Diyet Yapmak İçin Diyetisyene Gitmek Şart Mıdır

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Günümüzde obezite başta olmak üzere diyabet, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ve böbrek rahatsızlıkları belirli bir diyeti gerektiren sağlık problemlerinden birkaçıdır. Bunların her birinde kişiye özgü diyet uygulaması gerekmekte ve hasta diyetine uyduğu sürece şikâyetlerinin azaldığını görmektedir.

Diyetin önemi sadece hastalıkta değil sağlıkta da son derece mühimdir. Sağlıklı insanların da uyması gereken bazı diyet kuralları mevcuttur. Aksi takdirde sağlık da elden gidebilmektedir. Diyet bu kadar önemliyse diyet yazan meslek olan ”diyetisyenlik” de son derece mühim bir meslek olup bunun eğitimini almayan kişilere bırakılmayacak kadar önemli bir husustur.

Ülkemizde ne yazık ki bu mesleği sadece üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik mezunları değil doktorundan tutun beden eğitimi öğretmenine kadar herkes icra etme peşinde. Peki, başlıkta da görüldüğü üzere Diyet yapmak için diyetisyene gitmek şart mıdır? bunu inceleyelim:

Diyet Yapmak İçin Diyetisyene Gitmek Şart Mıdır 3

İnsanlar herhangi bir hizmet satın alacağı zaman o hizmeti en iyi yapan kişilere müracaat eder ve alacağı hizmetin kalitesini önemser. Bu her sektörde genel olarak geçerli olan bir nokta. Sağlık sektöründe de durum böyle fakat iş diyet yazmaya geldi mi insanların etrafında bunu yapan pek çok vasıfsız kişiler bulunduğu için insanlar diyetisyene gitmeyi bir lüks olarak görüyor ve maalesef geriye uzman olmayan kişilerin yazdığı, bilimsel olarak hiçbir değeri olmayan sağlıksız diyetlerin vahim sonuçları kalıyor.

Diyet Yapmak İçin Diyetisyene Gitmek Şart Mıdır 1

Diyetisyenler; üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik bölümlerinde 4 yıllık bir lisans eğitimi sonrasında Diyetisyen ünvanıyla mezun olmuş kişilerdir. Bu meslek erbabı 4 yıl boyunca sadece diyet yazmayı değil aynı zamanda hastalıkları, ilaçlarla besinlerin etkileşimlerini, besinlerin en küçük yapısına kadar incelenmesini, besinlerin sofraya geliş aşamasına kadar olan aşamaları, menü planlamayı, sağlıklı bir beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğini ve en nihayetinde spesifik hastalıklar başta olmak üzere bilimsel kıymeti olan bütün diyetleri yazmayı öğrenmektedirler.

Diyet Yapmak İçin Diyetisyene Gitmek Şart Mıdır 2

Sonuç olarak denilebilir ki diyet yapmak için diyetisyene gitmek şarttır, elzemdir. Diyetisyenlik diploması olmayan hiç kimseden diyet alınmamalı ve uygulanmamalıdır. Kimse doktorun işine karışmıyor ilacı sadece doktor yazıyor, dersi sadece öğretmen anlatıyor, güvenliği polis sağlıyor, haberleri spikerler sunuyor, sanatı sanatçılar icra ediyor bırakın diyeti de sadece diyetisyenler yazsın.

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...