Kilo Aldıran İlaçlar

Yayınlanma Tarihi: 28 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo almanın yollarından biriside kilo aldıran ilaçlardır. İnsan vücudu beslenme esnasında aldığı kalori kadar, harcadığı kalori miktarından fazla olması gerekmektedir. Kilo alamıyorsanız aldığınız kaloriden fazla kalori harcıyorsunuz demektir. Buda iyi beslenemiyorsunuz demektir. Kilo almak için ilaçlar kullanmak ne kadar doğrudur? Piyasada kilo aldırıcı ilaçlar olarak bilinen ve kapsül olarak satılan ilaçlar bulunmaktadır. Doktorların önerdiği kilo almaya yardımcı olan ilaçlar her yerde satılan ilaçlar değildir. Doktor kontrolünde verilen ilaçları eczanelerden almanız yararınızadır. Bu ilaçlar iştahınızı açmanıza ve metabolizmayı yavaşlatan ilaçlardır. Kilo aldıran antidepresan ilaçları. Trisiklik antidepresanlar, İmipramin, doksepin.

İştah Artırıcı Özellikleri

Antipsikotik ilaçlar kullanıldığı taktirde iştah artırır ve kilo almanızı sağlar. Antikonvülzan ilaçlar genellikle iştahı artırıp kilo almanıza neden olur. Beta bloker ilaçlar, propanolol, atenolol ilaçlar başta olmak üzere metabolizmayı yavaşlatıp, vücutta su tutulmayı sağlayarak kilo almanıza neden olur. Antialerjik ilaçlar, alerji oluşumunda görev almakta olan Histamin’i bloke eden ilaçlar olup kişinin çok uyumasını ve hareketsiz kalmasına neden olur. Hareketsizliğe bağlı olarak kilo alımına neden olan antialerjik ilaçlardan en önemlisi difenhidranildir. Diğer kilo aldıran antialerjik ilaçlar loratadin, setirizin ve siproheptadindir.

Kilo aldıran ilaçlardan diğer bir kısmı ise doğum kontrol ilaçlarıdır. Bunlardan sık kullanılan ise progesteron içeren enjetabl form yani iğne vücudun sıvı tutulumuna bağlı olarak kilo almanızı sağlar. Anti diyabetik ilaçlar kullanıldığında aşırı miktarda düşen kan şekerinin iştah artırmasından dolayı kişilerde kilo alımına neden olur. Ayrıca diyabet tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarda yağ hücrelerinin dönüşümünü hızlandırdığı için kilo almanıza yardımcı olur. Bir diğer bilinmesi gereken ise kilo aldıran vitaminler kullanmak istiyorsunuz ise bunları doktor tavsiyesine göre kullanmalısınız. İlaçlarınızı da eczanelerden almalısınız. Kulaktan dolma bilgiler ile herhangi bir yerden ilaç almayınız.  Kilo aldırıcı toz alırken de dikkatli olmalısınız.

Kilo Aldırıcı İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zayıf olan kişiler kilo almak istediklerinde bir doktora başvurmalarıdır. Kendi bilginizle ve kulaktan duyma bilgilerle kilo almaya kalkışmayın. Kilo alayım derken sağlığınızın bozulmasına da neden olabilirsiniz. Kilo aldırıcı kas yapıcı olan ve sporcu içeceği denilen ürünlerde kişiler tarafından tercih edilmektedir. Vitaminlerde kilo almaya yardımcı olurlar. B vitamini ve demir minerali iştah açıcı etkisi olmasından dolayı kilo almanıza yardımcı olur. Doktor kontrolünde kilo aldırıcı iğneler kullanırsanız bunlarda kilo almanıza neden olur. Yalnız bu iğneleri kullanmadan önce doktor kontrolünü çok önemsemeniz gerekmektedir. Gün içinde kaç kalorilik beslenme uyguluyorsanız uygulayın kilo alamıyorsanız bu sizin aldığınız kalorinizin az, yaktığınız kalorinin fazla olmasından kaynaklanıyor. Bazı insanların metabolizması hızlı çalışır, kiminin ise yavaş çalışır. Bu durum kişilerin kilolu olup olmadıklarını ortaya çıkarır.

Kilo Aldırıcı İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kilo Aldıran Vitaminler

Kilo aldıran vitaminler arasında en önemlisi C vitamini olarak karşınıza çıkacaktır.
C Vitamini: Metabolizmayı yavaşlatma etkisi sayesinde kilo almanızı sağlamaktadır. Aşırı hızlı bir metabolizmaya sahipseniz C vitamini sizlere en hızlı şekilde kilo almanıza yardım olacaktır. C vitamini vücut tarafından tam olarak depolanmaması sonucu günlük olarak tüketimlerinizi yapmalısınız.
Dikkat etmeniz gereken nokta ise, günlük olarak C vitamini fazla aldığınız taktirde ishal ya da mide bozuklukları ile baş başa kalacağınızı belirtmek isteriz.

D Vitamini: Vücudunuz için en gerekli olan vitaminlerden biri de D vitaminidir. Sağlıklı bir vücut içerisinde sağlıklı kemiklere sahip olmak için D vitamini tüketmeniz gerekmektedir. D vitaminin son derece kemik yapısını güçlendirmesi ile kilo alımları kolaylaştırılmaktadır.

B1 Vitamini: İştah açıcı bir özelliği olan tiamin vitaminin son derece kilo almak için ideal bir vitamin olduğunu belirtmek isteriz. Tiamin vitamini içerisinde barındıran besinler: esmer pirinç, etli besinler ve tam tahıllı besinler bulunmaktadır.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...