Su Orucu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermenin pek çok yolu var. Onlardan birisi de su orucu diyeti. Şifa orucu olarak da bilinen su orucu, adından da anlaşılacağı üzere sadece su tüketilerek uygulanan bir metottur. Hızlı kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği metotlardan birisi olan oruç diyeti hakkında iki ayrı görüş var. Biri; su orucunun cildi temizlediği, iç organların arınmasını sağladığı ve yağ yakımını hızlandırdığı yönünde. Diğer ise oruç diyeti diyetinin vücutta tahribatlara yol açtığı yönünde. Peki su orucu ile zayıflama mümkün mü, su orucu yapanlar kaç kilo veriyor, su orucu ile zayıflayanlar diyeti bırakınca kilo alıyor mu sorularının yanıtları nedir, hep birlikte bakalım.

Su Orucu Diyet Listesi

Su orucunda belli bir diyet listesi yoktur çünkü bu diyette adından da anlaşılacağı üzere tüketilen şey sadece sudur. Oruç 24 saat ile 72 saat sürebilir. Bu süreden daha uzun yapılacak su oruçları mutlaka hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Nasıl Uygulanır?

72 saatlik yani 3 günlük su orucunu yaparken sadece su içilmelidir. Katı yiyecek ve meyce suyu, süt, ayran gibi içeceklerin tüketimine izin verilmez. En sağlıklı seçim distile sudur. Yahut kaynatılıp soğutulmuş su da kullanılabilir. Gün içinde 1,5-2 litre su tüketilebilir.

Su Orucu Nedir Nasıl Uygulanır 1

 Zararları Var Mıdır?

Su orucunun herkes için uygun ve güvenli bir diyet disiplini olduğu söylenemez.

 • Yaşı 18’in altında olanlar
 • Yeme bozukluğu olanlar
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Kalp rahatsızlığı olanlar
 • Tip 1 diyabeti olanlar
 • Migreni olanlar
 • Düzenli ilaç kullananların su diyeti yapmaları uygun değildir.

Su orucu ile zayıflama ne kadar sağlıklı ne kadar değil. Oruç diyeti ile kısa sürede çok kilo vermek mümkün. 72 saat süre su oruçlarında her gün 1 kilogram verilebileceği belirtiliyor. Ama bunun çoğunun su ve kas kaybı olduğu da aşikar.

 1. Bunun haricinde insülin direnci artar.
 2. Diyabet riski gelişir.
 3. Bitkinlik, halsizlik, asabi olma hali ortaya çıkar.
 4. Erken yaşlanma belirtileri görülebilir.

Dünyada su orucunu yapan ünlüler de var. Ama su orucunun 72 saatten fazla yapılmaması metabolizma hızı ve genel sağlık için son derece önemli.

20 Nisan 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...