Gıdık Eritme Hareketleri, Gıdık Nasıl Gider?

Yayınlanma Tarihi: 21 Şubat 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Pek çok kadının korkulu rüyası olan gıdık, egzersizle giderilebilir mi? Zayıf bile olsanız çenenizin alt kısmındaki gevşek görünüm psikolojinizi dahi bozabilir. Minik ipuçları sayesinde daha sıkı bir gıdıya sahip olabilirsiniz. Bazı bölgesel egzersizlerle bu bölgedeki deriyi toparlamak mümkün.

Peki gıdı tam olarak nedir? Gıdı çenenin alt kısmında biriken ve sarkan yağ tabakasıdır. İlk sebep fazla kilolardır. Bunun dışında yaşlılığa bağlı doku gevşekliği de gıdı oluşumuna sebeptir. Genç yaşına ve ideal kilosuna rağmen gıdı şikayeti olan hanımlar da yok değildir. Cerrahi manada gıdık aldırma ameliyatı da yapılmaktadır. Ama öncelikle doğal yöntemler kullanarak gıdının yol edilmesi ve önlenmesi amaçlanmalıdır. Eğer egzersiz yapacaksanız bu egzersizlerin sonuç vermesi için düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Her gün 8-10 dakika ayırarak gıdınızdan kurtulabilirsiniz.

Gıdık Eritme Hareketleri, Gıdık Nasıl Gider?

Gıdı Neden Olur?

Yaş ilerledikçe cilde elastikiyet kazandıran kolajen üretimi azalır ve bunun sonuçları gıdı bölgesinde de hissedilir. Gıdıda gevşeme ve çözülme şeklinde ortaya çıkan bu deformasyon kişide psikolojiyi olumsuz yönde etkileyebilir. Sık kilo alıp vermek de gıdı bölgesinde sarkmaya sebep olabilir. Kimisinde kilo artışı ilk olarak gıdı bölgesinde kendini gösterir.

Gıdı Eritme Hareketleri

  • Birinci Hareket:

Kafanızı geriye doğru yatırın ve çenenizi ileri doğru çıkarıp yaklaşık 20 saniye bekleyin. Bir iki saniye dinlenin ve aynı hareketi 6 sefer daha yapın. Bu hareket gıdınızı gerginleştirir ve kan akışını hızlandırır.

  • İkinci Hareket:

Yine kafanızı geriye doğru yatırın ve çenenizi ileri doğru çıkarın. Gerginliği koruyarak ağzınızı kapatıp açın. 20 saniye dinlenin ve yine 6 sefer tekrar edin.

  • Üçüncü Hareket:

Boyun kaslarınızı sıkın ve 20 saniye bekleyin. Bu egzersizi yaparken gıdınızı elinizle kontrol ederek gergin olup olmadığını kontrol edin.

  • Dördüncü Hareket:

Yumruğunuzu çenenizin altına koyun ve ağzınızı açıp kapatın. Bu hareketle alt ene kaslarınız güçlenir ve kan dolaşımınız hızlanır.

Egzersizleri yaparken yanma hissetmelisiniz. Bu yanma hissi o bölgenin çalıştığının kanıtıdır.

Gıdık Eritme Tüyoları

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın gıdık yok etme ve gıdık eritme tüyoları da oldukça faydalı. O maskelerden birini sizinle paylaşalım.

  1. 300 ml maden suyu, 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 tutam semiz otu ve 1 tutam dere otunu rondodan geçirin ve buz kalıpların koyup dondurun. Her sabah ve akşam bir parça buzu cildinizde dolaştırın. Yüzünüzü kurulamadan bekleyin ve yıkayın.
  2. 1 tatlı kaşığı yaş mayaya 1’er çay kaşığı elma suyu, bal ve süt karıştırın ve bunu gıdınızda 20 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü önce sıcak ardından soğuk suyla yıkayın.

Gıdık Aldırma Operasyonu

Gıdık aldırma ameliyatı ile kişi mutlaka daha genç ve dinamik görünür. 30’lu ve 40’lı yaşlarda lazer lipoliz ve klasik liposuction yöntemleri, 50’lerde ise gıdık germe ameliyatı uygulanır. İşlem ortalama yarım saat sürer. Gıdı derisini sıkılaştırmak için genellikle lazer lipoliz kullanılır. Böylelikle gıdı altındaki yağ hücreleri patlatılır ve vücut tarafından emilir. Daha sonra da gevşeyen deri sıkılaştırır. Gıdı germe operasyonu 1,5- 2 saat sürer. Daha ileri yaşlarda gevşeyen gıdının derisi kulak arkasında toplanır.

Gıdık ameliyatı yüz güldüren sonuçlar verir ve kişinin psikolojisini olumlu yönde etkiler.

21 Şubat 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...