Kalça Eritme Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Fazla kilolardan kurtulmak bir çok kişinin korkulu rüyası olmaktadır. Alırken kolay alınan kilolar vücudumuzu terk ederken maalesef o kadar kolay gitmemektedir. Özellikle kalça ve basenlerdeki fazlalıklar çok daha fazla uğraştırıcı ve sinir edici olmaktadır. Bayanların zayıflamak konusunda en çok düşündükleri kalça inceltme konusu zor olsa da imkansız değildir. Basen ve kalça eritme hareketleri yaparak evden çıkmadan da kalçalarınızı ve basenlerinizi inceltebilirsiniz.

Tüm kadınlar fit ve güzel görünen kalçalara sahip olmayı istemektedir. Elbette ki böyle bir görüntüye sahip olmak için sadece spor veya kalça ve basen eritme hareketleri yapmak tek başına yeterli değildir. Özellikle tüketilen besinlere dikkat edilmeli, asitli ve kafein içeren besinlerden uzak durulmalı ve hareketsiz yaşamdan kaçınmalıyız.

Sağlık her şeyden önemlidir. Vücudumuzda biriken yağlar ve fazla kilolar sağlığımıza tehdit etmektedir. Spor ise tüm bu tehditleri önlemek için mutlaka yapmamız gereken bir etkinliktir. Bir çok kişi bunun için zaman ayıramamakta veya evden çıkamamaktadır. Ancak aşağıda anlatılan göbek ve kaçla eritme hareketleri evde hiçbir ekipmana ihtiyaç duyulmadan yapılabilmektedir.

Kalça Eritme Hareketleri 1

Kalça eritme hareketleri resimli anlatıma geçmeden önce hareketlerden önce dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedelim. Öncelikle bacak ve kalça eritme hareketleri yapmaya başlamadan önce kasların yumuşaması ve esnemesi için ısınma hareketleri yapılmalıdır. Bunun yanı sıra hareketlerden 1 saat öncesinde yemek yenilmemeli, aç veya tok olunmamalıdır. Hareketleri yaptığınız süreçte ise diyet listesine dikkat edilmelidir. Ayrıca hareketleri yapmak için rahat elbiseler giyilmelidir.

Kalça Eritme Hareketleri 2

  1. Evde televizyon izlerken dahi yapabileceğiniz ve sizi sıkı kalçalara sahip edecek ilk hareketimizde, ayaklar omuz hizasında yana açılır ve eller yandan bel ile kalçaların birleştiği yere konur. Bu şekilde iken tabureye oturur gibi yere doğru çömelin ve kalkın. Hareket esnasında parmak uçlarında durmaya özen gösterin. Hareketi 12 kez tekrardan oluşan 3 sat halinde yapbilirsiniz.
  2. İkinci hareketimiz ise yine ayaklar omuz hizasında açılır ve öne doğru eğilerek yere dokunulur. Öne eğilirken dizler bükülmemeli, ancak kalkarken dizler hafif kırılarak kalça yukarıya kaldırılır ve bu şekilde ayağa kalkılır. Bu hareket 12 tekrardan 3 set halinde yapılır.
  3. Üçüncü hareketimizde ise yine ayaklar omuz hizasında açıkken eller kalça kısmına konur ve çömelerek yeniden ayağa kalkılır. Ayağa kalkar kalkmaz bir futbol topuna vurur gibi bir ayak ileriye doğru çapraz bir şekilde kaldırılır. Ayak kaldırılırken aynı anda ters kolda ileri doğru sallanır. Bu hareketi de her ayak için 12 tekrardan oluşan 3 set halinde yapabilirsiniz.
  4. Dördüncü hareketimizde de ayaklar omuz hizasında açıkken eller başın arkasında birleştirilir ve yine çömelip kalkılır. Kalktıktan sonra eller baş arkasında bağlı pozisyondayken bir ayak dizden kırılarak yukarı çekilir ve ters elin dirseğine vurulmaya çalışılır. Sonra aynı hareket diğer ayak içinde tekrarlanır. Bu hareketimizi de 3 set ve 12 tekrar olacak şekilde yapabilirsiniz.
  5. Arka bacak ve basenleri zayıflatmak için ayaklar omuz genişliğinde açıkken kollarımızı vücudumuzun arka kısmına doğru uzatıyoruz ve çömelip kalkıyoruz. Kalktıktan sonra bir ayak geriye doğru düz bir şekilde uzatılırken vücudu ileriye doğru eğiyoruz ve kolları ileri uzatıyoruz. Aynı hareketi diğer ayak içinde tekrarlıyoruz.
  6. Sıkı kalçalar için diğer bir hareketimizde de ayaklar omuz hizasında açıkken duvara yaslanıyoruz ve sandalyeye oturur gibi çömeliyoruz. Kalçamız yere paralel pozisyona geldikten sonra pozisyonumuzu sabitleyerek, önce bir ayağımız ve sonra diğerini olmak üzere dizimizi göğsümüze doğru çekiyoruz.

Kalça Eritme Hareketleri 3

Yukarıda anlatılan gibi evde uygulayabileceğiniz bir çok hareket hem sağlık hem de dinç ve fit bir vücut için yapılması gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hareketlere geçmeden önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır.

7 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...