Pesketaryen Beslenme: Pesketaryen Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 15 Eylül 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek yahut sağlıklı beslenerek kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin sıkça duyduğu diyetlerden birisidir pesketaryen diyet. Peki pesketaryen beslenme ne demek, bu diyette ağırlıklı olarak hangi besin tüketiliyor, pesketaryen diyeti listesinde neler yer alıyor işte tüm merak edilenler…

Pesketaryen Beslenme Nedir?

Pesketaryen beslenme, vejetaryen beslenmenin farklı bir çeşidi. İtalyanca “pesce” yani balık ve İngilizce “vegetarien” kelimelerinden türetilmiş bir kelime. Pesketaryen beslenmede kişi büyükbaş ve küçükbaş hayvan etleri ile kümes hayvanlarının etlerini tüketmiyor. Sadece balık eti ve su ürünlerinin tüketildiği pesketaryen beslenme tipinde hem kara hayvanlarının sürdürülebilirliği sağlanıyor hem de balık etindeki -başta Omega-3 olmak üzere- faydalı vitamin ve mineraller sayesinde son derece sağlıklı bir beslenme şekli benimsenmiş oluyor. Anlaşıldığı üzere pesketaryen diyeti protein ve Omega-3’ün yoğun olduğu balık eti ile yapılan bir beslenme şeklidir. Bu şekilde çevreye verilen zararın da en aza indirgendiği düşünülmektedir.

Pesketaryen Beslenme Pesketaryen Diyeti Nedir Nasıl Yapılır 1

Pesketaryen Diyeti Nasıl Yapılır?

Pesketaryen diyette balığın yanı sıra meyve ve sebze de ağırlıklı olarak tüketilir. Bu diyette lakto-ovo vejetaryenlerin tükettiği besinlerin hemen hepsi bulunur. Pesketaryen ağırlıklı beslenenler büyük ve küçükbaş hayvanları etleri ile kanatlı kümes hayvanlarının etlerini yemezler. Et olarak sadece balık eti ve deniz ürünleri tüketirler. Bunun yanı sıra süt, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal gıdalar da tüketilebiliyor. Listede ayrıca taze meyve ve sebzeler, tahıl ve baklagiller de bulunuyor. Bazı pesketaryenler süt ürünleri ile yumurta da tüketmezler. Daha çok levrek, alabalık, somon, ton gibi balıklar tüketilir. Karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri de tüketilir. Pesketaryen diyet yüzde 50 sebze, yüzde 25 deniz mahsulü yahut bitki proteinleri ile yüzde 25 tam tahıllı ürünler içermelidir.

Pesketaryen Beslenmenin Faydaları

 • Et olarak sadece deniz mahsullerinin tüketildiği bu pesketaryen diyet ile karada yaşayan hayvanların da sürdürülebilirliği sağlanmış oluyor.
 • Pesketeryan diyet ile balık tüketimi sayesinde vücuda vitamin, sağlıklı yağlar, fosfor gibi çok önemli vitamin ve mineraller alınmış oluyor.
 • Fazla kırmızı et tüketimine bağlı kalp rahatsızlıkları ve kolesterol riski azalmış oluyor.
 • Omega3 sayesinde insülin direnci azalıyor ve şeker hastalığı riski düşüyor.
 • Sebze ve balık tüketimi ile yağ yakım oranı artıyor.
 • Eklem sorunları ve eklem iltihabı şikayetleri oldukça azalıyor.
 • Balık tüketimi sayesinde kanser riski en aza indirilmiş oluyor.
 • Hormonal ve ruhsal anlamda dengede olmayı sağlıyor.

Pesketaryen Beslenme İle Veganlık Arasındaki Fark

Bu arada vejetaryen vegan pesketaryen terimlerinin arasında ne fark olduğu hususu da sık sorulan sorulardan birisidir.

 • Vejetaryen beslenmede temelde kırmızı et tüketimi yoktur.
 • Vegan yaşam biçimini benimseyen kişiler sadece et ve hayvansal gıda tüketimini sınırlandırmakla kalmaz aynı zamanda üzerinde hayvanların kullanılarak deney yapıldığı makyaj ürünleri ve ilaç gibi maddelerle kürk, deri, yün gibi maddeleri de kullanmazlar.
 • Pesketaryen beslenmede ise sadece büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla kümes hayvanlarının eti yenmez.

Pesketaryen Diyeti Hangi Hastalıklara Karşı Korur?

 • Pesketaryen diyet obezite riski, kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Balık eti yiyenlerin, kırmızı et yiyenlere nazaran %46 daha az sera gazı emisyonuna neden olduğu saptanmıştır.
15 Eylül 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...