Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Bazen canınız deli gibi tatlı çeker. Onun yerine başka bir yiyecek koyamazsınız. Baskılayamaz, frenleyemezsiniz. Bir nevi tatlı krizine girmişsinizdir. Uzun süredir rafine şeker tüketmiyorsanız tatlı yemek aklınıza bile gelmez. Ama ara sıra olsa da tatlı tüketiyorsanız o tatlı krizleri de mutlaka sizi yokluyordur. Bunun ilk akla gelen sebebi pankreasınızın insülini kontrolsüzce salgılıyor oluşudur. Özellikle sık sık tatlı yiyen kişilerde bu kan şekeri dalgalanmalarının olması olağandır. Vücut alışkın olduğu bir maddeyi yani glikozu istiyor ve bu da size tatlı krizi olarak yansıyor.

Tatlı Krizi Neden Olur?

Eğer ani ve şiddetli tatlı krizleri yaşıyorsanız bu durum insülin direncinizin olduğun yahut gizli şeker hastası olduğunuzu gösterebilir. Hele de yemekten 1 saat sonra canınız şiddetli şekilde tatlı istiyorsa mutlaka kan şekeri seviyenizi ve insülininizi ölçtürmeniz gerekir. Bu duruma bir çözüm bulmadığınız ve her tatlı krizinde iradenize yenik düşerek tatlı tükettiğinizde bu size kilo artışı ve sağlık problemi olarak geri dönecektir.

Tatlı krizinin bir sebebi de alışkanlıklardır. Eğer her gün tatlı tüketiyorsanız bu bünyenizde bağımlılık yaratacak ve her gün tatlı yemek isteyeceksiniz. Bunun çözümü tatlıdan uzak durmakta yatıyor. 1 hafta bir süre tatlıdan uzak durduğunuzda tatlı krizinizin azaldığını göreceksiniz. Buna rağmen azalmıyorsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

Adet döneminde tatlı krizi de kadınların korkulu rüyasıdır. Kadınlarda regl dönemi yaklaştığında bastıran tatlı krizleri de tatlıya direnmeyi zorlaştırır. Tamamen hormonal sebeplerle gelişen bu tatlı krizini küçük porsiyonlar halinde tüketebileceğiniz sütlü tatlılarla bastırabilirsiniz.

Tatlı Krizini Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler 1

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı krizini önlemenin en etkili yolu basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmaktır. Beyaz şeker ve beyaz un içeren her tür tatlı ve hamur işi yiyecek kan şekerinde dalgalanmalar meydana getirerek sizi daha fazla tatlı yemeye sevk eder. Beyaz ekmek ve her türlü unlu mamül, her türlü tatlı ve rafine şeker içeren yiyecek ve içecek, paketli ürünler ve abur cuburlar kan şekerinde dalgalanmalar yaratarak sizi daha fazla tatlı tüketimine zorlar. Yedikçe yeme isteği duyar ve kısır döngü içine girersiniz. Bu sebeple tatlı yeme isteği hissettiğinizde bunu taze ve kuru meyvelerle giderirseniz bir süre sonra tatlı yeme isteğinizin azaldığın ve hatta yok olduğunu göreceksiniz. Her türlü taze mevsim meyvesi ve kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, hurma gibi kurutulmuş meyveleri tatlı niyetin tüketebilirsiniz. Böylelikle vücudunuza hem sayısız vitamin ve mineral alır hem de tatlı krizi yaşamazsınız.

Metabolizma ve üretim sisteminiz düzgün çalışmıyorsa bu da tatlı krizine sebep olabilir. Tatlı krizinin önüne geçebilmek için hekiminiz de uygun görürse B vitamini, C vitamini, Krom, Koenzime Q-10, Glutamin ve Asetil L-Karnitin kullanabilirsiniz. Tatlı krizini önlemek için her gün yeterli ve kaliteli uyku uyumaya da özen göstermelisiniz.

Tatlı Krizini Geçiren Besinler

Tatlı yeme isteği hissettiğinizde şeker içeren besinlerden ziyade daha faydalı atıştırmalıklara yönelirseniz hem sağlığınız korumuş hem de kilo artışının önüne geçmiş olursunuz. Peki tatlı krizi geldiğinde ne yiyebilirsiniz?

  • Tarçın, ay çekirdeği, badem, ceviz, fındık, tatlı patates, yulaf ve kompleks karbonhidrat içeren tahıllar, kefir ve probiyotik ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Diyet yaparken tatlı krizi gelirse bir kase yoğurdun içine küp küp doğradığınız mevsim meyvelerini ilave edip üzerine de 1 çay kaşığı tarçın serperek nefis bir tatlı yapabilirsiniz. Ya da yoğurdun içine ilave edeceğiniz küçük küçük doğranmış kuru incir, kuru kayısı, 3-4 badem ve tarçın da diyette tatlı krizi geldiğinde yine size leziz bir tatlı yiyormuşsunuz hissi verebilir.
  • Dukan diyetinde tatlı krizi gelirse 1 kase yoğurda 1 kaşık yulaf kepeği ve 2-3 dilim taze yahut kuru meyve ilave ederek tüketebilirsiniz. Ama Dukan diyetinin sadece protein tüketilebilen ilk evresindeyseniz meyveden de uzak kalmanız gerekeceğinden bu tarifi diyetin diğer evrelerinde tüketebilirsiniz.
  • Canan Karatay tatlı krizi geldiğinde rafine şeker içermeyen doğal yiyecekler tüketilebileceğini söylüyor. Taze mevsim meyveleri ve hurma tüketilebilir. Ama Karatay meyveleri bile öğleden sonra saat 15:00’den önce tüketmeye özen gösterilmesi gerektiğini de ekliyor. Hele akşam yemekten sonra ve gece yatmaya yakın tüketilen meyvenin tatlıdan hiçbir farkı olmadığını ve vücutta yağ olarak stoklandığını söyleyen Canan Karatay meyveyi saat 15:00’den önce ve aç karna tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.
11 Mayıs 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...