Sosyal İzolasyon Boyunca Nasıl Beslenilmelidir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Tarih boyunca insanlığın kabusu olan ve çok hayatı tehdit eden pandemi, son dönemde küresel boyutta bir tehdit oluşturuyor. COVID-19 ya da yaygın adıyla Coronavirüs şu an tüm dünyanın gündeminde. Salgın hastalıklarla mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini ve bunda da sağlıklı beslenme payının büyük olduğunu biliyoruz. Uzmanlar dengeli ve sağlıklı beslenme sayesinde virüslerin öldürücü etkilerinden uzak kalınabileceğini belirtiyor. Evde kal çağrısının yapıldığı ve sosyal izolasyonun hayati önem taşıdığı şu günlerde doğru bir beslenme programı uygulanmalı; sağlık temizlik ve beslenme hususlarına azami ölçüde dikkat edilmelidir. Bir diğer önemli husus da sosyal izolasyon konusunda hassas davranmak.  Sosyal izolasyon nedir sorusunun yanıtı da bu aşamada büyük önem taşıyor. Sosyal izolasyon, kolayca bulaşan virüslerin sebep olduğu hastalıkların yayılımının önlenebilmesi için bireylerin toplu alanlardan uzaklaşarak kendilerini izole etmeleridir. Toplu taşıma araçları, okul, sinema, tiyatro, sergi, konser gibi alan ve mekanlarda bulunmamak; banka, süper market gibi daha elzem olan yerlerde de koruma önlemlerine olabildiğince dikkat etmek gerekir.

Sosyal İzolasyon Boyunca Neler Yapılmalıdır?

Yaşam sosyal izolasyon içinde sürdürülürken beslenmeye de dikkat edilmelidir. Böyle dönemlerde stres ve boş vakitten kaynaklanan besin tüketimi kilo artışı ve buna bağlı rahatsızlıklara sebep olabilir. Besleyici özelliği düşük, kalori değer yüksek besinlere yönelmemek ve bu süreci kontrollü atlatabilmek için sağlıklı beslenme kurallarına uymak oldukça önemli.

Sosyal İzolasyon Boyunca Nasıl Beslenilmelidir 1

  1. Sık sık değil acıktıkça yiyin. İki öğün arasında 4-5 saat aralık bırakın.
  2. İzolasyon sürecinde daha az hareketli bir yaşam süreceğiniz için basit karbonhidrattan ziyade kompleks karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeye çalışın. Şeker ve un içeren yiyeceklerden ziyade, taze sebze ve meyveler, bakliyat, kuruyemiş, et ve süt ürünlerini tercih edin.
  3. Gece geç vakit atıştırmalarından ve abur cubur gıdaların tüketiminden kaçının.
  4. Paketli ürünlerin tüketiminden kaçının. Özellikle de mısır şurubu içeren besinleri tüketmemeye özen gösterin. Katkı maddesi, koruyucu  ve sentetik madde içeren yiyecekler hem bağışıklık sisteminizi zayıflatır hem de kilo artışına sebep olur.
  5. Sıvı tüketimini aksatmayın. Her gün 8 bardak su içmeye gayret edin.
  6. Ev içinde yapılabilecek basit ama egzersizleri ihmal etmeyin.
  7. Psikolojik açıdan gergin, mutsuz ve endişeli olmanın da bağışıklık sistemini zayıflattığını unutmayın.
  8. Korona virüsü bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri daha kolay etki altına alır. Bu sebepten dolayı düzenli olarak kefir, ev yoğurdu, lahana turşusu gibi fermente yiyecek ve içeceklerden tüketin.
13 Nisan 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...