Kan Şekeri Dengeleyen 6 Besin

Yayınlanma Tarihi: 6 Mart 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Toplumda çok fazla kişide rastlanan hipoglisemi ya da bilinen adıyla kan şekeri düşüklüğü tedavi edilmediği sürece daha ciddi rahatsızlıkları tetikleyebiliyor. Düşük kan şekeri, insülini artırıcı ilaç alan diyabet hastalarında daha sık görülür. Kan şekeri düşüklüğü ise çoğunlukla çok ve sık ilaç almak, düzensiz yemek yeme alışkanlığı ve öğün atlamak, az yemek yemek, fazla egzersiz yapmak gibi etkenlerle meydana gelir.

Kan Şekeri Dengeleyen 6 Besin

Kan Şekeri Neden Düşer?

Kan şekeri aynı zamanda glikoz olarak bilinir. Glikozu yiyeceklerden alırız. Vücudun en önemli enerji kaynağı glikozdur. En bilinen glikoz kaynakları pirinç, ekmek, patates, mısır gevreği, rafine şeker gibi besinlerdir. Bunlar basit karbonhidrat olarak geçer. Bir de kompleks karbonhidratlar vardır; onlar da taze sebze ve meyveler, bakliyatlar, kuruyemişler ve kuru meyvelerdir. Besin aldıktan sonra glikoz kan dolaşımına katılır ve hücrelere girer. Pankreasın salgıladığı insülin enerji için hücrelerin glikozu kullanmasını sağlar. Eğer ihtiyaçtan daha fazla glikoz tüketirsek bu glikoz kaslarda ve karaciğerde depolanarak stoklanır, harcanmadığında da daha sonra kullanılmak üzere yağa dönüşür.

Uzun süreli açlıklar, kanda glikoz seviyesinin azalması, basit karbonhidrat içeren yiyecek ve içeceklerin fazla miktarda tüketilmesi kan şekerinin düşmesine sebep olur.

Hafif hipoglisemi belirtilerini açlık hissi, huzursuzluk hissi, titreme, göz kararması, terleme, dilde ve dudaklarda karıncalanma, çarpıntı olarak sıralayabiliriz. Ağza bir adet kesme şeker atmak sorunu ortadan kaldırabilir.

Orta şiddette hipoglisemi baş ağrısı, karı ağrısı, bulanık görme, konuşma güçlüğü, terleme, uyuşukluk, taşikardi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Eğer şeker düzeyi 50 mg/dl’nin altına düşerse beyin şekersiz kalır ve bilinç kaybı bile meydana gelebilir. İşte bu noktada tıbbi müdahale gerekir.

Kan şekeri yüksekliği de kan şekeri düşüklüğü de sağlık için tehlikelidir. Özellikle hipoglisemi hastalarında tokluk kan şekeri ve açlık kan şekeri mutlaka sıklıkla ölçülerek kontrol altında tutulmalıdır.

Şimdi gelelim kan şekerini dengelemek için tüketilmesi gereken besinlere…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

1)Tarçın

Kan şekerini dengeleyen besinlerin başında gelen tarçın gün içinde meyve ve yoğurda ilave edilerek tüketilebilir.

2)Çemen Otu

Çemen otu da kan şekerini dengelemede oldukça etkili bir bitki. Antidiyabetik bir baharat olan çemen otu insülin salınımını düzenler ve son derece sağlıklıdır.

3) Zerdeçal

Kan şekerini dengeleyen baharatlar arasında yer alan zerdeçali yemeklerinize ilave ederek tüketebilirsiniz.

4)Sirke

Her gün bir fincan sirkeli su içmek kan şekerini dengelemenin en pratik ve sağlıklı yıllarından biri. Özellikle fazla karbonhidrat içeren besinlerin tüketiminden sonra elma sirkesi tüketmek kan şekerini dengelemede yardımcı olacaktır.

5) Sarımsak

Hem doğal antibiyotik hem de güçlü bir kan şekeri dengeleyicisi. Sarımsak insülin direnci olan kişilerde yağ depolanmasını da önler.

6)Fındık

Fındık tüketmek kan şekerini dengelemenin en lezzetli yollarından biri. Her sabah tüketilecek 10-15 adet fındık sayesinde kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Kavrulmuş yerine çiğ fındık tercih ederseniz daha da sağlıklı bir seçin yapmış olursunuz. Fındık hem kalp dostu hem de diyabete karşı koruyucudur.

6 Mart 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...