Metabolik Balans Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 12 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermeye çabalarken öncelikli gaye çoğu süre daha ince görünmek olsa da aslen o fazlalıklar buzdağının sadece görünen kısmını oluşturuyor. Vücutta yağ birikiminin hem sebebi bununla beraber sonucu olan insülin direnci, bir süre sonrasında diyabet, obezite ve yüksek tansiyonun bir arada bulunmuş olduğu Metabolik balans tablosunu oluşturuyor. Genellikle birden fazla yöntem deneyip kilo verip yeniden kilo alan veya kesinlikle kilo vermeyi başaramayan fert sayısı bir fazlaca fazladır. Bu kişilerin en büyük şikâyeti ise daha önce uyguladıkları programların sürdürülebilir olmaması. Aslına bakarsan Dünya sağlık Örgütü de mevcut kilonun yüzde beşini kaybedip bunu bir yıl koruyabilmeyi “sağlıklı kilo kaybı” olarak nitelendirmektedir. Yani aslına bakarsak mesele ne kadar kilo verdiğinizden çok bunu ne kadar koruyabildiğinizden geçiyor.

Alman hekim Wolf Funfack tarafından geliştirilen ve dünyada 2002 senesinden beri bir tek tıp doktorları tarafından uygulanan Metabolik denge sistemi, danışanların kilo vermesini ya da mevcut kilosunu korumasını sağlarken Metabolik balans tablosunun da önüne geçmeyi hedefliyor. Bu sistemin çıkış noktası, hastanın sağlık problemlerini çözmek, hatta ortaya çıkmasını engelleyerek hastaya koruyucu hekimlik yapabilmek. Amaç, Metabolik balansı doğrusu kolesterol, kan şekeri, gerilim yüksekliği ve obezite tedavi etmek. Bu dörtlünün oluşturduğu Metabolik balansın altında yatan niçin ise insülin direnci oluyor. İnsülin salınımında denge sağlandığında bu dört hastalığın önüne ilaç kullanmadan geçilebiliyor.

Metabolik balans diyeti, hemen herkes tarafından büyük bir gönül rahatlığı ile yapılabilmektedir. Fakat herhangi bir problem ile karşı karşıya kalmamak adına kişilerin muhakkak bir uzmana danışması da önerilmektedir. Her geçen gün çok daha farklı diyet listesi ortaya çıksa da, bir ömür boyu uygulanabilmesi ve kişilerin hayat kalitelerini arttırmasından dolayı Metabolik balans diyeti yoğun bir ilgi görmeye devam etmektedir.

Metabolik Balans Örnek Diyet Listesi

Metabolik balans diyetinin en önemli aşamaları, ilk iki gün ve bunu takip eden ilk 14 günlük süreçtir. Bu sürelerin sonunda kişiler diyete alışmış olmakta ve hızlı bir şekilde kilo verebildiklerinden dolayı da olabildiğince motive olabilmektedirler. Yapılan testler sonucunda kişilerin ilk iki gün yalnızca detoks yapmasına izin veriliyor. Genellikle elma ve diğer günlerde de patates verilmektedir. Kişilerin iki gün sonrasında 14 gün boyunca günde 3 öğün yemesine ve bu öğünler arasında da 5 saat olmasına izin veriliyor. Metabolik balans diyet listesi ise şu şekildedir:

Metabolik Balans Örnek Diyet Listesi

  • İlk gün bir kilo elma üç öğüne eşit şekilde bölünerek yenir. İkinci günde ise verilen 1,5 kilo patates yine öğünlere eşit olacak şekilde bölünerek tüketilir. ( Buradaki elma ve patates, genel olarak herkese verilse de sizde farklı besinler olabilir)
  • İlk 14 gün için ise, kişilere özel olarak hazırlanan menüler tüketilmelidir. Fakat diyetin ana kuralından biri olan, ilk lokma her zaman protein olmalıdır kuralına kesinlikle uyulmalıdır. Hazırlanacak olan her besin ise, listede belirtilen gramaja uygun olmalıdır. Diğer beslenme programlarında kepekli ekmek olsa da, tok tutma özelliği ve diğer içeriklerinden dolayı bir dilim çavdar yenmelidir. Aynı zamanda kişilerin gün içerisinde 3 adet meyve yeme hakları da bulunmaktadır.
  • Öğle yemeğinde de balık, salata ve kayısı gibi kuruyemişler yer alıyor. Kişilerin kilolarına ve vücut özelliklerine göre su içme oranları da birbirinden farklı olabiliyor.
  • Lifli bir yapıya sahip olması ve insan sağlığına sayısız faydası bulunması sebebi ile de günde bir adet elma yenmesi de önerilmektedir.

Metabolik Balans Örnek Diyet Listesi 1

11 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...