Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? Sıvı Diyeti İle Kaç Kilo Verebilir?

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Kadınlar özellikle de yaz yaklaşırken tatlı bir telaşa kapılırlar. Sezon açılacak, bikiniler çekmecelerden çıkacak, ince kıyafetlerden vücut hatları belli olacak e tabii varsa fazla kilolar da ortaya çıkacak. Bunun çözümü ise hızlı zayıflatan diyet listeleri olarak görülür. Herkes bu şok diyetlerin ne kadar sakıncalı olduğunu bilse de kısa sürede çok kilo vermenin cazibesine kapılmaktan kurtulamaz. Şok diyetlerden birisi de sıvı diyetidir. Adından da anlaşılacağı üzere sıvı tüketiminin yoğun olduğu bir diyet olan sıvı diyeti ile vücutta biriken toksinler atılır, sindirim sistemi temizlenir ve fazla kiloların verilme süreci başlamış olur. Sıvı diyeti detoks etkisi gösterir ve kilo verilirken bağırsaklardaki toksin ve kalıntılar da vücuttan tahliye edilir.

Sıvı Diyeti Listesi

Sıvı diyeti listesinde ceviz dışında katı olup da çiğnenen hiçbir gıda yoktur. Tüm gıdalar sıvıdır. Çorbalar, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, ayran gibi içecekler sıvı diyeti listesinin en önemli parçalarıdır. Sıvı diyeti yiyecekleri diye bir şeyden söz etmek, ceviz dışında mümkün değil.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Gelelim sıvı diyetinin nasıl yapıldığına. 1 ayda 20 kilo verdirdiği söylenen sıvı diyetinin elbette sağlıklı bir diyet olduğunu söylemek imkansız. Vücutta telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilecek bir diyet olan sıvı diyetini kontrollü şekilde haftada 2 yahut 2 gün uygulayabilirsiniz. Ama bu diyeti 1 ay boyunca kesintisiz olarak yapıp 20 kilo verdiğinizde sağlığınız da bozulacaktır. Sıvı diyetini haftada 1-2 günlük detoks programı olarak görebilirsiniz. İşte listesi:

sivi diyet

Sabah:

  • 1 bardak limonlu su
  • 1 bardak portakal suyu
  • 1 adet ceviz

Ara:

  • 1 bardak şekersiz süt ve içebildiğiniz kadar limonlu su

Öğle:

  • Sınırsız miktarda çorba
  • İstediğiniz kadar tuzsuz ayran
  • Ara:İstediğiniz kadar meyve suyu

Akşam:

  • Yarım paket lightlabne peyniri
  • Maden suyu yahut istediğiniz bir meyve suyu

 

Sıvı Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Sıvı diyetinin 1 ayda 20 kilogram kaybettirdiği söyleniyor. Kilo kaybının kişinin diyete başlarkenki mevcut kilosu ile de bağlantısı var. Ne kadar çok kiloluysanız kilo kaybınız da o denli fazla olacaktır. Ama yinelemek gerekirse 1 ayda 10 kilodan fazla kilo kaybı vücutta büyük sarsıntılar meydana getirir ve sağlığı tehdit eder.

 Sıvı Diyetinin Zararları Var Mıdır?

Bu diyetin sağlıklı olduğunu söylemek elbette mümkün değil. Uzman hekimler bu tip diyetlerin vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabileceğini belirtiyor. Bağışıklık sisteminiz zayıflar, depresyona girme eğiliminiz artar, beyin fonksiyonlarınız yavaşlar, kadınlarda adet düzensizlikleri hatta adetten kesilme görülebilir, kan şekeri dengesi bozulur, demir eksikliği ve buna bağlı saç dökülmeleri ve cilt problemleri yaşanır, karaciğer ve böbreklerde hasar oluşabilir.

Bunun için daha sağlıklı diyetlere yönelmek en akıllıca yol olacaktır.

25 Nisan 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...