Mide Kelepçesi

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermenin ilk aşaması kilo almayı önlemektir. Sürekli kilo alan ve aldığı kilolar yüzünden zor zamanlar geçirenler için ilk aşama da zorlayıcı olabilir. Kilo almanın önüne geçilen bu ilk aşamada kullanılan farklı yöntemlerden bir tanesi de mide kelepçesidir… Mide hacminin küçültülmesi ve dolayısı ile daha az besin tüketilmesine dayanan bu uygulamayı yapmak için Amerika ve Avrupa’da sertifikasyon olma zorunluluğu vardır.

Mide kelepçesi ya da başka bir deyişle, hızlı zayıflama bandı uygun olan kişilere takılmalıdır. Kısa süreli bir ameliyat ile takılan mide kelepçesinin uygulanması için uygun kişiler şu şekilde sıralanabilir…

  • Yaş sınırı olarak 18-60 yaş arasındaki kişilere takılabilir.
  • Genel anesteziye karşı sorunu olmayanlara uygulanabilir.
  • Madde bağımlısı ya da alkol bağımlısı olmayanlar için uygundur.
  • Operasyon öncesi hesaplanan vücut kitle indeksinin 40’tan yukarı olması gerekir.
  • Eğer şeker hastalığı varsa vücut kitle indeksi 35’ten yukarı olması yeterlidir.
  • Hormonal her hangi bir rahatsızlık oolup olmadığı kontrol edilmelidir.

Mide kelepçesi, tatlı ve şekere aşırı düşkünlüğü olan, psikolojik olarak yeme bozukluğu olan, mide ülseri ya da mide fıtığı olan kişilere takılmaz.

Şartlara uyum sağlayıp mide kelepçesi taktıranlar, kısa sürede takılan kelepçenin etkisini görmeye başlarlar. Vücuda farklı bir uygulama yapıldığı için uyum süresinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Mide kelepçesi takımının ardından en erken yan etki belirtilerinden bazıları şunlardır.

  • Kusma: Çok fazla yemek yeme ya da normalden hızlı yemek yeme sonrasında ortaya çıkan bir sorundur. Bunun için kişi yavaş ve küçük parçalar şeklinde yemeğini yemelidir.
  • Saç dökülmesi: Mide kelepçesi takılmasının ardından daha az beslenilmesi ve daha az vitamin alınmasına bağlı olarak kişilerde ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu sorunun çözümü için hastaya takviye vitamin verilebilir.
  • Kabızlık: Mide kelepçesi, sindirim ve bağırsak hareketlerini doğrudan etkileyen bir uygulamadır. Bu nedenle kabızlık sorunu da ilk takıldığı dönemlerde sıkça yaşanır. İlerleyen zamanlarda vücut alışınca sorun kalmaz.

Mide kelepçesi fiyatları ya da mide kelepçesi ameliyatı fiyatı uygulanan merkeze göre değişiklik gösterir. Zaman zaman kişinin genel sağlığı için doktorlar tarafından önerilen bu uygulama sosyal sağlık güvencesinde değildir. Yani her hangi bir sağlık sigortası olması durumunda bile geri ödeme söz konusu değildir.

Mide Kelepçesi 1

Mide ameliyatı uygulaması, çoğu hasta tarafından ameliyat olarak adlandırıldığı için ürkütücü gelebilir. Mide kısmına kemere benzer bir alet takılma düşüncesi bile zaman zaman hastaların vazgeçmesine neden olabilir. Bu durumda ameliyatla mide kelepçesi yerine doğal mide kelepçesi uygulaması yapılabilir.

Doğal mide kelepçesi, midenin doğal yöntemler ile küçültülmesi yöntemidir. Bu uygulamada hızlı kilo verdiren diyetler, egzersizler ve farklı yöntemler uygulanabilir. Doğal mide küçültme yöntemleri uygulanırken tamamen yeni kilo alımını önleyici olmasına özen gösterilmelidir. İlk olarak kilo alımını önleyici olan bu yöntemlere daha sonra ekleme yapılarak kilo verme yöntemleri de ilave edilebilir.

Mide Kelepçesi 2

Doğal mide kelepçesi yöntemi uygulanırken düşük kalorili besinler tüketilmesine dikkat edilmesi, bol sıvı tüketilmesi, düzenli bir beslenme sağlanması gerekir. Bunlara ek olarak kişinin kendi yapısına bağlı egzersizler de önemlidir. Egzersiz yaparken her gün aynı saatte ve yeterli miktarda, tempolu olarak yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Doğal mide kelepçesi yöntemleri, anlık ya da geçici kilo verme sağlamaz. Kalıcı kilo verme sağlayan bu yöntemler, kısa süreli uygulanacak zayıflama yöntemleri değildir. Doğal mide kelepçesi adı verilen yöntemler, kişinin hayatı boyunca uyması gereken bir takım sağlıklı yaşama kuralları olarak da değerlendirilebilir.

22 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...