Hızlı Yağ Yakan Diyetler, Yiyecekler, İçecekler Ve Hareketler Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Gün geçmiyor ki yeni bir diyet, yeni bir beslenme rejimi moda olmasın. Kilo vermek isteyenler için, diyet listesi çeşitliliği anlamında pek çok alternatif var. Diyetlerin içeriği farklı da olsa, temelde mantık aynıdır; yağların yakılması. Ancak yağlar yanarak enerjiye çevrildiğinde kilo kaybı mümkün olmaktadır. Peki yağların yanmasını hızlandıran, yağ yakımı sağlayan yiyecek ve içecekler var mıdır? Yağ yakan besinler gerçekte var mıdır yoksa bu bir şehir efsanesi midir? Gelin konuya daha ayrıntılı bakalım.

Hızlı Yağ Yakan Diyetler Yiyecekler İçecekler Ve Hareketler Nelerdir

Yağ Yakan Yiyecekler

Yağ yakmak kısaca, metabolizmanın, çalışabilmesi için gerekli enerjiyi kendi stoklarını kullanarak elde etmesidir. Bunun için gün içindeki hareketliliğin artırılması ve günlük ihtiyaç duyulan kalorinin biraz daha altında kalori alınması gerekir. Hiçbir yiyecek ve içecek tek başına yağ yakmak için yeterli değildir ama metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekleyen yiyecekler de yok değildir. İşte yağ eritme hususunda metabolizmayı destekleyen yiyecekler…

 • Yağsız yoğurt   

Her gün 2-3 kase yağsız yoğurt yemenin, vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarla düzenli olarak yağsız yoğurt tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha hızlı ve daha çok kilo verdiği sonucuna ulaşılmış. Her gün düzenli olarak yağsız yoğurt tüketmeyen kişilerin özellikle bel çevresinden daha fazla kilo aldığı tespit edilmiş. Yağsız yoğurt, tam yağlı yoğurda göre daha fazla kalsiyum ve protein içeriyor ve kiloların hem daha sağlıklı hem de daha hızlı verilmesini sağlıyor.

 • Protein tozu

Özellikle sporcuların ve vücut geliştirme sporu yapan kişilerin daha fazla rağbet ettiği protein karışımları ve protein tozlarının sadece kas yapmaya değil, kilo vermeye de yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Günde 2 sefer içilecek protein tozu ve destekleyici diyet ve sporla yağların daha hızlı yakılması mümkün olabiliyor. Yemeklerden 2 saat evvel yağsız sütle veya suyla içilebilen protein tozları sayesinde, kişinin yemekte 200 kalori daha az aldığı belirlenmiş. Bu protein tozlarının kas kütlesinde artış meydana getirdiği de bilinmektedir.

 • Köy peyniri

Her gün 2-3 kibrit kutusu kadar tüketilecek köy peynirinin de sindirim sistemini çalıştırdığı ve yağ yakımına destek olduğu bilinmektedir. Tokluk hissi veren köy peyniri hem daha az kalori alınmasını sağlıyor, hem de içeriğindeki yüksek oranda kalsiyum sayesinde yağ yakımına destek sağlıyor.

 • Somon balığı

Yağlı balıkların içinde en lezzetlisi ve faydalısı olan somon balığı sadece beyin fonksiyonlarının değil metabolizmanın da hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Somon balığının içinde yer alan omega-3 bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuda pek çok fayda sağlarken, yağ yakımına da yardımcı oluyor. Haftada 3-4 sefer somon yemek diyetinize büyük katkılar sağlayabilir.

 • Kahvaltılık Gevrek

Müsli ve yulaf içerikli gevreklerin de yağ yaktırdığı söylenebilir. Ama bu kahvaltılık gevreklere şeker içerikli corn-flakes’ler dahil değil.

 • Çorba

Çorbalar, ana yemekten evvel tüketildiği için tokluk hissi vererek ana yemekte daha az kalori alınmasını sağlıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Yağ yakmak için haftanın 5 günü çorba içebilirsiniz.

 • Greyfurt

Her öğünde yenecek yarım greyfurt, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde yağların daha kolay atılmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak greyfurt tüketen kişiler 12 hafta sonunda yaklaşık 2 kilogram zayıflıyor.

Yağ yakan yiyecekler Ahmet Maranki’nin de  sözünü ettiği son derece etkili yiyeceklerdir.

Hızlı Yağ Yakan Diyetler Yiyecekler İçecekler Ve Hareketler Nelerdir 2

Yağ Yakan Bitkiler

Gelin şimdi de yağ yaktığı söylenen bitkilerin neler olduğuna bir bakalım.

 • Yeşil Çay

Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve dolayısıyla yağ yakımına yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca yeşil çayın kilo alımını da yavaşlattığı söylenmektedir. Yağ yakmak istiyorsanız günde1-2 fincan yeşil çay tükettiğinizde özellikle bel çevresindeki yağların yakılmasını kolaylaştırmış olursunuz.

 • Ananas   

Her gün birkaç dilim ananas tükettiğinizde karın bölgenizde aylık 4-5 cm. incelme sağlayabilirsiniz.

 • Kivi

C vitamini yönünden son derece zengin bir meyve olan kivi, yüksek oranda içerdiği lif sayesinde kilo vermeye yardımcı bir meyvedir.

 • Hurma 

Ramazan aylarında sofraları süsleyen hurma, sadece ramazan ayına has bir besin olarak sınırlandırılmamalıdır. Yılın 12 ayı tüketilmesi gereken hurma hem kan şekerini hem de kan basıncını dengeleyen bir meyve olarak vücudun yağ yakımını da kolaylaştırır. Üstelik günlük şeker ihtiyacını ve tatlı yeme isteğini son derece sağlıklı bir şekilde giderir.

 • Kırmızı meyveler

Dutgiller olarak da bilinen kırmızı meyveleri ahududu, çilek, vişne, böğürtlen olarak sıralayabiliriz. Bu meyveler çeşitli faydalarının yanı sıra yüksek orandaki lif içeriği sayesinde yağ yakan meyveler sınıfına dahil edilebilir.

 • Brokoli

B, C vitaminleri ve kükürt açısından hayli zengin olan brokoli, lif açısından da oldukça zengindir ve yağ yakımını hızlandırır. Brokoliyi haşlayıp zeytinyağı ilavesiyle salata gibi tüketebileceğiniz gibi, yine sarımsaklı yoğurt ilavesiyle de yiyebilirsiniz.

 • Probiyotik yoğurt

İçeriğinde bol miktarda yararlı bakteri olan probiyotik yoğurtlar sindirim sisteminin, özellikle de bağırsakların iyi çalışmasını sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.

 • Tarçın

Her gün düzenli miktarda tarçın tüketen bir kişinin kan şekerinde düşüş gözlendiği saptanmıştır. Soğuk ve sıcak içeceklere çubuk tarçın ilave ederek içmek de iştahı baskılamayı ve yağ yakımını sağlayabilmektedir.

Hızlı Yağ Yakan Diyetler Yiyecekler İçecekler Ve Hareketler Nelerdir 3

Yağ Yakan Çaylar

Yağ yakıcı çaylardan içerek de kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Bugün ünlü bitkibilim uzmanlarının da söylediği gibi, bazı bitkiler, vücuttaki yağların daha hızlı ve kolay yanmasını kolaylaştırır. Bu bitkileri yeşil çay, biberiye, ısırgan otu, karanfil, kırmızı çay (rooibos), mate, yasemin çayı olarak sayabiliriz.

Yağ Yakan İçecekler

 • Ispanak, brokoli, kereviz, havuç gibi sebzelerin suyunu sıkarak iştahınızı frenlemek için içebilirsiniz.
 • Suya limon ekleyerek içmek de karaciğerinizi toksinlerden arındırarak özellikle karın ve bel bölgesinde biriken yağların daha kolay atılmasını sağlayacaktır. Özellikle limon karıştırılmış sıcak su, sindirim enzimlerini çoğaltır ve yağlarınızın atılmasını kolaylaştırırken, aynı zamanda sivilceli ciltleri de temizleyerek pırıl pırıl parlamasını sağlar.
 • Enginarı pişirerek elde ettiğiniz suyu içerek de karaciğerinizin yağlardan arınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Beyaz çay da özellikle karın bölgesindeki yağların yanmasını destekleyen etkili bir çaydır.
 • Atkuyruğu, karahindiba, defne ve ısırgan bitkileri ile yapılan çaylar da yağların yanmasını kolaylaştıracaktır.
 • Yaban mersini ve kızılcık bitkileri ile yapılan çaylar da yağ yakımını hızlandıran özelliğe sahiptir.
 • Hindistan cevizi suyu, içeriğindeki potasyum sayesinde kas kramplarını önler, toksinlerin atılmasını sağlar, sindirimi hızlandırır ve yağ yakımını hızlandırır.
 • Zencefil çayı, tarçın ve elma çayı da yine yağ yakımına destek veren bitkiler olarak sayılabilir.

Hızlı Yağ Yakan Diyetler Yiyecekler İçecekler Ve Hareketler Nelerdir

Yağ Yakan Kürler

 1. Pancarlı yoğurt kürü,
 2. Pul biberli limonlu yoğurt kürü,
 3. Maydanoz, limon, sarımsak kürü gibi kürler vücut yağlarının yanmasını kolaylaştıran kürler olarak bilinir. Bu kürleri yağ yakmak için uzun vadeye yayılmayacak şekilde yapabilirsiniz.

Yağ Yakan Diyet

 • Sabah Kahvaltısı
 1. Ekmeğe sürülmüş fındık ezmesi
 2. Limon sıkılmış maden suyu
 • Öğle Yemeği
 1. Limon sıkılmış maden suyu
 2. 40 gram konserve light ton balığı
 3. 1 kase bol maydanozlu ve limonlu salata
 • Akşam Yemeği
 1. 80 gram konserve light ton balığı
 2. 1 kase maydanozlu, limonlu, zeytinyağlı yeşil salata
 3. 30 gram bitter çikolata
 4. 80 gr. Kadar konserve diyet ton balığı.
 5. Bir büyük kase maydonozlu yeşil salata (içine isteğe bağlı olarak bir tatlı kaşığı yağ, limon suyu)
 6. 30 gr. Kadar bitter çikolata.
 • Bu tür katı diyetleri uzun süre uygulamanız önerilmez.
5 Eylül 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...