Dukan Diyeti Tavuk Tarifleri

Yayınlanma Tarihi: 6 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Son dönemlerde kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettikleri diyet listelerinden biri de dukan diyeti olmaktadır. Dukan diyeti diğer diyet listelerine oran ile daha farklı bir şekilde düzenlenmektedir. 4 evreden oluşmakta ve her evrede farklı besinler tüketilmektedir. Dukan diyetinin temelinde düşük oranda yağ ve karbonhidrat bulunurken yüksek protein alımı sağlanmaktadır. Bu yüzden pek çok besin kaynağı bazı evrelerde bulunurken bazılarında yer almamaktadır. Bu diyeti uygulayacak kişilerin herhangi bir kronik sağlığı olmaması gerekmektedir. Kişilerin dukan diyetine başlamadan önce mutlaka vücut besin değerlerini ve vücut endekslerini ölçtürmesi gerekmektedir. Bu sayede ideal kilo hesaplanmakta ve evrelerin süreleri bunlara göre belirlenmektedir. Dukan diyetinin ilk evresi atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olarak devam etmektedir. Bu evrelerden en zor olan kısmı atak evresi olmaktadır. Bunun nedeni de bu evrede belirlenen süre boyunca kişiler sadece saf protein ile beslenmektedirler. Dukan diyetinin bir avantajı da kendi günlük yaşamına göre diyet listesini oluşturmasından geçmektedir.

Dukan diyetinin ilk evresi olan atak evresi kişinin vereceği kilo ile orantılı olarak en az 2 en çok 10 gün sürmektedir. Ancak bu sürede protein ve günlük sadece bir buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği yenebilmektedir. Yulaf kepeği genel olarak ara öğünlerde tercih edilmektedir. Yemeklerin içerisinde konulduğunda ara öğünlerde sıkıntılar oluşmaktadır. Bu dönemlerde kişileri en çok ne yiyeceğim sorusu zorlamaktadır. Dukan atak tarifleri ile belirlenen gün boyunca kişiler kendilerine bir yemek listesi oluşturmakta ve bu listeye bağlı kalarak atak evresini tamamlamaktadır. Dukan tavuk tarifleri ile de gün içerisinde beyaz et ile özdeşleşmiş olmak ile birlikte genel olarak bu süreçte en çok tüketilen yemekler dukan tavuk yemekleri olmaktadır. Sabah kahvaltılarında daha çok yumurta, jambon gibi malzemeler ile kahvaltı çeşitleri hazırlanırken öğlen ve akşam yemeklerinde kırmızı ve beyaz et dönüşümlü olarak tüketilmektedir.

Dukan diyeti tavuk tarifleri arasında yer alan ilk yemek limonlu tavuk yemeği olmaktadır. Protein kişilerin tokluk hissini artıracağı gibi kabızlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden bu yemeklerin içerisine metabolizma hızlandırıcı yan malzemeler konulmaktadır. Limonlu tavuk yemeğinde ilk olarak; 2 parça tavukgöğsü, yarım limonun suyu ve baharat olarak da pul biber ile kekik kullanılmaktadır. Tavuklar kare şeklinde doğrandıktan sonra limon suyu ve baharatlar ile bir kaba konarak yarım saat süre ile bekletilmektedir. Daha sonrasında yanmaz bir tencerenin içerisinde kendi suyu ile pişirilmeye bırakılmaktadır.

Dukan Diyeti Tavuk Tarifleri 1

Dukan yemekleri tarifi arasında yer alan bir diğer yemekte, yoğurtlu parmesan tavuk tarifi olmaktadır. Bu yemek yapılırken kullanılacak malzemeler; 4 parça tavukgöğsü, 1 su bardağı yağsız yoğurt, yarım tatlı kaşığı pul biber, yarım tatlı kaşığı karabiber, 2 yemek kaşığı kurutulmuş maydanoz ve su bardağının yarısı kadar rendelenmiş parmesan peyniri kullanılmaktadır. Tavuk dışında kalan bütün malzemeler bir kabın içerisine konularak karıştırılmaktadır. Daha sonrasında da tavuklar bu malzemelerin içerisine konularak, hazırlanan fırın tepsisi ile birlikte fırına verilmektedir. Daha önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pişmesi yeterli olmaktadır.

Dukan Diyeti Tavuk Tarifleri 2

Son olarak yapılacak yemeklerden biri de soslu kıyılmış tavuk yemeği olmaktadır. 8 adet kemikli tavuk parçaları yağlarından ve derilerinden arındırılmış olarak tencereye konulmalıdır. Üzerine yarım su bardağı balsamik sirke, 3 yemek kaşığı biber salçası, 2 tatlı kaşığı soya sosu ve su konulmaktadır. 1-1,5 saat boyunca kaynatılmalı ve sonrasında etler ayıklanarak tüketilmektedir.

6 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...