Diyetisyene Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Yayınlanma Tarihi: 8 Aralık 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo verme sürecini tek başına yönetemeyen kişilerin kapısını çaldığı uzmanlardır diyetisyenler. Özellikle obezitenin çok yaygın olduğu günümüzde internet ortamında pek çok diyet listesi de yayınlanıyor. Kimisi bu diyetlerden birini tercih ederken kimisi de uzman bir diyetisyene başvurarak kilo verme sürecini yönetmek istiyor.

Diyetisyen nedir sorusu da burada devreye giriyor. Diyetisyenler kilo anlamında sağlıksız bireyleri sağlığına kavuşturan, sağlıklı bireylerin ise mevcut iyi hallerini korumayı hedefleyen Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunu kişilerdir. En iyi diyetisyen kimdir, kişiye özel diyetisyen listesi nedir,  online diyetisyen hizmeti var mıdır sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diyetisyene Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Diyetisyene Neden İhtiyaç Duyulur?

 • Diyetisyene sadece fazla kilosu olan kişilerin kilo verme amaçlı başvurdukları uzmanlar değil, ideal kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin de danışabileceği beslenme uzmanlarıdır.
 • Diyetisyenler sadece bireylere birebir danışmanlık vermekle kalmaz kreşlerde, anaokullarında, ilkokullarda, liselerde, üniversitelerde, firma yemekhanelerinde, diyaliz merkezlerinde, hastanelerde, spor kulüplerinde ve buna benzer yerlerde yemeklerin hazırlanma sürecinde de danışmanlık veren kişilerdir.
 • Bir diyetisyen her şeyden evvel kişinin yanlış olan beslenme düzenini değiştirip kişiye ömür boyu bu disipline uyacak şekilde beslenmenin yollarını verir ve danışanını yavaş yavaş, zamana yayarak kilo verme hususunda telkin eder.
 • Özetle diyetisyenler kişilerin özelde nasıl bir metabolizmaya sahip olduklarını, hangi besinlere karşı duyarlı olduklarını ve ne tür bir diyet tipiyle ideal kilolarına ulaşabileceklerini tespit ettiklerinden, kişiye özel diyet programı hazırlayarak danışanlarının sorunsuz ve rahat bir biçimde kilo vermelerini sağlayabilirler.

Diyetisyen Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bir diyetisyen danışanına realist yaklaşır ve asla mucize vaat etmez.
 • Bilimsek metotlara bağlı olarak çalışır.
 • İlk görüşmede mutlaka danışandan bir takım testleri yaptırmasını talep eder. Bunlar kolesterol, kan şekeri seviyesi, tiroid bezleri, vücuttaki yağ ve su oranını ölçen testlerdir. Çünkü herkesin metabolizması ve alması gereken kalori miktarı farklıdır. Test talep etmeyen diyetisyen şüphe uyandırmalıdır.
 • Diyetisyenin mutlaka 4 yıllık lisans eğitimi veren ”Beslenme ve Diyetetik” programından mezun olması gerekir.
 • ”En pahalı hizmeti veren diyetisyen en iyisidir” mantığı yanlış olduğu gibi, çok düşük ücret talep eden diyetisyene de şüpheyle yaklaşılmalıdır. Bu işin belli bir ücret politikası vardır ve bu standart göz önünde bulundurulmalıdır.
 • İyi bir diyetisyen danışanlarının takibini iyi ve düzenli şekilde yapar ve mutlaka irtibat halinde olur.

Diyetisyen Muayenesi Nasıl Olur?

Diyetisyenler danışanları ile yaptıkları ön görüşmenin ardından danışanın boyunu ve kilosunu ölçerek o ana kadar olan beslenme şekli ile ilgili bilgi alır.

Diyetisyenlerin aslında tahlil isteme yetkileri olmamakla birlikte danışanlarının kan bulgularına bakmaları gerekmektedir.

Diyetisyenlerin istediği tahliller genellikle şunlardır:

 • Açlık/Tokluk glikoz: Danışanın açlık ve tokluk kan şekerine bakılarak diyabet olup olmadığı tespit edilir.
 • HDL-LDL-Trigliserid-Total Kolesterol: Bu test kandaki yağ oranını gösterir ve ona göre bir beslenme planı oluşturulur.
 • TSH-Serbest T3-Serbest T4: Bu hormon testleri danışanın metabolizması hakkında bilgi verir.
 • ALT-AST: Bu da karaciğer fonksiyon testidir ve danışanda karaciğer yağlanması olup olmadığı tespit edilir.
 • Ürik Asit-Bilirubin-Kreatinin: Böbrek fonksiyon testidir ve buna göre bir beslenme planı çıkartılır.
 • İnsülin-Kortizol: Bu hormon testi de kişinin kilo verememe yahut kilo  verme de zorlanma durumu olup olmadığını tespit içindir.
 • Fe-B12-Hemoglobin-Hemogram: Bu bulgular da B12 vitamini, kan değerleri, demir eksikliği ve kansızlık ile ilgili neticeleri verir.

Tüm bu tahlil ve tespitler ışığında diyetisyen danışanının metabolizmasına en uygun olan “kişiye özel” diyet programını oluşturur.

Online diyetisyen programları ile de uzaktan da olsa diyetisyen hizmeti almak mümkündür.

8 Aralık 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...