Mekik Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Mekik çekerek sağlıklı kalabilirsiniz. Bunun için belli konuları dikkate almanız ve sağlıklı bir yaşam için spor yaparken kendinizi sakatlamamanız gerekir. Doğru mekik çekme hareketleri için önce görsel olarak izleme yapmanız ve konunun uzmanlarının direktiflerini harfiyen uygulamanız gerekir.

 Mekik Hareketleri İçin Gerekli Olan Malzemeler:

* Sert bir zemin

* Mekik sehpası

* Uygun kıyafetler

Mekik Hareketi Çekerken Yapılması Gerekenler:

1- Mekik çekilecek zeminin çok sert olması gerekir. Başlangıç aşamasında sırt ve baş zemine tam olarak yerleştirilir.

2- İlk hareket olarak dizin 90 dakika bükülmesi gerekir.

3- Ayak tabanları yere tam olarak basmalı ve bacak yükseklikleri aynı hizada olmalıdır.

4- Karnı dize kadar çekerek en iyi mekik hareketleri uygulanabilir.

Mekik Hareketi Çekerken Yapılması Gerekenler:

Mekik çekerken işin püf noktası ayakların yerden kaldırılmamasıdır. Bu aşamada spor yapmak isteyen kişilerin mekik sehpası hareketleri öğrenmesi ve sağlıklı bir yaşam için sporu disiplinli bir şekilde hayatlarına sokması gerekir. Harekete yeni başlayan önce ellerinden destek alabilirler. Vücut bu harekete alıştıkça eller göğüs önünde çapraz birleştirilir ve hareket bu şekilde tekrarlanabilir. Karın kasları üzerinde beklenen etkinin sağlanabilmesi için hareketin az sayıda ve sık aralıklarla tekrarlanması tavsiye edilir. Karın kaslarının kasıldığı an nefes vermek ve tam tersi pozisyonda da derin nefes almak beklenen etkinin iyi bir şekilde alınmasını sağlar.

Mekik Hareketi Çekerken Yapılması Gerekenler: 2

Kaslarının kuvvetlendiğini hissedenler ve spora düzenli bir şekilde devam edenler ellerini enselerinde birleştirerek hareketi daha hızlı ve sayı olarak daha fazla çekebilirler. Mekik çekerken parmakların başta birleşmesi beklenir. Başı öne eğerken boyun bölgesinde hasar oluşmaması için ellerden bu aşamada destek alınabilir. Mekik hareketleri resimli olarak incelendikten sonra spora başlamanın hareketi doğru yapmak üzerinden ciddi bir avantaj sağlayacağı unutulmamalıdır. Çalışma boyunca gerilen kasların gevşememesi için hareketin düzenli bir tempo tutturularak devamı sağlanmalıdır.

6 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...