Hibiskus Çayı Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Doğal bitkiler ile yapılan saç bakım ve cilt bakımı son dönemlerde çok fazla tercih edilmektedir. Bu bitkilerden biri de hibiskus çayı olmaktadır. Güney ve Orta Amerika, Meksika, Jamaika ve Karayip adalarında yetiştirilen hibiskus bitkisi zencefil ile karıştırılarak çay olarak yapıldığında sıcak ya da soğuk şekilde içilmektedir. Türkiye’de genel olarak narçiçeği olarak bilinmekte ve aktarlarda satılmaktadır. Çok fazla bilinmese de çok faydalı bir bitki olmak ile birlikte yurt dışında alternatif tıp alanında pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. hibiskus çayının bu kadar tercih edilmesinin nedeni de kilo vermeye yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. Dukan diyeti hibiskus çayı ile yapılmakta ve ara öğünlerde bu çay yer almaktadır. Ayrıca hibiskus çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da fazlası ile önerilmekte ve kişileri kullanmaya teşvik etmektedir.

Hibiskus çayı zayıflatır mı gibi sorular bu çayı daha kullanmaya başlamayan ya da faydalarını çok bilmeyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Tabi ki de bu çay tek başına kullanıldığında zayıflatmamaktadır. Yapılan spor ve diyet ile birlikte tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olmakta ve yağ yakmaktadır. Sadece kilo vermek için değil, saç bakımı ve cilt bakımı ile birlikte vücut içinde hibiskus çayının faydaları olmaktadır. hibiskus çayı diyete başlıyorum diyen kişilerin yanından ayırmadıkları ve çok fazla tercih ettikleri bitki çayları arasında yer almaktadır. hibiskus çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafında da pek çok yerde anlatılmış olmakta ve her diyete başlayacak kişiler için önerilmektedir.

Hibiskus faydaları;

  • İlk faydası diyabet hastalarının yaşadıkları sorunları çözmek olmaktadır. İki tip diyabet hastalığı olmakta ve birbirinden farklı olduğu için hem beslenme hem de alınacak ilaçlar birbirinden farklı olmaktadır. hibiskus çayı da tip 2 diyabet hastalarının yüksek kan basıncını düşürmek için içilmektedir. Kan basıncını bir anda düşürmek yerine yavaş yavaş kişileri rahatsız etmeyecek şekilde olmaktadır.
  • Hibiskus şerbeti içen kişilerin tansiyon seviyeleri dengelenmekte ve tansiyonu düşürmektedir.
  • hibiskus bitkisi güçlü bir antioksidan kaynağı olmaktadır. Bu antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemi de güçlendirilmektedir. Ayrıca kafeinsiz olduğundan dolayı da bağışıklık sistemi açısından oldukça faydalı bir çay olmaktadır.

Hibiskus Çayı Faydaları 1

  • Vücudun ihtiyacı olan C vitamini fazlası ile karşılamaktadır. Kış aylarında meydana gelen grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların olduğu dönemlerde hibiskus çayının içilmesi kişileri hem iyileştirmekte hem de vitaminler sayesinde vücudu korumaktadır.
  • Hibiskus çayının içerisinde yer alan bileşenler, mineraller ve vitaminler antidepresan özelliğinde de olmaktadır. Sinirleri yatıştırmakta ve kişilerin düzensiz uykularını düzene sokmaktadır.
  • Susuzluğu gidermekte ve vücuttan sıvı atılmasına karşın vücudun ihtiyacı olan sıvı ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca vücutta fazla olan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak şişkinliği önlemektedir.
  • Kan basıncını düşürmesinin yanı sıra idrar söktürücü olma özelliği de olmaktadır.
  • Hibiskus çayı ile zayıflayanlar bu çayı iyi bir yağ yakıcı olduğunu ve metabolizmanın daha hızlı çalıştığını söylemektedir.

Hibiskus Çayı Tarifi

Hibiskus bitkisi kurutulduktan sonra tek başına çay olarak yapılabileceği gibi zencefil, limon veya tarçın ile de birlikte yapılabilmektedir. Kaynatılmış bir fincanın içerisinde 1-2 çay kaşığı kurutulmuş hibiskus konulmakta ve 15 dakika boyunca demlenmesi beklenmektedir. Daha sonrasında demlendikten sonra süzülerek içilmektedir. Ancak hibiskus çayı yapılırken demlenme süresinin 15 dakikadan daha fazla olmaması gerekmektedir. Aksi takdir de çayın tadı acılaşmaktadır.

Hibiskus Çayı Tarifi

Hibiskus çayı ile zayıflayanların yorumları arasında çayı tek başına içmek yerine zencefil ve tarçın ile içilmesi önerilmektedir. Bu sayede hem yağ yakma işlemi daha hızlı olmakta hem de metabolizma daha iyi çalışmaktadır.

4 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...