Reflü Diyeti Listesi, Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Reflü toplumda en sık rastlanılan mide problemlerinden birisi. Toplumun yaklaşık %20’sinde reflü rahatsızlığı tespit edilmiş. Semptomları çoğunlukla ülserle karıştırılan reflü daha farklı bir seyir izler.

En kısa tanımıyla reflü mide içeriğinin mideden yemek borusuna geri kaçmasıyla meydana gelen rahatsızlıktır. Göğüs kafesinin arka tarafında yanma şikayetiyle hissedilir. Ve çoğunlukla ağza acı su gelir. Daha çok yemek sonraları olur. Yağlı ve baharatlı gıdalar, çikolata, alkol, taze sıkılmış meyve suları özellikle portakal, vişne ve nar suyu tüketiminden sonra bu rahatsızlığın belirtilerinde artış gözlemlenir. Yemek sonraları mideden nefes borusuna doğru yayılan yanma hissi en sık hissedilen şikayettir. Diğer belirtiler mide içeriğinin ağza gelmesi ve yutkunma güçlüğüdür. Geğirti, bulantı, hıçkırık, ağrılı yutkunma ve kusma da diğer belirtiler arasındadır ama daha nadir görülür. Ayrıca öksürük, ses kısıklığı, diş çürükleri ve boğaz ağrısı da oluşabilir.

Reflü Diyeti Listesi, Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Reflüde en önemli husus beslenme düzeni ve şeklidir. Rahatsızlığın tedavisi için mutlaka tıbbi yardım almalı ve hekim gözetiminde bir tedavi seyri izlemelisiniz. Beslenme düzeninizi değiştirmeniz ve mutlaka perhiz yapmanız gerekir. Beslenme diyeti sayesinde şikayetlerinizin de azaldığını göreceksiniz.

Gastro özofajial reflü, yani alınan gıdaların veya mide asidinin yemek borusuna geri kaçması ile karakterize olan bu rahatsızlık, tedavi desteklenen beslenme perhiziyle büyük ölçüde kontrol altına alınacaktır.

Reflü Diyeti Listesi

Gastro özofajial reflü diyeti nasıl yapılır, ne yiyip içilir hususunda hassas davranmak tedaviye büyük destek sağlar?

Bu rahatsızlığa sahip olan hastaların yağsız, kremasız süt, soya sütü, az yağlı yahut yağsız yoğurt, az yağlı yahut yağsız peynir, light dondurma; yağsız pişirilmiş et, tavuk, balık, kümes hayvanları, haşlanmış yahut rafadan yumurta, az yağlı hazırlanmış tahıl grubu, az yağlı hazırlanmış her tür sebze, turunçgiller, zeytinyağı, kanola yağı, kafeinsiz kahve ve bitki çayları tüketilebilir.

Reflü şikayeti olanların tüketmemesi gereken besinlerse çikolata, alkolü içecekler; çay, kahve, gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi kafein içeren içecekler; tam yağlı süt, yoğurt, krema, tam yağlı peynirler, kakao, kızartmalar, sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünleri, dondurulmuş yiyecekler, kuruyemişler, hamur işleri ve şerbetli tatlılar, fazla miktarda yağ tüketimi, hassasiyet oluşturan meyve ve sebzeler; kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi kuru baklagiller; turşu, soğan, sarımsak, nane, sirke ve et suyu ilavesi ile hazırlanan yemekler.

Reflü Diyeti Nasıl Yapılır? 

Tıbbi tedavinin yanında günlük reflü diyeti ile şikayetleri azaltmak mümkün. İşte örnek bir menü.

Sabah:

 • 4-5 çorba kaşığı yulaf ve az miktarda tarçın ilave edilmiş 1 çay bardağı az yağlı süt
 • 1 adet haşlanıp fırınlanmış elma

Ara:

 • 2 adet grissini ve 1 dilim az yağlı beyaz peynir

Öğle:

 • Izgara yahut fırında balık
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış buharda pişirilmiş sebze
 • 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara:

 • 1 kase şekersiz komposto

Ara:

 • Yarım muz ve rezene yahut karanfilli çay

Akşam:

 • 6 çorba kaşığı etli sebze yemeği
 • 1 kase yağsız yoğurt
 • 2 çorba kaşığı makarna

Ara:

 • 1 çay bardağı yağsız süt ve 5-6 adet çiğ badem

Canan Karatay reflü diyeti de mideyi rahatlatıcı önerileri fayda sağlayan detaylar sunar.

Reflü diyeti Maranki tarafından da önerilmektedir. Ahmet Maranki de aynı listeleri önerir ve uzak durulması gereken gıdaların altın çizer.

Hamilelikte Reflü Diyeti

Eğer bu rahatsızlık hamilelik döneminde gelişmişse hekim gözetiminde bir diyet uygulanmalıdır. Anne adayı yemeklerini küçük öğünler şeklinde yemeli, yağ tüketimini azaltmalı, sigara kullanıyorsa mutlaka bırakmalı ve yeterli sıvı tüketmelidir. Özellikle kızartma, çikolata, asitli içecek ve domates rahatsızlığı tetikler.

Reflü Diyeti Listesi, Reflü Diyeti Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Reflü Diyeti

Eğer çocuğunuzda bu rahatsızlıktan varsa uygun bir diyetle tedavisini desteklemelisiniz.

  1. Çocuğun başı yatakta 30 derece kadar yükseltilmeli. Çocuğu sol tarafa yatırmak rahatsızlığın etkilerini azaltacaktır.
  2. Öğünlerde az miktarda yemek verilmeli ve her beslenmeden sonra gazı çıkarılmalıdır.
  3. Yalancı emzik kullanmak tükürük salgısını ve bağırsak hareketlerini artırdığı için bebekte reflü ihtimalini azaltır.
  4. Anne sütü ile beslenen bebeklerde bu rahatsızlığa daha az rastlanılır.
  5. Bebeğin inek sütüne alerjisi tespit edilmişse inek sütü tüketimi durdurulmalıdır.
  6. Çocuğun yanında sigara içilmesi de çocukta reflüyü tetikler.
  7. Çocuğun beslenmesinden yağlı, acılı ve baharatlı besinler, çikolata, ekşili yiyecekler, cips, ketçap, mayonez, hardal, soğan, sarımsak, asitli ve gazlı içecekler çıkartılmalıdır.

 

18 Şubat 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...