Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Her insanın metabolizması bir birinden farklıdır. En bariz farklılık kadın ve erkek metabolizmaları arasında görülür. Otuz elli yaş aralığında ortalama kiloda bir kadın günlük olarak yine ortalama 1800 kaloriye ihtiyaç duyarken, aynı yaş aralığında bir erkek yine ortalama 2200 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Günlük kalori ihtiyacını hesaplama işlemi yapılırken kilonuz ve yaşınız dışında günlük olarak yaptığınız aktivite miktarı da önemlidir. Yine aynı şekilde metabolizmanızın çalışma hızı da sizinle aynı yaştaki biriyle farklılık gösterebilir.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle eğer diyet yapmaya karar verdiyseniz ve günlük kalori ihtiyacı belirlemeye çalışıyorsanız size ilk önerimiz, hangi yaşta olursanız olun, bir doktora görünmeniz olacaktır. Bu neden önemlidir? Çünkü doktor size bir takım kan ve idrar testeleri yapacak metabolizmanızın durumunu tespit edecektir. Vücut kitle endeksi adı verilen bir değere ulaşacaktır. Bununla birlikte hormonlarının çalışma hızına bakacaktır. Tüm bunlar sizin günlük olarak ne kadar kaloriye ihtiyacınız olacağı araştırması için faydalıdır.

Günlük harcanan kalori hesaplama nasıl yapılmalıdır? Öncelikle kalori ne demektir isterseniz ona birlikte bir bakalım. Kalori  demek,   1 gramlık suyu 1 santigrat derece ısıtabilecek enerji demektir. Çevremizdeki her insanın metabolizması devasa farklar olmamakla birlikte değişik çalışma hızına sahiptir. Dolayısıyla vücudun fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için farklı miktarlarda enerjiye yana kalori değerine ihtiyacı vardır.  Genellikle üst sınır, kişinin yaptığı iş, yaş, yaptığı spor gibi durumlarına bağlı olarak değişkenlik arz etse de, vücut fonksiyonları dediğimiz, kalp , beyin, sinir, mide gibi sistemlerin işlemesini sağlayan alt sınır enerji miktarı benzerdir. Bu miktar ortalama 1000 ila 1400 kalori arasındadır. İşte yukarıda bahsettiğimiz doktor kontrolü ile siz üst sınırda ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Harcanan kalori miktarı içinde günlük yaptığınız aktiviteler için kullanılan enerjilerde dahil edilmelidir. Örneğin tempolu olarak yaptığınız yarım saatlik bir yürüyüş ile ortalama 300 – 400 kalori yakabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulmak için diyetisyenler tarafından hazırlanan beslenme programlarında genelde günlük 500 kalorilik bir harcama hesaplanır. Bu istediğiniz aktivite olabilir ancak en çok tavsiye edilen yürüyüştür. Fiziksel aktivite metabolizmanızı hızlandırdığı için oldukça faydalıdır. Böylesi bir programda dengeli beslenerek ve kalori miktarı azaltarak kalıcı olarak kilo vermeniz çok mümkündür.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır? 1

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama yaparken yararlanabileceğiniz birkaç yöntem var. Bunlardan birincisi bahsettiğimiz gibi önce bir hekime görünmek ardından diyetisyen kontrolünde bir program uygulamaktır. Diyetisyeniniz sizi dinleyip, tahlil verilerinizi değerlendirmekten sonra size amacınıza uygun kalori değeri içeren program hazırlanacaktır. Bununla birlikte siz de aktivite seviyenizi metabolizma hızınızla çarparak günde almanız gereken kalori miktarını hesaplayabilirsiniz. Egzersizden hoşlanmayan biriyseniz metabolizma hızınızı 1.2 ile çarpmanız gerekir. Her gün egzersiz yapan ve sporu hayatının parçası haline getirmiş biriyseniz bu defa metabolizma hızınızı 1.725 ile çarpmanız gerekir. Ancak tabi bu hesaplamayı yapmak için metabolizma hızınızı da bilmeniz gerekecektir. Bir diğer yöntem daha kolay olacaktır. Günümüzde internet üzerinde çeşitli sitelerde kalori hesaplaması yapan detaylı programlar bulunmaktadır. Hatta telefonunuza bile indirebileceğiniz uygulamalar mevcuttur. Bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır? 2

Ancak kalori hesabı yapılırken bilinmesi gereken en önemli nokta, gün içinde alınan kalorilerin toplam değerinden çok kalitesidir. Yani gün içinde karbonhidrat ağırlıklı besleniyorsanız bu aynı zamanda şekere dönüşecek sonra yağ olarak vücudunuzda depolanacaktır. Bu nedenle engeli beslenmesi tercih etmeli, öğünlerinizi dağıtmalı ve sabahtan akşama azalan bir öğün yoğunluğu tercih etmelisiniz.

14 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...