Kolesterol Diyeti Listesi, Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 15 Mayıs 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Kolesterol sözcüğünü çok sık duyarız, ana hatları ile de biliriz ama konuya daha derinlemesine bakarsak neleri görürüz? Söz gelimi kolesterol belirtileri nelerdir, kolesterol yüksekliği tehlikeli midir, kolesterol değerleri ne olmalıdır ve kolesterol sorunu kolesterol diyeti ile giderilebilir mi? Bu yazıda hem kolesterolün vücuda yaptıklarını hem de kolesterol diyeti nasıl olur, nasıl yapılır sorularının cevabını alacaksınız. Kontrol altına alınmadığında çok tehlikeli olabilen kolesterol ile nasıl başa çıkabiliriz gelin hep birlikte bakalım.

Kolesterol Nedir?

 Kolesterol yağ benzeri bir maddedir ve hayvan hücre zarlarında bulunur, aynı zamanda kan plazmasında da taşınır. Kolesterol vücudun sindirim ve endokrin sisteminde belli başlı görevlere sahiptir. Hayvansal gıdalarda bulunan ve bunların tüketimi ile vücuda giren kolesterol; karaciğerde, ince bağırsaklarda, böbrek üstü bezlerinde ve üreme organlarında sentezlenir. Kolesterolün birden fazla işlevi vardır, ancak kolesterol seviyesi kanda artarsa başta kalp-damar ve safra kesesi hastalıkları gibi pek çok hastalığa sebebiyet verir. Kanda biriken kötü kolesterol damar çeperlerine yerleşir ve damar tıkanıklığı oluşumuna zemin hazırlar. Kolesterol, olması gerekenden fazla miktarda olduğunda safra kesesindeki maddelerle birleşerek safra taşı oluşumuna sebebiyet verebilir.Bir tür lipid yani yağ çeşidi olan kolesterol; testosteron, östrojen gibi cinsiyet hormonlarının yapısında, D vitamini üretiminde ve safra asidi oluşumunda gereklidir. Vücutta karaciğer tarafından sentezlenen kolesterol, dışarıdan da alınabiliyor.

kolesterol diyeti 1

Kolesterol Diyeti Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

  • Kandaki miktarı arttığında tehlikeli olabilen kolesterolü düşürmek için kolesterol diyeti nasıl yapılır sorusuna yanıt arayabilirsiniz. Kolesterol diyetinde doymuş yağlardan, hayvansal gıdalardan ve çok yağ içeren yiyeceklerden uza durmak gerekmektedir.
  • Kolesterol diyeti yaparken margarin ve tereyağı kullanmamak, onun yerine zeytinyağı tercih etmek,
  • Hamburger, patates kızartması, sosisli sandviç, soğan halkası gibi fastfood türü gıdadan uzak durmak,
  • Süt ve süt ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih etmek,
  • Her gün 2 litre su içmek,
  • Başta et ve et ürünleri olmak üzere hiçbir yiyecek kızartma yaparak yememek; pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama ve buğulama tercih etmek,
  • İç yağı, kuyruk yağı gibi yağların tüketiminden uzak durmak,
  • Hazır salata sosları yerine aşırıya kaçmamak kaydıyla zeytinyağı ve taze sıkılmış limon suyu kullanmak,
  • Kolesterol diyeti boyunca şarküteri ürünlerinden ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Kolesterolü Yükselten Besinler

Kolesterolü yükselten besinler hangileridir bilmek ve onları tüketmemek, kolesterolü kontrol altında tutmak için en iyi yoldur. Kolesterolünüzün yükselmesini istemiyorsanız margarin, tereyağı, rafine şeker içeren her türlü yiyecek içecek, çikolata, tam yağlı süt ürünleri, özellikle yağlı peynirler, kaymak, krema, tam yağı sütle yapılmış dondurma, kek, tavuk kanadı ve derili tavuk, yağlı kırmızı etler, sucuk, salam, sosis, sakatatlar, kızartmalar, kruvasan ve her türlü fastfood yiyecek içecekten uzak durmalısınız.

Kolesterol seviyesinin yükselmesine en büyük sebep olarak doymuş yağlar gösteriliyor. Doymuş yağ sadece hayvansal gıdalarda olmaz. Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, palm yağı gibi yağlar da doymuş yağ oranına sahip yağlar olarak bilinir. Bu sebeple de çikolatanın kolesterolü yükselttiğini bilmelisiniz. Palm yağı içerdikleri için bisküviler de doymuş yağ içeren yiyecekler kategorisine girerler. Trans yağ asidi içeren yağlar, bitkisel de olsalar zararlıdırlar.  Kolesterol diyeti sırasında tüm bunlardan uzak kalmak olumlu neticeler alınmasına olanak tanır.

kolesterol diyeti 2

Kolesterolü Düşüren Besinler

Beslenmede lif oranı alımına dikkat edilirse ve yüksek oranda lif içeren gıdaların tüketimine ağırlık verilirse kolesterol emilimi düşecektir. Tam buğday unu ile yapılmış makarnalar, ekmekler, buğday ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyveler lif oranı yüksek besinlerdir.

Kolesterol düşüren besinler olarak; ceviz, fındık, keten tohumu, zeytin, sarımsak, soğan, kırmızı biber, brokoli, enginar, maydanoz, domates, portakal, greyfurt, elma, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler ve elma sirkesini sayabiliriz.

Her gün mutlaka 2 adet ceviz tüketmek, haftada en az 1 sefer büyük ve yağlı balık tüketmek, yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı yahut soya yağı kullanmak, haftada 3-4 sefer kuru baklagil tüketmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih etmek; meyve olarak portakal, greyfurt, limon gibi turunçgillerin tüketimine ağırlık vermek, sebzeleri olabildiğince çiğ tüketmek; yoğurdun, sütün ve peynirin az yağlısını tercih etmek ve her gün mutlaka en az 45 dakika yürümek, kolesterol nasıl düşürülür sorusuna doyurucu bir yanıt olacaktır.

15 Mayıs 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...