Şok Diyet Nasıl Yapılır, Şok Diyetle Kaç Kilo Verilebilir?

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Yaklaşan yaz sezonu ve bikini mevsimi, yaklaşan düğün ve mezuniyet törenleri, özel günler, bu özel günlerde ve zamanlarda giyilecek kıyafetlerin özlemi bizi kısa sürede hızlı kilo verme isteği ile yüz yüze getirir. İşte burada aklımıza ilk gelen şey hızlı kilo kaybettiren şok diyet oluyor. Her ne kadar hekim ve diyetisyenlerce sakıncalı oldukları söylense de yine de pek çok kişi bu diyetlerin büyüsüne kapılmıyor değil. Çabuk ve çok kilo vermek her dem cazip geliyor ve şok diyetler araştırılıyor, en uygunu seçilmeye çalışılıyor, şok diyet listeleri gözden geçiriliyor, şok diyet yapanlardan fikir alınıyor ve diyet yapma niyetine giriliyor. Ama şok diyetlerin sağlıklı bir alternatif olduğunu söylemek güç. Özellikle de büyüme çağında olan gençler, hamile kadınlar, şeker ve tansiyon problemi olanlar ve uzun süreli aç kalmamasını gerektirecek sağlık problemleri olanlar için son derece sakıncalı olan şok diyetleri sağlık sorunu olmayan, yaşı ve fiziki durumu uygun kişilerin yapması daha makul.

Eğer şok diyet yapmanızda herhangi bir sakınca yoksa kısa vadelerde yapılabilecek bu diyet hakkında biraz konuşalım isterseniz. İşte şok diyetler ve şok diyet listeleri…

Şok Diyet Nasıl Yapılır Şok Diyetle Kaç Kilo Verilebilir 1

Şok Diyet Nasıl Yapılır?

Şok diyetlerdeki ortak özellik, alınması gereken kaloriyi kısıtlamak ve böylelikle kilo vermektir. Şok diyetlerde hızlı kilo vermek amaçlanır.

 • Çoğunlukla günde 500 ila 1000 kalori arasında bir kalori alınır. Ş
 • ok diyetler kimi zaman da detoks sıvıları, meyve suları ve çorba gibi çiğnenmeyen gıdalarla yapılır. Şok diyetlerde gün içinde belirgin bir açlık hissi vardır.
 • Hayli düşük kalorisi sebebiyle şok diyetlerde metabolizma gerçekten de şoka girer ve birkaç gün içinde gerçekten de kilo kaybı yaşanır. Ama bu kayıp yağdan çok sudan verilir.
 • Şok diyetler genellikle en az 2 gün, en çok da 7 gün sürer ve çoğunlukla da tek gıda ile yapılır.

Şok Diyet Nasıl Yapılır Şok Diyetle Kaç Kilo Verilebilir 2

2 Günlük Şok Diyet Listesi

Çoğunlukla meyve sebze ağırlıklı olan bu diyetle vücudunuz daha az kalori alır. Vücutta biriken ödem yani su da hızlı bir şekilde atılır. 2 günlük diyet boyunca hızlı kilo verildiğinden, 2 günün sonunda normal yeme düzenine dönüldüğünde verilen kilolar yeniden alınır. Bu sebeple dikkatli olunmalıdır.

Gelelim 2 günlük şok diyet ile zayıflama kısmına.

Sabah uyanır uyanmaz içine 1 adet limon sıkılmış, çubuk tarçın ve taze nane yaprakları atılmış 1 bardak ılık su için. Bu içecek hem iştahınızı baskılar, hem metabolizmayı harekete geçirir ve hem de tokluk hissi verir. Ödem attırıcı etkisi de olan bu su size güne başlarken zindelik de katacaktır.

 • Kahvaltı olarak 1 porsiyon mevsim meyvesi tüketebilir yahut 1 bardak taze sıkılmış meyce suyu içebilirsiniz. Meyve olarak çilek, böğürtlen, yeşil elma gibi şeker oranı çok yüksek olmayan meyveleri seçin.
 • Ara öğün olarak 5-6 adet ceviz yahut badem yahut da fındık yiyebilirsiniz.
 • Öğle yemeği olarak sindirimi uzun sürdüğü ve tam da bu yüzden tok tuttuğu için tavuk yahut balık ya da kırmızı et tüketebilirsiniz. Eti yağ ve tuz ilave etmeden, fırında, yahut buğulama ya da ızgara ederek tüketmelisiniz. Etin yanında muhakkak bir büyük tabak salata tüketin. Marul, maydanoz, yeşil soğan, dere otu, tere, roka, sivri biber, domates, salatalık, havuç, kırmızı lahana, turp gibi taze sebzelerden seçerek ya da dilerseniz hepsinden azar azar kullanarak taze mevsim salataları hazırlayın.
 • İkinci ara öğün olarak 1 bardak süt yahut 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz.

 2 Günlük Şok Diyetle Kaç Kilo Verilir?

2 günlük şok diyetle ne kadar kilo vereceğiniz bünyenize bağlıdır. Kilo fazlası çok olan bir kişi daha hızlı ve çok kilo kaybeder. Ancak 2 günde verilecek kilo çoğunlukla 1-2 kilo olur.

Şok Diyet Nasıl Yapılır Şok Diyetle Kaç Kilo Verilebilir 3

3 Günlük Şok Diyet Listesi

Şok diyetlerde çareler tükenmez, çeşitlilik bitmez. 2 günlük şok diyet listesinden sonra, 3 günlük şok diyet listesi de size uygun olabilir. Diyet listesinin içeriğine bakarak hangisi uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Bakalım 3 günlük şok diyet listesinde neler var.

BİRİNCİ GÜN:

 • Sabah:

1 dilim tam buğday ekmeği

1 adet haşlanmış yumurta

1 fincan şekersiz çay

 •  Öğle:

1 tabak sebze yemeği

1 kase yoğurt

 • Akşam:

1 kase sebze çorbası

1 büyük kase yeşil salata

İKİNCİ GÜN:

 • Sabah:

1 dilim tam buğday ekmeği

2 dilim süzme peynir

1 fincan şekersiz çay

 • Öğle:

100 gram kadar kırmızı et

1 büyük kase yeşil salata

 • Akşam:

1 tabak haşlanmış sebze

ÜÇÜNCÜ GÜN:

 • Sabah:

1 bardak yağsız süt

1 adet haşlanmış yumurta

1 fincan şekersiz çay

 • Öğle:

1 kase sebze çorbası

1 büyük kase yeşil salata

 • Akşam:

200 gram kadar ızgara balık

1 büyük kase yeşil salata

3 Günlük Şok Diyet İle Kaç Kilo Verilir?

3 günlük şok diyet yapanlar 3 ila 5 arası kilo verebilirler.

19 Ekim 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...