Sahurda Tok Tutan Besin Önerileri

Yayınlanma Tarihi: 3 Mayıs 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Ramazan ayında iftar ve sahur olarak iki öğün yenen yemeklerin içeriği oldukça önemli, zira tüm gün boyunca aç kalacak olan bünye, sahurda alınacak gıdalarla direnç kazanıyor. Sahurda uzun süre tok tutan ve gün içinde susuzluk hissi oluşturmayacak besinlerin tüketilmesi önem taşıyor. Peki sahur yemekleri nasıl olmalı, sahur sofrası hangi besinlerden oluşmalı, işte Ramazan boyunca işinize yarayacak beslenme ipuçları…

Tok Tutan Besin Önerileri

  • Hurma

Hem içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller hem de doğal şeker ile gün boyu zindelik ve tokluk verecek olan hurma sofralarınızda muhakkak baş köşede olmalıdır.

  • Zeytin

Sindirim sistemini çalıştıran ve son derece doyurucu bir besin olan zeytin aynı zamanda tok tutan özelliği ile de sahur sofralarında bulunması gereken bir meyvedir. Sahurda az tuzlu zeytin tüketmek hem oruç tutarken daha dirençli olmanızı hem de tok kalmanızı sağlayacaktır.

  • Çorba  

Çorbalar iftar ve sahur menüsü içinde mutlaka olması gereken seçeneklerdir. Sahurda tüketilecek özellikle mercimek çorbası, tavuk çorbası yahut sebze çorbası gibi seçeneklerle hem su ihtiyacınızı karşılamış hem de uzun süre tok kalmış olursunuz.

  • Yumurta

Sahur sofralarının vazgeçilmezlerinden olan yumurta yüksek oranda protein içeren ve tok tutan özelliği ile ön plandadır. Rafadan, katı yahut sahanda fark etmez, sahur vakti sofralarınızda yumurtaya mutlaka yer vermelisiniz.

  • Çörekotu

İçeriğindeki yağlar açısından son derece faydalı olan çörekotunu salatalarınızda ve yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Hem mideyi rahatlatan hem de tok tutan özelliği olan çörekotu, sahur sofralarınızda baş köşede olması gereken bir besindir. Sahur tarifleri içinde yer alan pek çok yemek ve salataya çörekotu ilave edebilirsiniz.

  • Yoğurt

Hem besleyici hem tokluk verici hem de vücut direncini artırıcı etkisi olan yoğurt, bağırsaklarınızın da rahat çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminize destek olur. Sahur sofranızda yoğura mutlaka yer vermelisiniz.

  • Muz  

Potasyum yönünden son derece zengin bir meyve olan muz, aynı zamanda gün içinde tok kalmanızı da sağlar.

  • Peynir

Protein açısından oldukça zengin bir besin olan peynir sahurda da mutlaka tüketmesi gereken süt ürünlerinden birisi. Aynı zamanda tok tutma özelliği de olan peynirin az yağlı ve az tuzlu olanını tercih etmelisiniz.

  • Çavdar Ekmeği

Tok tutan ve bağırsakları çalıştıran çavdar ekmeği de sahur sofralarınız için iyi bir seçenek.

3 Mayıs 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...