Vücut Kitle İndeksi

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Hayatın içinde; özellikle sağlık ve kilo kontrolü ile ilgili araştırmalarda vücut kitle indeksi tanımlamasını sıkça duyarız. Beden kitle indeksi de denilen vücut kile indeksi kaç olmalıdır sorusunun cevabı önemlidir; zira vücutta bulunması gereken yağ miktarı normal seviyenin üzerine çıktığında da, altına indiğinde de sağlık anlamında problemler ortaya çıkar. Peki nedir bu vücut kitle indeksi, yaşa ve cinsiyete göre değişir mi, nasıl hesaplanır ve nasıl korunur sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nedir

VKİ, yani vücut kitle indeksi, vücutta bulunan yağ miktarını tahmini olarak gösteren bir değerdir ve bu değer normalin üstünde olması vücutta fazla miktarda yağ olduğunun göstergesidir. Vücutta stoklanmış fazla yağlar ise sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir yüktür ve en kısa zamanda doğru ve sağlıklı yöntemlerle verilmelidir.

Vücut kitle indeksi hesaplama işleminde boy kilo oranından faydalanılır. Yani beden kitle indeksi kişinin boyuna göre ideal kilosunun kaç olması gerektiğini gösterir.

Vücut kitle indeksi yaşa göre, cinsiyete göre, kişilerin hareketlilik anlamındaki yaşam tarzlarına göre farklılık gösterir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır

Yetişkin kişiler için vücut kitle indeksinin 18.5 ila 24.9 aralığında olması normal olarak kabul edilmektedir. Beden kitle indeksinin 25’ten yüksek olması fazla kilo, 30’dan yüksek olması ise aşırı kilo ya da diğer adıyla obezite olarak adlandırılır. Fazla kilo da obezite de yaşam kalitesini düşüren, kişiyi pek çok sağlık problemiyle yüz yüze getiren bir durumdur.

Aynı şekilde beden kitle indeksinin düşük olması da sağlık açısından risklidir. Beden kitle indeksi 18.5’dan az ise kilonun normalden az olduğu sonucu ortaya çıkar ki böyle bir durumda da yine hekime danışılmalıdır.

Vücut kitle indeksi hesaplamada ortaya çıkan netice her zaman standart sonucu vermez. Yani sözgelimi bir sporcunun bedeninde kas kütlesi yoğun olduğundan beden kitle indeksinin yüksek olması on fazla kilolu olduğunu göstermez.

vucut kitle indeksi

Peki vücut kitle indeksinizi öğrenmek için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Bunun için düzenlenmiş vücut kitle indeksi formülünü kullanabilirsiniz.

Vücut kitle indeksi vücudun kilogram cinsinden ağırlığının, metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir.

Vücut kitle indeksi formülü şöyledir:

Boy (M) X Boy(M) = Boy Çarpımı

Kilo (Kg) / Boy Çarpımı = Beden Kitle İndeksiniz

Beden kitle indeksiniz:

18.5 kg/m2’nin altında ise: Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise: Normal

25-29.9 kg/m2 arasında ise : Fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise: Birinci derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise: İkinci derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise: Üçüncü derece morbid obez

50 kg/m2 ve üzerinde ise: Süper obez olarak adlandırılırsınız.

Obezite hesaplama da yine bu vücut kitle indeksi formülü içinde yer alır ve yaklaşık değerleri verir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için beden kitle indeksi normal değerlerde olmalı ve bu ömür boyu titizlikle korunmalıdır.

vucut kitle indeksi

10 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...