İnsülin Direnci Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


İnsülin direnci genellikle kilo alımı ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi aşamasında kişi fazla kilolu ise kilo vermesi tavsiye edilmektedir. İnsülin direncinin ortaya çıkarılması için vücudun verdiği belirtiler dikkat alınmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır. İnsülin direnci olan kişilerde görülen en yaygın belirtiler kilo alımı, sürekli acıkma ve yemeklere saldırma, yemeklerden sonra uyku bastırması gibi belirtilerdir. Bu belirtilerden birden fazlası mevcutsa insülin direnci rahatsızlığı olma ihtimali son derece yüksektir.

Bu durumda bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Fazla kilolu bir kişinin insülin direncinden kurtulabilmesi için kilo vermesi gerekmektedir. Bu durumda devreye insülin direnci diyeti listesi girmektedir. Bu diyet listeleri insülin direnci olan kişiler için en uygun besinleri içermektedir. İnsülin direnci diyeti Canan Karatay ya da Gürkan Kubilay gibi ünlü diyetisyenler tarafından oluşturulmuş güvenilir diyet listeleridir. Bu listelere harfi harfine uyulması insülin direncinin kırılmasına ve kilo verimine yardımcı olacaktır.

Metabolizmayı Hızlandıran Şeyler

Metabolizma hızı kişinin kilo verip vermeyeceğini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Bu hız bazı kişilerde doğuştan fazla olabilmektedir. Bu tarz kişilerin kilo alması oldukça zor olmaktadır. Kilo vermek isteyen kişilerin ilk hedefi metabolizma hızını arttırmak olmalıdır. Metabolizma hızının artması çok daha hızlı kilo verilmesi demektir. Metabolizma hızına katkıda bulunan bazı etkenler vardır. Bunların çoğu yiyecek ve içeceklerdir. Bazı yiyecekler metabolizma hızını arttırarak kişinin kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Bu yiyeceklerden ilki protein içeren hayvansal gıdalardır. Et, süt, yumurta bu kategoriye girmektedir. Bu tarz yiyecekler hem gün boyu tok kalınmasına yardımcı olmaktadır hem de protein oranının yüksek oluşu sebebi ile metabolizma hızını arttırmaktadır.

İnsülin Direnci Diyeti 1

Proteinlerin dışında metabolizma hızını arttıran bir diğer besin ise bitki çaylarıdır. Özellikle yeşil çay metabolizma hızına katkıda bulunan bir yapıya sahiptir. Ödem attırıcı özelliği de bulunan yeşil çay diyet döneminde mutlaka tüketilmesi gereken içeceklerden biridir. Türk kahvesi de tıpkı yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içeceklerden biridir. Özellikle sabah saatlerinde aç karnına şekersiz tüketilmesi metabolizma hızında bariz farklılıklar yaratacaktır. Bu da kilo verimine yardımcı olacaktır. Metabolizmanın hızlanması kilo verme sürecine destek olarak dolaylı yoldan insülin direncinin kırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle insülin direnci olan kişilerin bu besinleri beslenmelerine eklemeleri tavsiye edilmektedir.

İnsülin Direnci Diyeti Listesi

İnsülin direnci diyeti listesi insülin sorunu olan kişiler tarafından uygulanabilecek en uygun diyet listeleridir. Diğer diyet listelerinden farkı az ve sık sık öğün yapılmasıdır. Bunun sebebi insülin direnci hastalarının sürekli acıkması ve zararlı şeylere yönelmeleridir. İnsülin direnci diyeti Gürkan Kubilay tarafından oluşturulmuş güvenilir ve işe yarar bir diyet listesidir. Bu listenin uygulanması diğer diyet listelerine göre çok daha kolay olmaktadır. Bunun sebebi Gürkan Kubilay’ın aç kalmadan zayıflatma prensibidir. İnsülin direnci diyeti örnek menü için bir günlük beslenme listesi şu şekildedir;

İnsülin Direnci Diyeti 2

Sabah

 • 1/2 su bardağı yağlı süt
 • 2 adet orta boy haşlanmış yumurta
 • 1 dilim tam buğdaya ya da çavdar ekmeği
 • Sınırsız sebze

Ara

 • 1 su bardağı ayran
 • 4 adet ince grissini
 • Öğle
 • Tavuk ya da balık yemeği
 • Yağsız salata (limonlu)
 • 1 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği

İnsülin Direnci Diyeti 3

Ara

 • 10 adet fındık
 • Akşam
 • 1 kase az yağlı sebze yemeği
 • Yağsız salata
 • 1 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği

Ara

 • 1 bardak yağlı süt

Bu listenin düzgün bir şekilde uygulanması insülin direncinin kırılmasına yardımcı olacaktır. Diyetin içeriğinde meyve bulunmamasının sebebi insülin seviyesinin yüksekliğidir.

8 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...