Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Sağlıklı Mıdır?

Yayınlanma Tarihi: 5 Ekim 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Diyet denilince akan sular duruyor. İstenilen kiloya ulaşmak, fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşmak, her istediğini giyebilmek ve aynaya bakınca mutlu olmanın bedeli kalori kısıtlaması yapmaktan geçiyor. Kilo vermek kadın erkek hemen herkesin derdi ve kime sorsanız bir 3-5 kilo fazlası mutlaka var. Peki nasıl gidecek bu kilolar? Uzun ama kalıcı kilo kaybı için ayda 3-4 kilo vermekten ziyade kısa süre içinde Hızlı Kilo Verme amacına ulaşmak isteyenlerin sayısı daha fazla. Hızlı kilo vermek için ne yapmak gerekiyor, kontrolsüz ve hızlı kilo vermenin zararları nelerdir yazımızda bulabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Sağlıklı Mıdır 1

Hızlı Kilo Verme İsteği Nedenleri

Çoğu diyet, kilo kaybındaki yavaşlama yüzünden yarıda bırakılır. Motivasyon kırılır, istek azalır, umutlar tükenir ve yenilen bir dilim çikolatalı pasta ile her şey başa döner. İşte tam da bu noktada kişiye hızlı kilo verdirecek ve diyete devam etmek için gerekli motivasyonu sağlayacak bir tetikleme gerekir. Hızlı kilo verdiren diyetler böyle zamanlar içindir. Kısa sürede hızlı kilo vermenin tercih edilmemesi gereken bir yöntem olduğu söylense de, kısa süreli olması ve kişiye motivasyon sağlaması açısından çok rağbet gören bir yöntemdir. Çok hızlı kilo verme 3-4 kilo fazlası olanlar için kesin çözüm, daha fazla kilosu olanlar içinse diyetin geri kalan günleri için sevindirici bir başlangıçtır.

Kontrolsüz ve Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Diyetisyenler genel olarak haftada yarım ile 1 kilogram kaybı öneriyor ve ona göre liste veriyorlar. Bu yavaş ama dengeli bir kilo kaybı olacağı için kalıcı da olacaktır.

Hızlı kilo kaybı vücutta elektrolit dengesizliği, beslenme bozukluğu, safra taşı, dehidratasyon, yorgunluk, hormon dengesizliği, cinsel istek kaybı, uyku problemleri, baş ağrısı, sinirlilik, kabızlık, baş dönmesi, adet döneminde düzensizlik, kas ve saç kaybı gibi yan etkiler yapabiliyor.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Sağlıklı Mıdır 2

Ayda Kaç Kilo Vermek Gerekir?

Uzmanlar sağlıklı kilo kaybının ayda 500 ila 1000 gram arasında olması gerektiğini belirtiyor. Eğer aşırı kilolu değilseniz ayda an fazla 2 ila 4 kilo vermelisiniz. Aşırı kilolu iseniz zaten istemeseniz de diyet ilk zamanlarında hızlı kilo vereceksiniz. Çünkü aşırı kilolu kişilerde kalori ihtiyacı daha fazladır ve vücutları hızlı kilo vermek için daha yatkındır. Yani aşırı kilolu bir birey ayda 8-10 kilogram verebilir. Ama en sağlıklı olanı ayda maksimum 4 kilo vermektir.

5 Ekim 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...