İdeal Kilo Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


İdeal kilo; kişinin boyu, cinsiyeti, kemik yapısı ve yaşam tarzıyla en orantılı ve uygun olan kilo miktarıdır. Her vücudun kaldırabileceği bir kilo kapasitesi vardır. Bu ideal kilonun altında olmak da üstünde olmak da hem birtakım sağlık problemleri yaratır, hem de kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler. İdeal kilo hesabı belirli bazı kriterlere göre kolaylıkla yapılabilmektedir. İdeal boy kilo orantısı herkeste ufak da olsa farklılıklar gösterebilir; zira herkesin kemik yapısı ve yoğunluğu aynı değildir. Aynı boy ve kiloda olsalar bile kemik yapısı kalın bir kişi, kemik yapısı daha ince birine göre daha yağsız ve ince bir görünümde olabilir. Zira tartıya yansıyan rakamın büyük çoğunluğunu kemik ağırlığı oluşturur. Ama kabaca bir anlatımla bir kişinin sağlık ve görünüm açısından avantajlı olabilmesi için boyuyla kilosu arasında en az 10 fark olması gerekmektedir. Boy ve kilo arasındaki fark azaldıkça ve kilo boyun sayıca üzerine çıkmaya başladıkça “fazla kilo” problemi de ortaya çıkmaya başlar.

İdeal Kilo Nedir

Vücut ağırlığının normalin altında olması zayıf olmak anlamına gelir. Bu durum da tıpkı, vücut ağırlığının normalin üstünde olması kadar dezavantaj oluşturan bir durumdur. Zayıf olmak, bağışıklık sisteminin de zayıf olması ve hastalıklara karşı dirençsiz olmak demektir. Son zamanlarda tüm dünyada bir salgın haline gelen “zayıflık güzelliktir” saplantısı yüzünden pek çok kadın ölümcül diyetlerle sağlığını geri dönüşsüz şekilde bozmaktadır. Zayıf insanlarda da kan yağları yüksek çıkabilir. Yani zayıf insanlarda da kolesterol problemi yaşanabilir.

Halsizlik, yorgunluk, saçlarda, ciltte ve tırnaklarda solgunluk, dökülme, kırılma, algılamada sorunlar, hafızada problemler, kadınlarda adet düzensizlikleri ve üremede birtakım sorunlar, kansızlık, B12 ve çinko eksikliği ve buna benzer sorunlar zayıf kişilerin yaşadığı belli başlı problemler olarak sıralanabilir. “Zayıf kadın güzeldir” yanılgısı yerine “İdeal kilosunda olan kadın güzeldir” algısı yerleşmedikçe toplumda bu konu ile ilgili sağlık sıkıntıları yaşanmaya devam edecektir. Fazla kiloya gelince; ideal kilonun üzerinde olmanın saymakla bitmeyecek kadar fazla zararı vardır. Fazla kilolu olmak ise pek çok hastalığa davetiye çıkarmak, ömrü kısaltmak, kalitesiz bir yaşam sürmek ve görüntü anlamında da aynalarla küsmenin özetidir.

Boya göre ideal kilo hesaplamanın bazı matematiksel formülleri vardır. Belirli kalıpların önceden yerleştirildiği boya göre ideal kilo hesaplayan otomatik hesaplayıcılar sayesinde ideal kilonuzu ortalama olarak elde edebilirsiniz. Boya göre ideal kilo, kalın kemiklilerde boydan 6-7 kilo çıkartılınca çıkan rakam; ince kemiklilerde ise boydan 9-10 kilo çıkartılınca elde edilen rakam olarak kabaca hesaplanabilir.

ideal kilo

Yaşa göre ideal kilo hesaplama da yine internet ortamında yer alan otomatik kilo hesaplayıcı ölçerlerle ortalama olarak hesaplanabilmektedir. Mevcut boy, kilo ve yaş değerleri girildiğinde verilen rakamın sizin ideal kilonuz olduğu sonucu çıkar. Ama bu sonuçlar herkese uyum sağlamayabilir. Zira her insanın kemik ağırlığı, iskelet yapısı ve kas dağılımı aynı değildir. Çok daha kesin, sağlıklı ve kişiye özel sonuç alabilmek için bir diyetisyene başvurarak ideal kilonuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır

İşte geldik en önemli kısma. İdeal kilo, bireyin sağlıklı ve sorunsuz bir yaşam sürdürebilmesi için boyu ile orantılı olan kilogram değeri olarak açıklanabilir. Vücutta 2-3 kiloluk fazlalık bile kolesterol değerlerinin değişmesine, kan basıncını fazlalaşmasına; bele, omurgaya ve iskelet sistemine daha fazla yük binmesine ve daha pek çok sağlık sorununa yol açacak kadar risklidir. Fazla kilo, vücuda demirden bir elbise giydirmek demektir.  Vücut kitle indeksi tablolarıyla, kg cinsinden kilo ile, metre cinsinden boyun kesiştiği noktanın içinde kalan bölüm, kişinin ideal kilosunda olup olmadığını gösterir.

Bir başka ideal kilo hesaplama formülü de cinsiyetin, boyun ve kilonun boş alanlara yazılarak ve ilgili “hesapla” butonuna basılarak elde edilmesi mantığına dayalıdır.

ideal kilo

Burada çıkan sonuç, vücut yüzey alanınız, yağsız vücut ağırlığınız ve vücut kitle indeksinizle birlikte, ideal kiloda olup olmadığınızı söyler, olmanız gereken ideal kiloyu da verir.

İdeal kilo hesabı ile olmanız gereken en sağlıklı kiloyu bulursunuz.  Maksat zayıf olmak değil, boya göre ideal kiloya kavuşmaktır.

5 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...