Mide Botoksu Nedir ve Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 23 Temmuz 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek asla bitmeyen ve bitmeyecek bir serüven. Hem sağlık hem de güzellik için pek çok kişi diyet ve egzersizleri hayatının bir parçası haline getiriyor. Yaz sezonu yaklaşırken özellikle de hanımları tatlı bir telaş sarıyor. Bikininin içinde güzel görünmek, fit ve alımlı bir vücut için fazla kilolardan kurtulmak gerekiyor. Eğer verilmesi gereken kilo miktarı fazlaysa ve bir an önce sonuca ulaşmak isteniyorsa daha etkili ve hızlı yöntemler de devreye girebiliyor. İşte onlardan birisi de mide botoksu. Mide botoksu nedir, nasıl yapılır, sonrası beslenme nasıl olmalıdır,  zararları var mıdır, hepsinin yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Mide Botoksu Nedir ve Mide Botoksu Nasıl Yapılır 1

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu, endoskopi kullanılarak midede bazı bölgelere botulinum toksini enjekte edilmesidir. Mide botoksu yapılacak kişiye anestezi ile uyutulur ve midedeki çıkış yerlerinin bazı noktalarına endoskopi kullanılarak botoks enjekte edilir. Bu işlem sonunda midede bulunan bazı kaslar kasılma özelliklerini kaybeder. Etkisini yitiren mide kasları sayesinde gıdalar midede daha uzun süre kalır. Mide botoksu uygulaması ortalama 20 dakika sürer ve kişi herhangi bir fiziksel şikayet hissetmeksizin gündelik yaşantısına geri döner.

Kimler İçin Uygun?

Mide botoksunu obezite cerrahisi ile karıştırmamak gerekir. Bu daha farklı bir işlemdir. Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilen bir yöntemdir. Fakat elbette uygulanabilmesi için bazı kriterler gereklidir. Diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo veremeyenler için uygun bir yöntem olan mide botoksu, vücut kitle indeksi 40’ın altında olan kişilere uygulanır. Yani vücut kitle indeksi 27-35 aralığında olan, 10 ila 20 kilogram fazlalığı olan ve diyetle kilo veremeyen kişiler mide botoksuna uygundur. Aynı şekilde fazla kilolu olmasına rağmen obez sınıfına girmediği için ameliyat edilemeyen kişilere da uygulanan bir yöntemdir. Midesinde gastrit yahut ülser olan kişilerde ise önce bu rahatsızlıkların tedavisi yapıldıktan sonra mide botoksu gerçekleştirilebilir.

Kilo Verdirir Mi?

Karbonhidratlar midede 2-3 saat, proteinle birlikte alınan karbonhidratlar ise 4-4,5 saat kalır. Botoks yapıldığında ise bu süre 12 saate kadar çıkar. Yani besinlerim mideden boşalma süresi uzar. Bu da uzun süreli tokluk anlamına gelir. Uzun süre tok kalmak kalori alımını kısıtladığı için kilo kaybı sağlanmış olur. Ayrıca açlık hormonu “Ghrelin” midenin üst kısmından salgılanır. Botoks iğnelerinin bir kısmı bu bölgeye de yapılır. İşlem sonrasında açlık hormonlarının düzeyi düşer. Hasta daha az acıkır, midedeki boşalma süresi uzar ve kilo verme süreci hızlanır. Ama yine de hiçbir yöntemin başarılı olma yolunda bir garantisi yoktur. Eğer hasta yüksek oranda karbonhidratla beslenirse yöntemin başarısız olma riski de vardır.

Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mide botoksu yaptıranlar işlem sonrası beslenme konusunda daha titiz davranmalıdır. Mide botoksu sonrası beslenme sağlıklı gıdalarla olmalıdır. Sözgelimi fastfood tipi yiyecekler ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Mide botoksu yaptıranlar daha geç acıkır, küçük porsiyonlarla ve çabuk doyar.

Mide Botoksu Nedir ve Mide Botoksu Nasıl Yapılır 2

Kaç Kilo Verilebilir?

Mide botoksu yaptıranların, mevcut ağırlıklarının %10 ila 15’ini 3 ila 6 ay içinde kaybetmesi beklenir. Ancak verilecek kilo miktarı ile ilgili net bir rakam ifade etmek zordur; zira verilecek kilo miktarı yaşa, metabolizma hızına ve egzersiz sıklığına göre değişkenlik gösterir. Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide Botoksunun Zararları Var Mıdır?

Dozunda ve uzman eliyle kullanılan botoksun vücuda bir zararı dokunmadığı ve kalıcı bir hasar oluşturmadığı bilinmektedir. Ancak mide botoksunun kas hastalığı olanlar ve botoksa alerjisi olan kişiler için uygun olmadığı belirtilmektedir. Botoks işleminde kullanılan ilacın etkisinin 4 ila 6 ayda vücuttan tamamen atıldığı da bilinmektedir.

Mide botoksu fiyatları işlemin yapıldığı şehir, klinik, hatta semte göre değişkenlik gösterir. Net bir fiyat vermek söz konusu değildir.

9 Temmuz 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...