliştirme sporu ile uğraşırlar. Bu kişilerin günde spora ayırdıkları süre 5 saati bulabilir. Ne kadar spor yaparlarsa yapsınlar asla yetinmezler. Bu bozukluk da uzman desteği gerektirir.

Anoreksiya Nervoza Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Anoreksiya nevroza hastalığında kişi kilo alma korkusuyla tehlikeli düzeyde kilo verir. Daha çok kadınlarda görülür. Travmatik bir hadise; bale, jimnastik, mankenlik yapma isteği gibi durumlar anoreksiyayı tetikleyebiliyor. Bu rahatsızlıkta kişiler çok az yemek yiyip çok ağır egzersizler yaparlar, diyet hapları kullanırlar, idrar söktürücü ve müshil kullanırlar. Anoreksiya ciddi bir rahatsızlıktır ve çözümü için mutlaka uzman desteği gerektirir.

Bulumia Nervoza Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Tıka basa ve hızlı hızlı yemek yedikten sonra yenilenleri çıkartmak anlamına gelen bulumia son derece ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurma riski olan bir yeme bozukluğudur. Bulimik olan bir birey önce büyük porsiyonlar halinde yemek yer ve hemen ardından yediklerini kendini zorlayıp kusarak çıkartır. Bunun yanı sıra laksatifler ve aşırı egzersizle aldığı kalorileri yok etme çabasına girer. Bu yeme bozukluğu erkeklerden çok kadınlarda ve çoklukla da ergen ve genç yaştaki kızlarda görülür. Hastalığın tedavisi için psikolojik tedavi şarttır.

Yeme Bozukluğu Nedir Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir 2

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Ne Tür Bir Rahatsızlıktır?

Bu rahatsızlığa aşırı yeme bozukluğu da (Binge Eating Disorder) denilmektedir. Aşırı yani tıkınırcasına yeme bozukluğu metabolizmanın gereksinimi dışında çok fazla ve büyük porsiyonlar halinde yemek yeme isteği ile karakterize olmuş bir bozukluktur. Bu bozuklukta bir kısır döngü vardır. Aşırı yemek yeme eylemi, ardından gelen pişmanlık ve sıkıntı ve yeniden başlayan yemek yeme eylemi. Bu durumun hastalık sınıfına girmesi için 6 ay gibi bir süre içinde haftada en az 2 sefer tekrarlıyor olması gerekir. Aşırı yeme bozukluğu olan birisinde depresif bozukluklar, bipolar bozukluk, anksiyete ve obezite gibi rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Yeme Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Yeme bozukluklarının kökeninde çoğunlukla psikolojik sebepler yatar. Daha ince olma ve herkes tarafından beğenilme arzusu, estetik kaygılar, dış görünümü takıntılı derecede önemseme, kilo sebebi ile dışlanmanın verdiği üzüntü, sıfır beden mankenlere özenme gibi sebepler yeme bozukluğuna yol açar.

Yeme Bozukluğu Rahatsızlıkları Hangi Yaşlarda Başlar?

Yeme bozuklukları çoğunlukla ergenlik çağındaki kız çocuklarında görülür. Başlama yaşı erkendir. Yetişkin kadınlarda da görülebilen yeme bozuklukları daha çok ergenlik ve ilk gençlik çağını yaşayan genç kızlarda görülür.

Yeme Bozukluğu Rahatsızlıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi edilmediğinde son derece tehlikeli bir rahatsızlık olan yeme bozuklukları psikolog yahut psikiyatr, diyetisyen ve endokrinoloji uzmanlarının bir araya gelmesiyle çözülebilecek bir sorundur. Bu hastalıklarda endikasyonu ispatlanmış bir ilaç varlığından henüz söz edilmemektedir. Yeme bozukluğu testi sonuçları olayın gidişatını da belirler. Yeme bozukluğu tedavisi başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde kişiyi eski sağlığına kavuşturur.

1 Ekim 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...