Metabolik Balans Nedir, Nasıl Yapılır Ve Kaç Kilo Verilir?

Yayınlanma Tarihi: 26 Eylül 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Metabolik balance ya da Metabolik balans, kişinin vücudunda dengeyi sağlayan ve kişiye özel olan beslenme programıdır. Metabolik balans kilo verme, kilo alma ve ideal kiloda sabit kalmayı da sağlayan bir düzenleme programıdır diyebiliriz. Endokrinologlar, hekimler ve diyetisyenler tarafından geliştirilen metabolik balans programı, kişinin ömrü boyunca ideal ve sağlıklı kiloda kalmasını sağlar.

Metabolik Balans Nedir, Nasıl Yapılır Ve Kaç Kilo Verilir 1

Uzmanlar eğer kilo kaybı hedefleniyorsa bu programının “diyet” olarak algılanabileceğini de belirtiyor. Obezite, tiroid, haşimato, insülün direnci gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kalıcı etki ve çözüm sağlayabiliyor. Metabolik balans ile kişide doyma hissi de sağlanmış olur. Sözgelimi obez kişilerde doyma hissi yoktur. Ama metabolik balans yapılan obezite hastalarında doyma hissi de sağlanmış olur.Bu programla sağlıklı beslenme kuralları öğrenilip hayata uyarlanmaktadır.

Metabolik Balans Nasıl Yapılır?

Bu modelde kişiye özel bir beslenme planı hazırlanır. Bundan evvel kişinin tahlilleri ve genel sağlık durumu gözden geçirilir. Sağlıklı bir vücut, günlük enerjisinin yüzde 40 ila 45’ini karbonhidratlardan, yüzde 30 ila 35’ini yağlardan ve yüzde 20 ila 30’unu proteinlerden sağlamalıdır. Bu disiplininde her öğünde mutlaka karbonhidrat, protein, yağ ve lif listede mevcuttur.

Metabolik balans yağsız, tuzsuz ve sentetik yiyeceklerle beslenme fikrinden de tamamen uzak bir sistemdir. Bu sistemde vücudun gerçekten ihtiyaç duyduğu gıdaların alınması ön plandadır.

  • 12 saatlik bir açlık süresinden sonra kişinin kan örneği alınır ve laboratuvara gönderilir.
  • Yapılan kan analizinde kişinin karaciğer enzimleri, böbrek işlevleri, vücuttaki enflamasyon kriterleri, safra kesesi ve pankreas salgısı, tiroid salınımı, vitamin ve mineral oranları üzerinden bir planlama yapılır. Bu aynı zamanda bir nevi check-up’dır.
  • Sonuçlar rapor haline getirilir ve bir dahiliye uzmanına verilir.
  • Bu program veri tabanı üzerinden kişiye özel bir program hazırlanır.
  • Bu programda kişinin aldığı besinlerle metabolik dengesi ayarlanır. Böylelikle kişi hem fazla kilolarından kurtulur, hem varsa insülin direnci ve tiroid gibi sağlık sorunlarından kurtulur.
  • Obezite mevcutsa kişi sağlıklı ve ideal kilosuna iner.
  • Hekim, uyguladığı hastaya haftada 1 sefer olacak şekilde en az 10 seans destek de sağlar.

Metabolik Balans Nedir, Nasıl Yapılır Ve Kaç Kilo Verilir 2

Metabolik Balans İle Kaç Kilo Verilir?

Programın en önemli püf noktası, öğünler arasında en az 5 saat olmasıdır. Yani bir öğünden sonra diğer öğünü yapmak için 5 saat boyunca hiç besin almamak gerekir. Bu minimum 5 saatlik süre zarfında metabolizma sadece öğünde alınan besinleri işleyecek ve yakacak, fazladan bir sindirim işlemi yapmak zorunda kalmayacaktır. Ara öğünler metabolizmayı bozmak ve dengesizleştirmekten başka işe yaramazlar. Program doğru, dikkatli ve eksiksiz uygulandığı takdirde haftada 2 ila 4 kilogram civarı yağ kaybı yaşatabilmektedir.

Metabolik Balans Nedir, Nasıl Yapılır Ve Kaç Kilo Verilir 3

Metabolik Balans Yemek Listesi

Bu diyetin en önemli kurallarından birisi, her öğün arasında 5 saat olması ve yalnızca 3 öğün tüketilmesidir. Kişilerin her öğünlerinde ise ilk olarak protein yemesi önerilmektedir. Böylelikle hem daha çok tokluk hissi yaşanmakta hem de kişilerin yağ yakım hızları da bir o kadar artmaktadır.

  • Metabolik balans diyet listesi olarak genel bir liste vermek mümkün olmamaktadır. Bunun nedeni ise, hazırlanan programlar kişiye özel olarak hazırlanmakta ve her bir besin uzmanlar tarafından gramaj hallinde kişilere sunulmaktadır. Bu sebeple de bir diyet listesi, bir başka kişide yeterli etkiye sahip olamamaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı da diğer diyet programlarında olduğu gibi net ve genel bir diyet listesi bulunmamaktadır.
  • Metabolik balans uygulaması sırasında içilecek su miktarı da yine kişiye özeldir. Diğer diyet listelerinde kişilere günde 2-2,5 litre su içmeleri tavsiye edilse de, metabolik balans uygulamasında bu miktar önerilmez. Her vücudun su gereksinimi farklıdır.

Metabolik balans programında bir diğer husus da spordur. Metabolik balans programını uygularken özellikle ilk gün spor önerilmez. Sonraki 14 gün boyunca da yürüyüş gibi hafif egzersizler tavsiye edilir. Diyetin daha sonraki aşamalarında ise kişiler kendi vücut ihtiyaçlarına uygun egzersizleri yaparlar.

Netice olarak  metabolik balans programı kişiye özel düzenlendiği için standart bir yemek listesi de mevcut değildir. Yapılan tahlil ve tetkikler neticesinde, kişiye özel oluşturulan liste ile hareket edilir ve sonuca ulaşılır.

Metabolik Balansın Zararları Var Mıdır?     

Bazı uzmanlara göre öğünler arasındaki açlık sürelerinin uzaması ve katabolik nitelikteki diyetler uzun vadede uygulandığında sağlığa zarar veriyor. Diyabet hastaları, insülin kullanan kişiler, insülin direnci olanlar, hipoglisemisi olanlar ve gebelerin bu diyetten uzak durması gerektiği de yine uzman görüşü olarak aktarılabilir.

Metabolik balans fiyatı da çok sorulan ve yanıt arayan sorular arasındadır. Kişiye özel bir uygulamadan bahsettiğimiz için bu da hekimle hasta arasında hastanın durumuna göre ayarlanabilecek bir durumdur.

26 Eylül 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...