Metabolik Balans Yemek Listesi

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Rejim; belli bir süre uygulanacak bir sistem anlamına geliyor. Diyetlerde kalori kısıldığı sürece ne olursa olsun kilo kaybediliyor. Bir tek eğer kalori kısıtlaması hatalı yapılırsa, vücut kas ve bağ dokusu kaybederse rejim bırakıldığı an derhal geri toparlıyor. Bundan dolayı uygulanan diyetin dengeli ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Metabolik balans diyeti ise, adı üzerinde, metabolizmanın dengelenmesini amaçlıyor. Öncelikle danışanlara detaylı kan testleri uygulanıyor; karaciğer, böbrek, pankreas fonksiyonlarına, elektrolit dengesine ve tiroit bezlerinin durumuna bakılıyor. Şu demek oluyor ki önce danışanın vücut özellikleri tanınıyor.

Eğer aksayan bir vaziyet var ise önce ona müdahale etmek gerekiyor. Tahlil neticelerinde kandaki şeker ve insülin düzeyi hekimler için çok önemli çünkü kişiye özel beslenme programını belirlerken gıdaları bu değerlere göre seçiliyor. Ayrıca bu programda vücudun yağ, kas ölçümüyle elde edilen değerler de kullanılmıyor. Grup, kalça, üst bacak ölçülerini takip ediliyor. Danışan programda hatalı bir uygulama yapıyorsa, bu ölçümlerden durum oldukça bayağı bir biçimde fark edilebiliyor ve böylelikle meydana getirilen hatanın deposuna kadar inilebiliyor.

Metabolik balans, her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Buradaki esas, kişilerin kan değerleri ve parmak izleri de dâhil olmak üzere en ince detayına kadar yapılan araştırmalardır. Bu sebeple de kişilerin vücutlarında kolay sindirilebilen besinler tespit edilmektedir. Böylelikle Metabolik balans uygulayanlar, kendilerine özel olarak hazırlanan beslenme programlarına sahip olabilmektedir. İlk iki gün yalnızca alıştırma ya da diğer adı ile detoks olarak geçen bu diyette, en önemli olan ve kilo vermeye başlanan süreç 14 günlük aşamadır. Kişiler eğer sürekli olarak farklı diyetleri yapıyorsa ve bünyesi diyet yapmaya alışkın olanlar, ilk aşamadan çok etkilenmemek ile birlikte aynı zamanda çok kilo kaybı da görülmemektedir.

Metabolik Balans Yemek Listesi 1

Bu diyetin en önemli kurallarından birisi, her öğün arasında 5 saat olması ve yalnızca 3 öğün tüketilmesidir. Kişilerin her öğünlerinde ise ilk olarak protein yemesi önerilmektedir. Böylelikle hem daha çok tokluk hissi yaşanmakta hem de kişilerin yağ yakım hızları da bir o kadar artmaktadır. Metabolik balans yemek listesi olarak genel bir liste vermek mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni ise, hazırlanan programlar kişiye özel olarak hazırlanmakta ve her bir besin uzmanlar tarafından gramaj hallinde kişilere sunulmaktadır. Bu sebeple de bir diyet listesi, bir başka kişide yeterli etkiye sahip olamamaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı da diğer diyet programlarında olduğu gibi net ve genel bir diyet listesi bulunmamaktadır.

Metabolik Balans Yemek Listesi 2

Metabolik balans diyetinin uygulanması aşamasında içilmesi gereken su miktarı da yine kişilere özgü olarak değişmektedir. Genellikle diyet listeleri içerisinde kişilere en az 2,5 litre su içilmesi önerilse de, bu diyet programında bu durumda da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin verilen su miktarlarına da harfiyen uygulanması gerekmektedir. Bu diyeti diğer listelerden ayıran bir diğer husus ise spor programıdır. Diğer diyet listelerinde kişilerin daha hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmesi için belirli bir egzersiz programı da önerilmektedir. Fakat Metabolik balans diyetinde, ilk gün kesinlikle spor yapılması önerilmez iken bu süreci takip eden 14 günlük süreç içerisinde de hafif egzersizler olan yürüyüş, patis ya da yoga yapılması önerilmektedir. Bu diyetin üçüncü ve son aşamasında ise, kişiler kendi vücutlarına ve ihtiyaçlarına uygun olan egzersizleri yapabilirken böylelikle daha etkili bir şekilde kilo kontrollerini de yapabilmektedirler.

17 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...