Protein Tozu Nasıl Kullanılır, Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Yayınlanma Tarihi: 18 Ocak 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Protein, kaslar için en gerekli ve önemli yapı taşıdır. Bilhassa spor sonrası vücudun protein ihtiyacını karşılayabilmek için protein tozu kullanılır. Sporcuların sıkça kullandığı protein tozları hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz. En iyi protein tozu hangisi, protein tozu kullanımı nasıl olmalı, protein tozu zararlı mı, fiyatları nelerdir gibi soruların yanıtlarına gelin birlikte göz atalım.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır Protein Tozu Ne İşe Yarar 1

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Eğer yoğun bir spordan sonra protein alınmazsa, kaslarda belli bir zaman diliminden sonra yıpranma başlar. Bu yüzden spor sonrasında kullanımı önemlidir. Kasları oluşturan en önemli yapı taşı da protein olduğu için, en pratik seçim protein tozu kullanmaktır.

Protein tozunun ana maddesi peynir altı suyudur. Peynir üretimi sırasında meydana gelen peynir altı suyunun özel filtreleme yöntemleri kullanarak toz haline getirilmesi ile elde edilir, vücut geliştirme sektöründe çok yaygın olarak kullanılır. Peynir altı suyu filtrelenirken yağ, şeker ve tuzundan arındırılır ve protein açısından zenginleştirilerek ambalajlanır. Peynir altı suyu tozu yani “whey protein” piyasada raflardaki yerini alır. Whey ve kazein olarak 2 çeşittir. Kazein sütte bulunan bir bileşendir. Whey proteinden farkı, sindirim ve emiliminin diğerine göre daha yavaş gerçekleşmesidir. Whey protein tozu sadece vücut geliştirenler tarafından değil egzersiz yapanlar tarafından da kullanılmaktadır. Protein tozu her ne kadar kas geliştirme anlamında fayda sağlasa da, işlem görmemiş doğal gıdaların yerini tutamaz. Fakat yine de hızla akan hayatın içinde pratik ve hızlı olması açısından tercih ediliyor.

Kullanımı söz konusu olduğunda, ne işe yarar sorusu da yanıt bekler. İşte yanıtları:

 • Vücuttaki su bazlı antioksidan yani glutatyon düzeyinin artmasını sağlar.
 • Kandaki trigliserit değerlerinin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolün düşürülmesini ve iyi kolesterolün artmasını sağlar.
 • Günlük alınması gereken protein miktarının tamamlanmasını sağlar.
 • Antrenman sonrasında kişinin kendine gelmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • Kas kütlesinin artmasına destek olur.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır Protein Tozu Ne İşe Yarar 2

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı antrenmandan önce gerçekleştirilecekse yaklaşık 45 dakika evvel alınmalıdır. Antrenmandan çok kısa bir süre önce alındığında çok da işe yaramaz. Egzersizden 45 dakika önce alındığında kasların egzersizden zarar görmesini de engelleyecektir.

Antrenman sonrası almak ise kas onarımı açısından lüzumludur. Egzersiz bitiminde vücudun ihtiyaç duyduğu enerji protein tozunun sayesinde alınır. Vücut uzun süreli açlıklardan ve yoğun egzersizlerden sonra alınan besinleri daha hızlı ve kolay emer. Egzersiz sonrası 50-60 gram protein almak yeterli olacaktır, daha fazlasına gerek yoktur. Egzersiz bittikten sonra 40 dakika içinde protein tüketmek gerekir. Bu zamanlama da oldukça önemlidir. Çünkü vücut egzersiz sonrası proteine ihtiyaç duyar. Eğer 40 dakikalık süre içinde protein alınmazsa vücut ihtiyaç duyduğu proteini kaslardan alır ve kas kaybı yaşanır. Bunun haricinde ek olarak her 2 saatte bir protein shake de almak gerekir.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Kullanacak kişiler, zararları üzerinde fazlaca durur.

 • Kullanımının sivilce oluşumuna sebebiyet verdiği ve böbrek taşı sorunu yarattığı belirtiliyor.
 • Ayrıca karaciğere de zarar verdiği söyleniyor. Tüm bu problemlerin doz aşımı sonucu oluşabileceği de belirtiliyor.
 • Hekimlerin büyük çoğunluğu protein tozlarının zararlı olduğu görüşünde birleşiyor. İçeriğinde bulunan laktoz ve buna benzer ürünlere alerjisi olanların bu ürünü kullanmaması gerekiyor.
 • Bazı bünyelerde sindirim problemleri, bulantı ve ishal gibi sağlık problemlerine de yol açabilir, fazla miktarlarda kullanıldığında böbrek rahatsızlıklarına da davetiye çıkartabiliyor.
 • Kullandıktan sonra spor yapmamak da karaciğer yağlanmasına sebep olabiliyor.

Protein tozu markası iyi ve bilinen markalar arasından seçilmeli. Sağlıksız koşullarda üretilen tozlar, sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Protein Tozu Fiyatları Nelerdir?

Protein tozu fiyatları miktarı ve markasına göre değişiklik gösterir. 70 TL ila 350 TL arasında değişen fiyatlardan söz etmek mümkündür.

18 Ocak 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...