Kalori Nedir

Yayınlanma Tarihi: 13 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo problemi günümüzde her yaştan ve de her cinsiyetten kişinin yaşadığı bir problem olmaktadır. Hareketsiz bir yaşam ve de düzensiz bir beslenme kişilerde son derece kolay bir şekilde kilo alımına sebep olabilmektedir. Kilo problemi ile baş etmek isteyen kişilerin öncelikle hayatlarının daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için kök değişimler yapması gerekmektedir.

Kilo vermek isteyen kişilerin beslenme düzenlerini ve de gün içerisindeki hareketlerini değiştirmeleri son derece önemlidir. Sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlayan kişilerin hızlı kalori yaktıran kolay egzersizler sayesinde daha sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaları oldukça kolay olabilmektedir. Hızlı kalori yaktıran kolay egzersizler denildiğinde akıllara gelen ilk hareket hiç şüphesiz ki merdiven kullanımıdır. Kişilerin yaşadıkları binalarda ya da iş yerlerinde asansör kullanmaları yerine merdivenleri kullanmaları kendileri için oldukça büyük bir adım olabilmektedir. Bunun dışında bol bol yürümek ve araçları kullanmamak da hızlı kalori yaktıran kolay egzersizler arasında yer almaya devam etmektedir. Kişilerin imkânları doğrultusunda bisiklet kullanmaları son derece etkili bir spor yöntemidir. Soğuk havalarda evde yapılabilecek olan birbirinden etkili ve kolay egzersizlerde bulunmaktadır. İnternette bu hareketleri kolayca öğrenebilir ve gün içerisinde ortalama 15 dakika ayırarak hızlı bir şekilde kalori yakabilirsiniz. Daha sağlıklı bir hayat sürmek ve de fit görünmek için yapılacak ufak hareketler, hızlı bir şekilde kalori yakmanızı ve bu sayede daha güzel bir görüntü elde etmenizde önemli bir faktördür.

Kalori Nedir Nasıl Hesaplanır?

Kilo vermek isteyen kişiler için son derece büyük bir öneme sahip olan kalori, kişilerin kilo alıp vermeleri ile de oldukça yakından ilgilidir. Bu sebeple de kalori ne işe yarar? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi, kilo vermek istemekte ve bu sebeple de birbirinden farklı diyet programlarını denemek istemektedir. Fakat bu kapsamda, faydalı ve sağlıklı besinlerin tüketilmesinin yanı sıra kalori açısından da uygun olan besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Kalori nedir kısaca anlatmak istenirse, tüm gıdaların içerisinde bulunan ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gereken her bir enerji birimine kalori adı verilmektedir.

Kalori Nedir Nasıl Hesaplanır?

Gereken Günlük Kalori İhtiyacı

Her gün, vücudun düzgüsel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyulan kalori, yaşınıza, cinsiyetinize, fizyolojik aktivitenize göre değişebilir.
Kalp, akciğerler, beyin şeklinde kilit organların muntazam çalışması için gereksinim duyulan minimum enerji 1000-1400 kalori arasındadır. Bu rakam dinlenir şekilde gereksinim duyulan kalori miktarıdır.
Aslına bakarsak bir genelleme yapmak doğru değil, çünkü “dinlenir haldeki metabolizma hızı” ferdin yaşına, kas yoğunluğuna, cinsiyetine ve kilosuna gore değişmektedir.

Gereken Günlük Kalori İhtiyacı
Tüm gün koltukta hareket etmeden tv seyretmeyecekseniz bu minimum kalorinin üstüne 400-600 kalori daha ekleyerek hesabınızı yapmalısınız. Böylelikle çok daha gerçekçi ve doğru bir şekilde günlük kalori miktarınızı hesaplayabilme imkanına sahip olabilirsiniz.
Bu sayıların kişiden kişiye değişebilen bir gerçek bulunduğunu ve sizin ihtiyacınız olan kalorinin bu rakamlardan daha çok olabileceği de bir gerçektir. Bundan dolayı de günlük kalori miktarınızı hesaplarken öncelikle bir doktora giderek lüzumlu testleri yapmış oldurmanız çok büyük bir öneme haiz olmaktadır.
Her diyet programı, herkes için aynı etkiye sahip olmayabilmektedir. Kişilerin günlük olarak alması gereken kalori miktarı birbirinden farklı olduğu için, uygulamaları gereken diyet programlarının da birbirinden farklı ve kişilere uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde oldukça farklı sağlık problemleri meydana gelebilir.

Gereken Günlük Kalori İhtiyacı 1

13 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...