Omuz Kası Geliştirme

Yayınlanma Tarihi: 5 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Omuz kası hem erkek hem de kadınlar için son derece önemli olan kas gruplarından bir tanesidir. Özellikle erkekler tarafında yoğun uğraş verilen omuz kaslarının çalıştırılması omuzların genişlemesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Omuz kası geliştirme hareketleri yalnızca spor salonlarında yapılmamaktadır. Ev ortamında da kolaylıkla yapılabilen bu hareketler omuzların güçlenmesine ve hacim kazanmasına yardımcı olacaktır. Bunun için gerekli olan tek şey doğru tekniklerin bilinmesidir. Hatalı yapılan omuz geliştirme hareketleri sakatlanmalara ve omuzların zarar görmesine neden olabilmektedir.

Omuz Kası Geliştirme Hareketleri

Omuz kası geliştirme için evde yapılabilecek birkaç farklı hareket alternatifi bulunmaktadır. Tüm bu hareketler doğru uygulandığı sürece herhangi bir sağlık sorununa neden olamayacaktır. En popüler omuz kası geliştirme hareketleri şunlardır;

Front press: Bu hareketin yapılabilmesi için uzun bir boruya ya da sopaya ihtiyaç duyulmaktadır. İlk olarak bir sandalyeye dik bir şekilde oturulmalıdır. Daha sonra edinilen sopa göğüsün üzerinde tutulmalıdır. Bu hareketin işe yararlığı için dik durmak oldukça önemlidir. Daha sonra tutulan sopa ağır hareketlerle baş seviyesinin üzerine çıkarılmalıdır. Sürekli tekrarlanması gereken bu hareket omuzların güçlenmesini sağlayacaktır.

Omuz Kası Geliştirme 1

Lateral laises: Bu hareket için iki adet ağır su şişesi bulunması gerekmektedir. Ayakta yapılan bu harekette su şişeleri elde tutulmalı ve kollar yukarı kaldırılmalıdır. Hareket en az 30 kez tekrarlanmalıdır.

Omuz Kası Geliştirme 2

Yukarıda anlatılan tekniklerin doğru bir şekilde uygulanması omuz kasları konusunda büyük gelişme kat edilmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede evden çıkmadan gelişmiş omuzlara sahip olmak mümkün olmaktadır. Omuz kaslarının gelişmesi kişiye daha geniş ve gösterişli bir görünüm katacaktır. Sağlık içinde oldukça faydalı olan bu hareketler daha geniş ve iri görünmek isteyen erkekler ve kadınlar tarafından rahatlıkla uygulanabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hareketlere başlamadan önce iyice ısınılması gerektiğidir.

Omuz Kası Geliştirme 3

5 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...