Mekik Çekme Programı

Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Fit, sağlıklı ve güçlü bir vücut için egzersiz şarttır. Güçlü kol kasları, düz bir karın ve sıkı bir vücut için evde uygulanabilecek şınav mekik barfiks programı uygulamalarını araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçlar ve uygulamaları şimdi yazımızın devamında sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ancak bu programları uygulamadan önce mulaka bir doktor kontrolü ile genel sağlık sorunlarınız olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz.

Her hangi bir sağlık sorununuz yoksa ve kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, elde etmek istediğiniz sonuca göre size uygun şınav mekik programı denemeleri yapabilirsiniz. Bu programlar için deneyenlerden öneri alabilir ya da işin uzmanlarından konu ile ilgili destek talep edebilirsiniz.

Vücut geliştirme ya da kas yapma denilince akla genelde aletler ile yapılan hareketler gelir. Oysa hiç bir alet kullanmadan, sadece vücudun kendi ağırlığından yararlanarak vücut geliştirmek de mümkündür. Vücudun kendi ağırlığından yararlanarak kas geliştirmeye yarayan başlıca hareketler, mekik, barfiks ve şınav hareketleridir.

Barfiks: Sabit bir bara tutarak vücudu kollardan yardım alarak baş hizasına kadar kaldırmak ve daha sonra kolları serbest bırakmak şeklinde uygulanan harekettir. Evde her hangi bir yere sabit barfiks çubuğu takılarak uygulanabilir.

Şınav: Vücudun yere paralel şekilde parmak uçları ve kollar ile yukarı kaldırılıp indirilmesi şeklinde uygulanan harekettir. Bu harekette önemli olan vücudun tamamen kollar ve ayak parmaklarından destek alarak yukarı kaldırılmasıdır.

Mekik: Sırt üstü yere uzanmışken, ayakları yerden kaldırmadan, eller boyun arkasında kilitli şekilde bacakları kaldırmadan sırtın yerden kaldırılması, bacaklar ile 90 derece yapıp yeniden yatar pozisyona geçilme hareketidir.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz hareketlerden ilk olarak mekik çekme hareketi ile başlayabilirsiniz. 31 günlük mekik programı ile 1 ay gibi kısa sürede vücudunuzu şekle sokabilir daha sert karın kaslarına sahip olabilirsiniz.

31 günlük mekik çekme programı uygulanmadan önce kişilerin kendilerini bu harekete hazırlamaları gerekir. Eğer normalde mekik çekme hareketini zor yapıyorsanız, ilk olarak mekik çekme hareketini daha kolaylaştırarak işe başlayın. Daha sonra programı uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Mekik Çekme Programı 1

Kısa sürede karın kası geliştirme ve daha düz karna sahip olmak için 31 günlük mekik çekme programı şu şekildedir…

1.Gün: 30 mekik

2.Gün: 75 mekik

3.Gün: 120 mekik

4.Gün: 50 mekik

5.Gün: Dinlen

6.Gün: 100 mekik

7.Gün: 50 mekik

8.Gün: 45 mekik

9.Gün: 60 mekik

10.Gün: Dinlen

11.Gün: 60 mekik

12.Gün: 95 mekik

13.Gün: 45 mekik

14.Gün: 70 mekik

15.Gün: Dinlen

16.Gün: 125 mekik

17.Gün: 40 mekik

18.Gün: 100 mekik

19.Gün: 75 mekik

20.Gün: Dinlen

21.Gün: 90 mekik

22.Gün: 75 mekik

23.Gün: 80 mekik

24.Gün: 100 mekik

25.Gün: Dinlen

26.Gün: 80 mekik

27.Gün: 50 mekik

28.Gün: 130 mekik

29.Gün: 95 mekik

30.Gün: Dinlen

31.Gün: 150 mekik

Mekik Çekme Programı 2

Yukarıda verdiğimiz mekik çekme programı ile 1 ayda gözle görülür şekilde karın kaslarında düzleşme görülebilir. Eğer ilk etapta bu kadar fazla sayıda mekik çekme sizi zorlarsa alıştırma programları hazırlayıp 1 hafta kadar bunlara çalışın. Ardından asıl 31 günlük programa geçebilirsiniz.

Mekik çekme programı ile düz bir karına sahip olmak için düzenli egzersizin yanında sağlıklı beslenme de önemlidir. Düşük kalorili besinler tüketmek, özel diyetler uygulamak ve bol bol su tüketerek programın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Mekik Çekme Programı 3

31 günlük mekik çekme programını uyguladıktan sonra sonuçtan memnun kaldıysanız devam edebilirsiniz. Bu özel egzersiz programının yanında barfiks ve şınav programları ile de egzersizinizi destekleyebilirsiniz. Tüm vücut kaslarınızın çalışması ve daha kaslı bir vücuda sahip olmak için bu üç hareketten oluşan programları deneyebilirsiniz. Yine şınav ve barfiks hareket programlarını uygulamadan önce ısınma aşaması için 1-2 hafta daha hafif şekilde egzersizler yapıp daha sonra asıl hareket programlarına geçmenizi tavsiye ederiz. Böylece başladığınız gerçek programı daha kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

6 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...