Sağlıklı Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Fazla kilolar pek çok kişi için çok önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Fazla kilolardan kurtulmanın yolu düzenli beslenme, spor ve egzersiz yapmaktan geçmektedir. Bunların dışında bilimsel ve sağlıklı diyetler yapılabilir. Bizde bu yazımızda kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için diyet listesi nasıl olmalı konusunda bazı bilgiler ve listeler veriyor olacağız.

Sağlıklı diyet listesi doğal yöntemler içermelidir. Kesinlikle yapay ürünler kullanılmamalıdır. Hem bitkisel, hem de kimyasal ilaç türü takviyelere hiçbir şekilde başvurulmamalıdır. Fazla kilolar aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin midede hızlı bir şekilde sindirilememesinden kaynaklanmaktadır. Sindirimi yapılamayan yiyecek vücudumuzun çeşitli bölgelerinde yağ olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kilolar ile baş etmek için düzenli beslenmek, her gün spor yapmak, egzersizleri aksatmamak ya da sağlıklı zayıflama diyet listesi programlarına uymak olacaktır. Birazdan paylaşacağımız liste ile sağlıklı olarak kilo verecek ve dikkat etmeniz durumunda bu kiloları geri almıyor olacaksınız. Haftada sağlıklı yollardan 5 kilo vermek hiçte zor değildir. Bu mükemmel liste aşağıdaki gibidir.

Sağlıklı Diyet Listesi Ender Saraç

Ender Saraç ülkemizde diyet ve sağlıklı beslenme konusunda çok ünlü bir doktordur. Pek çok ünlüye hazırladığı diyet listesi ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Zengin menü ve farklı aktivitelerle dolu bu liste sizinde ilginizi çekecektir.

ender sarac diyet

Sabah kahvaltısında 2 dilim buğday ekmeği, küçük haşlanmış yumurta, çok az maydanoz, 3 parmak dilimi beyaz peynir, küçük boy salatalık, 7 adet zeytin ve 1 tatlı kaşığı marmelat olacak şekildedir. Görüldüğü gibi gayet zengin bir menü ile diyete başlıyorsunuz. Öğle yemeğinde 1 kase yoğurt, 3 adet ceviz, çok az tarçın ve 1 adet yeşil elma yiyebilirsiniz. Günün sonlarına doğru ara öğünde zencefilli ve az yağlı bir bardak süt tüketebiliyorsunuz. Akşam yemeğine geldiğinizde orta boy derisi alınmış ızgara balık, zeytinyağlı taze fasulye, kuru kayısı ve mevsim yeşilliklerinden oluşan bol miktarda salata tüketebilirsiniz. Bu programı en sağlıklı diyet listesi olarak belirtebiliriz. Bu liste diğer günlerde de ufak değişiklikler ve takviyeler ile devam etmektedir. Ancak, 2. Ve devam eden diğer günlerde bu kadar zengin bir menüye sahip olamıyorsunuz. Ender Saraç’ın hazırlamış olduğu diyet listelerinin farkı budur. Öncelikle sizi ödüllendirmekte ve daha sonra biraz acı çektirmektedir. Ancak, sakın endişeye kapılmayın. Çünkü, vücudunuz bu programa kolay bir şekilde adapte olacaktır.  Bu listede dedoks çorbası ve bazı özel egzersiz hareketleri de bulunmaktadır.

saglikli diyet

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet yapmak günlerce aç kalmak olmamalıdır. Aç kalarak, besinlerden vücudunuzu mahrum bırakarak diyet yapmak sağlıklı değildir. Önemli olan doğru diyeti bulmak ve onu uygulamaktır. Bu anlamda sağlıklı kilo vermek için diyet listesi uygulamalısınız. Her bünye birbirinden farklıdır. Çok ünlü bir diyetisyen bir hastasını 1 haftada 5 kilo zayıflatmış olabilir. Ancak, aynı diyetisyenin sizi veya bir başkasını aynı oranda zayıflatabileceğini kimse garanti edemez. Bu nedenle, sizde fazla kilolardan şikâyetçiyseniz öncelikle kendinizi çok iyi tanımalısınız.

saglikli diyet yapmak

Öncelikli olarak kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmeli ve sağlıklı beslenme diyet listesi için gerekli kontrolleri sağlamalısınız. Tercih ettiğiniz tüm diyet listelerinde mineral ve vitamin bakımından zengin olmalıdır. Spor ve egzersizler diyet listelerinin olmazsa olmazı olmalıdır. Ne kadar iyi diyet listesine sahip olursanız olun, yapacağınız diyeti spor ve egzersizlerle desteklemezseniz kilo vermeniz çok zor olacaktır. Ayrıca, hayat boyu diyet yapamazsınız. Önemli olan beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve bunu bir kültür haline getirmek olmalıdır.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...