Kan Yapıcı Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: 20 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kan yapıcı yiyecekler grubunda pek çok seçenek söz konusudur. Vücut için ihtiyaç olan ve kan seviyesini dengelemek için bu yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda kansızlığa iyi gelen yiyecekler grubunda hangi ürünlerin olduğunu yazımızın devamında bulabiliyor olacaksınız.

Kansızlık, anemi olarak ifade edilen önemli bir kan problemidir. İnsan sağlığını tehdit eden ve pek çok sağlık probleminin tetikleyicisi olan bir durumdur diyebiliriz. Vücut içinde yeteri kadar kan hücresinin olmaması durumunda anemi ortaya çıkabilmektedir. Vücut içerisindeki pek çok organa oksijen taşıma görevi olan kırmızı kan hücrelerini bazı yiyeceklerden alabilmekteyiz. Bu organlara yeteri kadar oksijen taşımaması durumunda halsizlik ve yorgunluk başta olmak üzere pek çok önemli belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Dünya hemen her yerinde ve ülkemizde kanla ilgili olarak görülen en sık sağlık problemi anemi olarak bilinmektedir. Bu nedenle kan yapan yiyecekler ibrahim saraçoğlu önerilerini bilmek ve bu doğrultuda beslenmek gerekmektedir. Kan yapıcı yiyeceklere geçmeden önce, kansızlığın neden oluştuğunu kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Demir minerali bakımından eksik beslenme ve herhangi bir nedenle kan kaybı yaşamak
 • Vücut içinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin sayısal olarak azalması durumu
 • Vücudun sağlık bakımından ihtiyaç olan kırmızı kan hücresi üretememesi
 • Bazı kronik rahatsızlıklar

Belirtmiş olduğumuz bu nedenlere bağlı olarak anemi olarak bilinen kansızlık sorunu yaşanabilmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu sebeplerden en sık demir bakımından yetersiz beslenmenin ana sebep olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu sebeple demir bakımından zengin olan yiyeceklerin daha fazla kan yapıcı özelliği olduğunu bilmemiz gerekyor. Demir eksikliğinin kansızlık için en önemli nedenlerden biri olduğunu belirtmişken, hangi yiyecek gruplarında daha fazla demir olduğunu şu şekilde sıralayabiliriz.

Kan Yapıcı Yiyecekler 1

 • Demir bakımından zengin besinlerin başında et ve et ürünleri gelmeketdir. 100 gram sığır eti ile demir ihtiyacımızın %24’ünü karşılamak mümkündür.
 • Demir içeren besinlerden bir diğeri de sığır ciğeridir. Sığır ciğeri içerisinde ihtiyacımız olan demirin %36’sı bulunmaktadır.
 • Tavuk ciğeri, yine demir bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. 100 gram tavuk ciğeri ile demir ihtiyacımızın ortalama %65’ini karşılamaktayız.
 • İstiridye yiyerek ihtiyacınız olan demirin %37’sini karşılayabilirsiniz.
 • Et grubu içerisinde en zengin demir içeren besin hindidir. 100 gram hindi eti ile vücudunuzun demir ihtiyacınız %82 oranında karşılayabilirsiniz.
 • Karides, tavuk, ton balığı ve yengeç gibi diğer et ürünleri içerisinde de bol miktarda demir mevcuttur.

Kan Yapıcı Yiyecekler 2

İfade ettiğimiz bu et ürünleri ile demir eksikliğinizi giderebilir ve kansızlık problemi yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Et ürünlerinin farklı olarak demir içeren yine pek çok yiyecek olduğunu ifade etmek istiyoruz. Et dışında demir ihtiyacınızı giderebileceğiniz yiyecekler şu şekildedir. Et ürünleri ve aşağıdaki belirteceğimiz besinlerle hangi yiyecekler kan yapar sorusunun yanıtını vermiş olacağız.

 • Soya fasulyesi demir deposudur. 100 gram soya fasulyesi içinde vücudunuz için %24 oranında demir bulunmaktadır.
 • Mercimek yine demir açısından zengin besinler arasındadır. Mercimek içerisinde bakır, manganez ve protein bulunmaktadır.
 • Kahvaltılık yulaf, demir içeren yiyeceklerden biridir. 100 gram kahvaltılık yulaf ile ortalama %24 oranında demir ihtiyacınızı karşılamış olabilirsiniz.
 • Ispanak tüketerek bol miktarda demir almış olacaksınız. 100 gram ıspanak ile günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılamış olabilirsiniz.

Kan Yapıcı Yiyecekler 3

Kansızlık için sadece demir almak yeterli midir diye sorabilirsiniz. Yazımızın bu kısmına kadar kan yapan yiyecekler nelerdir konusunda önemli bilgileri sizlerle paylaşmış olduk. Demirin dışında bol miktarda B12 ve C vitamini almak, yine kansızlık için olmazsa olmazdır.

20 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...