Günde Kaç Dilim Ekmek Yemeliyiz, Hangi Ekmekleri Tüketmeliyiz?

Yayınlanma Tarihi: 24 Eylül 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Diyet yaparken ekmek tüketilir mi tüketilmez mi hep sorulan bir soru. Ekmek basit karbonhidrat sınıfına dahil edildiği ve kan şekerini hızlı yükselten bir besin olduğu için de kilo aldırıcı etkisinden söz edilir. Özetle karbonhidrat içeren gıdalar kilo almak istemeyenlerin uzak durduğu gruptur. Fakat eğer beslenmede yeterli karbonhidrat olmazsa kişide zihinsel fonksiyonlarda zayıflama, baş ağrısı, bitkinlik, isteksizlik, fiziksel performansta azalma görülür. Karbonhidratlar sebze ve meyvelerde, kuru baklagillerde, unlu mamüllerde, bulgur, makarna ve pirinçte bulunur. Sağlıklı bir beslenmede kalorinin yüzde 45 ila 55’i karbonhidratlardan gelmelidir. Yetersiz karbonhidrat alındığında vücut gereksinim duyduğu glikozu kas dokusundan temin etmeye başlar ve kaslarda erime baş gösterir.

Diyet Yaparken Ekmeği Tüketebilir Miyiz?

Peki ekmeği yemeden diyet olur mu yoksa bir miktar yemek gerekir mi gelin bir bakalım. Ekmek; pilav, börek, çörek, tatlı gibi yiyecekler gibi yağ içermediği için biraz daha masumdur. Yemeklerle 2-3 ince dilim tüketilebilir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde toplam 3 dilim yeterli gelir. Kişi böylelikle hem tokluk hisseder hem de fazla karbonhidrat tüketme isteğinden kurtulur.

Günde Kaç Dilim Yenmeli?

Günde kaç dilim ekmek yenmeli sorusunun yanıtı için günlük kaç kalori alınması gerekiyor buna bakmak gerekir. Bu da kişinin cinsiyeti, yaşı, çalışma temposu ve kaç kilo vermek istediği işe bağlantılıdır. Beyaz unla yapılmış, yerine tam buğday unlu, çavdarlı, yulaflı, tahıllı, keten tohumlu, ruşeymli ekmekler tüketilmelidir. Günlük tüketimi 3 dilimi aşmamalıdır.

Hangi Çeşitlerini Tercih Etmeliyiz?     

Beyaz unla yapılmış ekmeklerden ziyade esmer unla ve buğday unu ile yapılmış ve tahıllarla zenginleştirilmiş ekmekleri tercih etmek gerekir.

Ekmek Çeşitleri ve Ekmeklerin Kalorileri

Her ekmeğin kalorisi farklıdır. Ekmek kaç kalori diyenler için işte ekmek çeşitleri ve kalorileri.

Yulaf ekmeği: 100 gramı 212 kalori

Çavdar ekmeği: 1 dilimi 55 kalori

Kepek ekmeği: 100 gramı 213 kalori

Beyaz: 1 dilimi 90 kalori

Beyaz buğday ekmeği: 100 gramı 246 kalori

Kepekli buğday ekmeği: 100 gramı 251 kalori

Mısır ekmeği: 100 gramı 227 kalori

Arpa ekmeği: 100 gramı 200 kalori

Yufka: 100 gramı 152 kalori

Kızarmış: 1 dilimi 35 kalori

Günde Kaç Dilim Ekmek Yemeliyiz Hangi Ekmekleri Tüketmeliyiz 1

Ekmeğin Yerine Ne Yenebilir?

Ekmeğin yerine geçen gıdalar hiç de az değil. Bu gıdaları ekmeğin yerine tüketebilirsiniz. 1 dilim yerine 1 kase çorba, 2 yemek kaşığı bulgur pilavı, 2 yemek kaşığı makarna, 2 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, yarım çay bardağı leblebi, 1 adet orta boy patates, yarım mısır, 2 adet galeta ve 2 adet kestane tüketebilirsiniz.

Ev Yapımı Sağlıklı Ekmek Tarifi

Eğer ekmeğinizi evde kendiniz yapmak istiyorsanız gerekli malzemeleri tedarik ederek yapabilirsiniz. Buğday unu, kuru maya, süt, zeytinyağı ve istediğiniz tahılı kullanabilirsiniz. Keten tohumu, chia tohumu, ay çekirdeği ve susam kullanabilirsiniz. Bu basit ekmek tarifi sizin yorumunuzla dallanıp budaklanabilir. Bu iş için bir ekmek makinesi de edinebilirsiniz…

24 Eylül 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...