Squat Nasıl Yapılır, Squatın Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 11 Aralık 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Spor yapanların aşina olduğu kelimelerden birisi de squat’tır. Özellikle bacak ve kalça kaslarını çalıştırmak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu egzersizlerden birisi olan squat kelime anlamı “çömelmek”tir ve ağırlıklı olarak bacak ve kalça kaslarını çalıştırsa da aslında tüm vücuttaki kasları çalıştırır. Gelin squat nedir sorusunun yanıtından sonra, squat programı ile ilgili bilmediklerinize bir bakalım.

Squat Nasıl Yapılır?

Sadece vücut ağırlığı ile yapıldığı gibi dambıl yahut ağırlık barları ile de yapılabilir. Eğer ağırlıkla yapılacaksa dizlere yük binmemesi için doğru pozisyon almak gerekir. Aksi takdirde sakatlanmalara yol açabilir.

Squat yaparken izlenmesi gereken birtakım yollar ve dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Buna göre;

 • Ayaklar omuz genişliğinde açılmalı ve dizler karşıya bakmalıdır.
 • Eğer ağırlıkla çalışılıyorsa ağırlık boyna değil omuzlara alınmalıdır.
 • Baş dik tutulmalı ve karşıya bakılmalıdır.
 • En önemli hususlar ise; kalça diz hizasına gelene kadar çömelmeli ve dizler ayak hizasını geçmemelidir.
 • Ayağa kalkarken topuklardan kuvvet alınmalı; vücut ağırlığı bel ve boyna değil de bacaklar ve kalçaya verilmeli.
 • Çömelirken nefes alınmalı, kalkarken nefes verilmelidir.
 • Harekete alışana kadar ağırlık kullanılmamalıdır.

Squatın Faydaları Nelerdir?

 1. En belirgin faydası kalçaları sıkılaştırması, kaldırması, yuvarlak bir form kazandırması ve sarkmış kalça kaslarını toparlamasıdır.
 2. Hareket kabiliyetini de artırır. Eklemlere zarar vermeden ayak bileklerinin ve kalçanın hareket kabiliyetini artırır.
 3. Vücudun genel duruşunun düzelmesine yardımcı olur, boyun ve bel rahatsızlıklarının düzelmesine de yardımcı olur.
 4. Sadece bacak ve kalça kaslarını değil, karın ve tüm gövde kaslarını da kuvvetlendirir ve şekle sokar. Bu kaslar güçlü olduğunda sakatlanmaları da zorlaşır.
 5. Faydalarından birisi de basenlerin toparlanmasını sağlar. Özellikle kadınlardaki en büyük problemlerden birisi olan basenlerin toparlanmasında squatın önemi büyüktür.
 6. Kilo kaybına da yardımcı olur. Büyük kas gruplarını harekete geçirir ve nabzı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve kilo kaybına yardımcı olur.
 7. Büyüme hormonunu da çalıştırarak yağ yakımını hızlandırır.
 8. Düzenli olarak yapan kişilerde selülit olma olasılığı hayli düşer. Bacakların ve kalçanın selülitsiz bir yapıya kavuşması için düzenli olarak  yapmak çok faydalıdır.

Squat Nasıl Yapılır Squatın Faydaları Nelerdir 1

En Etkili Squat Hareketleri Hangileridir?

En yaygın olarak bilinen squat hareketinin dışında “Sumo squat”, “Rebound squat” ve “Ballet squat” hareketleri de oldukça faydalı hareketlerdir. Bu hareketleri internette var olan squat ile ilgili videolardan öğrenebilirsiniz.

11 Aralık 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...