Kinoa Diyeti Listesi, Kinoa Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren kinoa, bilhassa form tutmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen sağlıklı bir yiyecek. Glutenin toleransına sahip olan kişilerin de rahatça tüketebileceği kinoa, sık olarak diyet listelerinde de yer alıyor. Kinoa tohumu kuskusu andırıyor ve hem vitamin hem de mineral açısından oldukça zengin. Kinoa kalori açısından da oldukça makul bir besin. 100 gram kinoa 220 civarı kalori içeriyor. Aynı zamanda karbonhidrat, protein, yağ ve lif içeriyor. B3 ve E vitaminlerinin yanı sıra; manganez, magnezyum, demir, bakır, folat, fosfor, kalsiyum, çinko, potasyum ve omega 3 de içeren kinoa, glütensiz içeriği ve glisemik indeksinin düşük oluşuyla da diyetlerin en sevilen yiyeceği. Kinoa yiyen kişiler çabuk doyuyor ve geç acıkıyor. Yüksek lif oranı sayesinde kinoa bağırsak çalıştıran etkiye de sahip.Özel bir kinoa diyeti listesi yok ama kinoayı salatalara, tatlılara, pudinglere ve pek çok yemeğe ilave edebilirsiniz.

Kinoa Diyeti Nasıl Yapılır?

  • Kinoayı yoğurtla, sütle, meyvelerle karıştırabilirsiniz.
  • Kinoalı omlet ve muffin hazırlayabilirsiniz.
  • Smoothie’lerinizin içine ilave edebilirsiniz.
  • Pirinç kullanılan tüm tariflerde kinoa kullanabilirsiniz.
  • Kinoayı salatalalara ilave edebilir hatta kısır yapabilirsiniz.
  • Kinoayla nefis bir ton balığı salatası yapabilirisniz
  • Kinoayla sebzeleri karıştırarak sebze köftesi yapabilirsiniz.
  • Kinoayı çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. Kinoa diyeti için nefis bir seçenek.
  • Kinoa kullanarak kalorisi düşük nefis atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Mesela fındıklı kinoa bar gibi.
  • Hatta kek bile yapabilirsiniz.

 kinoa diyeti 1

Kinoa Diyeti Listesi

Kinoa diyeti yapmak isteyenler şunu bilmeli ki kinoa ile ilgili bir diyet listesi yok ama sabah, öğle ve akşam 3 çorba kaşığı kinoayı çilekle karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kinoa diyeti gibi bir diyeti en fazla 2 gün sürdürün. Daha fazlası bitkin düşmenize neden olacaktır.

Kinoalı diyet yemekleri hem düşük kaloriyle beslenmenizi sağlayacak hem de sizi tok tutacaktır. Salatalar, ekmekler, enerji barları, omletler ve daha fazlasını kinoa ile yapabilirsiniz.

Kinoa Diyeti ile kaç Kilo verilebilir?

Kinoa diyeti ile çok fazla kilo vermeyi beklemeyin. Bu ürün size sadece tokluk hissi verecek ve sindirim sisteminizin iyi çalışmasını sağlayacaktır. Ama şeker ve unlu gıda tüketiminizi kısıtlayarak ve pirinç, bulgur kullanılması gereken yemelerde kinoa kullanırsanız bir süre sonra yavaş yavaş ve kalıcı kilo verdiğinizi göreceksiniz.

21 Mayıs 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...