İştah Nasıl Kesilir? İştah Kapatan Yiyecekler Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2019 Ekleyen: Suna KAYA


En basit anlatımla yemek yeme isteği olan iştah, hayatta kalabilmek için olması gereken bir güdü. Ama bu güdü olması gerekenden fazla ise kişiye kilo artışı olarak dönebiliyor. Bu sebeple iştahını kontrol etmekte zorlanan kişilerin en çok aradığı şey iştah kesici şeyler başlığı oluyor. İştah kesici yiyecekler gerçekten var mı, iştah kesiciler sayesinde kişi kilo verebilir mi sorularının yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Gelin iştah konusuna dalalım ve ayrıntılarına bakalım.

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah artışı ya da azalması genellikle bir rahatsızlıktan yahut geçici yahut kalıcı hormonal bozukluk ve dengesizliklerden kaynaklanır. Az ama sık yemek sanılanın aksine insülini ve dolayısıyla iştahı tetikleyip daha fazla yemeye sebep olabilir. Halbuki ara öğün yapılmadığında vücut ana öğünde aldığı gıdaları ve kaloriyi daha rahat kullanıp, daha rahat sindirim yapabilecektir. Açlık yaygın inanışın aksine yağ yakıcı hormonları aktive edecek ve aslında iştah da baskılanacaktır. Yani en net anlatımla yedikçe yemek ister, yemedikçe de yeme arzunuzun zayıfladığını görürsünüz. Ana öğünlerde kaliteli ve besin değeri yüksek gıdaları almak ve onları sindirene kadar yani 4-5 saat hiçbir şey yememek insan doğasına daha uygun. Ama bazen vücut söz dinlemek istemez ve önüne ne gelirse yemek ister. Kadınlarda regl dönemleri buna örnektir. Yahut duygusal iniş çıkışlar, psikolojik anlamda yaşanan olumsuzluklar iştah artışı yaratabilir. Ya da kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da iştah artışı kaçınılmaz olabilir.

İştah kesici yiyecekler denildiğinde ilk hatıra gelenler tüm kuru baklagiller özellikle yeşil mercimek, çorba, turşu, bitter çikolata; badem, ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar, süt ürünleri,tavuk, yumurta, yulaf gibi besinlerin uzun süre tokluk verdiği ve iştahı baskıladığı bilinmektedir.

istah 1

İştah Kesen Bitkiler Nelerdir?

İştah kesici bitkileri ise acı pul biber, zencefil, tarçın, keten tohumu, avokado, yeşil çay, mate yaprağı, kereviz, narenciye uçucu yağı, kakule, muz, maydanoz, ısırgan, rezene, arı poleni, funda yaprağı olarak sıralayabiliriz. Bu bitkilerle yapılan çaylar ve katı olanların yemekten evvel tüketilmesi iştahı baskılamaya yardımcı olacaktır.

İştah Kesici İlaçlar Kullanmak Zararlı Mıdır?

İştah kesici ilaçlar uyku sorunlarına, bulanık görme, baş dönmesi, ağız kuruluğu, uykusuzluk, asabiyet, mide problemleri, kabızlık, kalp ağrısı, bağımlılık gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Bu sebeple çok mecbur kalmadıkça ve hekim önermedikçe iştah kesicilerin kullanılmaması daha uygundur.

25 Nisan 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...