Elma Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Mucizevi bir meyve olan elmayı pek de iyi tanımıyoruz. Dengeli beslenme programlarında ara öğün olarak tüketilmesi önerilen elmanın aslında hayatımızda daha çok yeri olması gerekiyor. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki elma başta karaciğer olmak üzere, kalın barsak ve göğüs kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip. Elma bu koruyucu özelliğini de kabuğundaki özel bir maddeden alıyor. Bilimsel araştırmalarla tespit edilen bu kanser önleyici özelliğinin dışında, kas erimelerini önleyen bir bileşenin de yine elma kabuğunda olduğu anlaşıldı. Elmanın mucizevi olmasını sağlayan bir diğer özelliği de kan şekerini düşürüyor olmasıdır. Hekimler özellikle diyabet hastalarının gün içinde bol miktarda elma tüketmesini öneriyor. Öte taraftan kan şekerini dengeleme özelliği ile elma diyet programlarının da en büyük destekçisidir. Peki günlük beslenmemizde alacağımız 1 elma kaç kalori?

Ülkemiz meyve ve sebze bakımından geniş kaynaklara ve seçeneklere sahip olmasına rağmen maalesef sofralarımızda yeterince yer alamıyor. Yine ülkemizde meyve ile sebze tüketim alışkanlığının yerleşmemiş olması nedeniyle obezite, diyabet ve kanser hastalıklarında artış göründüğü, doktorlar tarafından belirtiliyor. Aslında Akdeniz tipi beslenme hayat kurtarıcımız olabilir.  Yani bol miktarda sebze ve meyve tüketimi bizi daha sağlıklı bireyler haline getirebilir. Bunun için her mevsim çok kolaylıkla elde edebileceğimiz elmayı beslenme listemize eklemekle başlayabiliriz.

Bir adet orta boy elma ( 100 gr.)  yaklaşık olarak 104 kaloridir. Çok sağlam bir lif kaynağı olan elma hazmı kolaylaştırır. İçeriğinde B ve C grubu vitaminleri barındırır.

Yeşil Elma Kaç Kalori?

Elma yazımızda bahsettiğimiz sağlık açısından bir çok olumlu özelliklerinin yanı sıra, ülkemizde bir çok çeşidi ile de mevcuttur. Kırmızı elmalar amasya, arap kızı gibi çeşitlere ayrılırken yeşil elma da kendi içinde mayhoş ve tatlı seçenekleriyle market raflarını ya da pazar tezgahlarını süslerler. Yani her damak tadına uygun bir elma çeşidi mevcuttur. Spor salonlarında ara öğün seçeneği olarak ya da spor arasında tüketilmek üzere yeşil elma önerilir.Bir adet yeşil elma yaklaşık olarak 78 kaloridir. Kalori değerinin düşük olması ve içeriğinde bol miktarda lif bulundurması nedeniyle kilo oluşumunun önüne geçer. Bu nedenle özellikle diyetisyenler ara öğünlerde yeşil elma önerisinde bulunurlar. Yeşil elma aynı zamanda antioksidan yönünden zengindir ve vücut direncini arttırır.

Yeşil Elma Kaç Kalori?

Kırmızı Elma Kaç Kalori?

Bir adet kırmızı elma, 100 gr., çeşidine göre değişmekle birlikte,  yaklaşık olarak 80 – 100 kalori arasındadır. Kırmızı elmanın ülkemizde çok lezzetti türleri bulunmaktadır. Bu türleri mümkün olduğunca mevsiminde tüketmek önerilmekteyse de artık sera tarımı nedeniyle normalde kış meyvesi olan kırmızı elmayı her mevsimde bulmak tüketmek mümkün hale geldi.

Kırmızı Elma Kaç Kalori?

Elma ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz tüm sağlık bilgilerine ilave olarak elma içindeki bazı enzimlerin ağız içi tükürük akışına uyum sağladığını, böylelikle ağız içindeki asit seviyesini azaltarak diş sağlığını da olumlu etkilediğini belirtmek isteriz. Hatta bazı diş macunlarının içine bu enzimler eklenmekte ve satışa sunulmaktadır. Yemekten bir süre sonra, kabuğu ile birlikte yenilen elma, diş arasında kalan yemek artıklarını temizlemekte ve dişleri parlatmaktadır.

Yazımızı tamamlamadan önce son olarak elmaların tüketilmeden önce iyice yıkanması gerektiğine dikkat çekmek isteriz. Son yıllarda koruyucu amaçla meyvelerin üzerine sıkılan zirai ilaçların olumsuz etkilerinden korunmak için elmalarınızı mutlaka ovalayarak ve bol su ile yıkayın. Bir müddet sirkeli suda bekletin ve durulayın.

18 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...