Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 28 Mayıs 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Son dönemde popüler olan ama aslında asırlardır bilinen ve uygulanan diyetlerden birisi olan intermittent fasting (if) ya da daha çok bilinen adıyla aralıklı oruç diyeti hızlı ama sağlıklı kilo verdiren diyet türlerinden birisidir. Intermittent fasting, diyetten ziyade bir sağlıklı beslenme biçimidir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu diyetin hem vücut hem de beyin üzerinde son derece olumlu etkileri olduğu ispatlanmıştır. Gençlik ve büyüme hormonlarını aktive eden bir diyet olan intermittent fasting ile hücre yapısı da korunmuş ve yaşlanma geciktirilmiş olur. İf diyetini uygularken karbonhidrat tüketimine dikkat edilmelidir ki kan şekerinde ani dalgalanmalar olmasın. Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler bu beslenme düzenini ömür boyu rahatlıkla sürdürebilir ve kalıcı kilo kontrolü sağlarlar.

Intermittent Fasting Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır 1

Intermittent Fasting Diyeti Listesi

Intermittent fasting diyetinin belli ve sabit bir listesi yoktur. Temel olarak 2 ana öğün ve öğünler arası en az 4 saat boşluk bırakma mantığına göre hareket edilir. Bu iki öğünde et, tavuk, balık, baklagil, sebze ve meyve tüketilebilir.

Nasıl Uygulanır?

Intermittent diyetinin en klasik hali 16/8’dir. Yani 16 saat açlık 8 saat tokluk disiplini ile kilo kontrolü sağlamak mümkündür. Bu periyodu  zaman içinde 18/6 ve hatta 20/4 şeklinde yapmak da mümkündür. Intermittent fasting diyet planı önce 16/8 ile başlatılıp daha sonra açlık pencereleri uzatılarak devam edebilir. Açlık süresi boyunca sadece su, sade maden suyu, şekersiz çay ve kahve ve bitki çayları gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir. Çiğnenen hiçbir katı besin ve kalori içeren süt, ayran, kefir gibi içecekler tüketilmez. İf periyotlarını haftanın 7 günü uygulayabileceğiniz gibi haftanın belli günlerinde de uygulayabilirsiniz.

Intermittent Fasting Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır 2

Aralıklı Orucun Faydaları

Aralıklı orucun vücut için kalıcı faydaları var. Her şeyden önce çok iyi kilo kontrolü sağlayan intermittent fasting özellikle bel ve karın bölgesinden yağ yakımı sağlar. Gelelim aralıklı orucun faydaları kısmına…

  • Hızlı ve kalıcı kilo kaybı sağlar.
  • Vücuttaki iltihapları azaltır.
  • Kalbi güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı beyni korur.
  • Oksidatif stresi azaltarak akciğerleri korur ve astım belirtilerinin azaltılmasını sağlar.
  • Bağırsak ağlığını güçlendirir.
  • Sirtuin genini aktive eder ve anti aging sağlar, yani yaşlanmayı yavaşlatır.

Intermittent fasting deneyimleri olan kişiler bu beslenme düzeni sayesinde hızlı ve kalıcı kilo verdiklerini ve verdikleri kiloyu bir daha geri almadıklarını söylüyor.

28 Mayıs 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...