Kalori Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kalori dediğimiz şey bir enerji birimidir. Biz canlılar hayatta kalmak için beslenmek zorundayız ve her bünyenin kendi ebatlarına ve yapısına göre günlük alması gereken bir enerji miktarı var. İşte bu enerji miktarının karşılığı kaloridir. Vücudun sağlıklı çalışabilmesi, organların görevlerini yerine getirebilmesi, yaşamsal faaliyetlerin sürebilmesi adına vücudun her gün alması gereken bir enerji miktarı vardır. Bu miktarın altında kalori aldığımızda zayıflar, bu miktarın üzerinde kalori aldığımızda şişmanlarız.

Kalori İhtiyacı Nedir

Kalori gereksinimi; bazal metabolizma, egzersizle harcanan enerji ve yemekle alınan besinlerin sindirilmesi için harcanan enerji olarak 3 kısımdan oluşuyor. Kalori ihtiyacımızı belirleyen en mühim etken bazal metabolizma hızımızdır. Vücut gün boyunca tamamen hareketsiz kalsa da çalışabilmek için belli bir miktar kalori harcar. Buna bazal metabolizma denir. Dinlenirken, yatarken, uyurken dahi kalori yakarız. Ne kadar yaktığımız da bazal metabolizma hızımızı belirler. Bazal metabolizma günde harcanan kalorinin zaten yüzde 80’ini verir. Bazal metabolizma kilo vermek isteyen bir birey için olukça önemli bir kriter. Bazal metabolizma hızı büyük oranda kalıtımla açıklanan bir durum olsa da, egzersiz ve alınan gıdaların niteliği de söz sahibi oluyor.

Fiziksel aktivite de kilo alma ve verme hususunda önemli bir etken.  Fiziksel aktiviteler arttırıldığında metabolizma hızı da artıyor ve işler daha da kolaylaşıyor.

Günlük Kalori  İhtiyacı Nasıl Hesaplanır

Her insanın yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek, hareket edebilmek ve kısaca “yaşayabilmek” için günlük alması gereken bir kalori miktarı vardır. Bu miktar yaşa, cinsiyete, boya, kiloya, günlük aktivitelere göre herkeste farklıdır. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama cetvelleri sayesinde alınması gereken enerji miktarı belirlenebilir. Kalori hesaplama programı ile alınması gereken kalori miktarı belirlenir ve kilo alma olasılığı ortadan kalkmış olur.

kalori hesaplama

Bazal metabolizma hızımı hesaplamak için hazırlanan formüller vardır. O formüllerden birisi şöyle:

Kadınlarda bazal metabolik hız:

655 + 9.6 X (kg cinsinden ağırlık) + 1.8 X (santim cinsinden boy) – 4.7 X (yaş)

Erkeklerde bazal metabolik hız:

66 + 13.7 X (kg cinsinden ağırlık) + 5 X (santim cinsinden boy) – 6.8 X (yaş)

kalori hesaplama

Sağlık sitelerinin sayfalarında günlük kalori hesaplama cetvelleri sayesinde boy, kilo ve cinsiyet bilgilerinizi girerek günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplayabilir ve kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. A’dan Z’ye her tür yiyecek ve içeceğin, her tür besin ve gıdanın içerdiği kalori miktarı, kalori hesaplama cetveli olarak bilinen listelerde mevcuttur. Bu besinlerin kalori değerlerine bakarak, gün içinde almanız gereken kaloriyi denkleştirebilirsiniz. Kilo verme ve kilo kontrol sürecinde kalori hesaplama cetveli  büyük kolaylık ve sürece destek sağlar.

kalori hesaplama

10 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...