Diyet Yaparken En Sık Yapılan 5 Hata

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Frenlenemeyen iştah, öğün aralarında yapılan kaçamaklar, bir seferden bir şey olmaz diye diye yenilen abur cuburlar ve sinsi sinsi vücuda yerleşen fazla kilolar. Hemen herkes hayatında bu dönemleri yaşamıştır. Diyet yapma fikri iç açıcı gelmese de sağlık ve estetik kaygı gibi sebepler diyet yapma fikrini güçlü bir istek haline getirir. Diyet yapmak demek günlük alınan kalori miktarının kısıtlanması demek. Bu elbette kişide bir yoksunluk duygusu yaratır. Diyet yaparken halsizlik  en sık karşılaşılan problemlerdendir.  Diyet yaparken kilo vermenin durması ise en sinir bozucu ve motivasyon azaltıcı durumlardan birisi. Siz de diyet yaparken kilo almak istemiyorsanız diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler sorusuna yanıt olan yazımızı okuyabilirsiniz.

Diyet Yaparken Neden Kilo Alınır?

Diyet yaparken kilo kaybetmeyi bekleyip kilo da alabilirsiniz. Peki diyet sırasında nasıl bir yöntem izlemek gerekir? İşte diyet sırasında en sık yapılan hatalar…

1)Ekmeksiz Bir Diyet: Vücudun en önemli enerji kaynağı karbonhidratlardır. Ekmek de en önemli karbonhidratlardan birisi. Pek çok kişi diyet yaparken bu hataya düşer ve ekmeği beslenmesinden tamamen çıkartarak kilo vermeye çalışır. Bu şekilde kilo kaybedildiği doğrudur ama asla sağlıklı bir yöntem olduğu söylenemez. Ekmeksiz diyetlerde yeterli karbonhidrat tüketilmediği için halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi, dikkat eksikliği gibi durumlar yaşanır.

2)Düzensiz Beslenme: Beslenme saatlerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Öğünler her gün aynı saatlerde tüketilmelidir. Böylece iştah kontrolü de yapılmış olur. Özellikle geç yenilen akşam yemekleri ve gece saatlerinde yapılan atıştırmalar kilo kaybını engelleyen detaylardır.

3)Yeterli Su Tüketmemek: Vücuttaki metabolik faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. Su tüketimi besinlerin hücrelere taşınması ve meydana gelen atıkların idrar ve ter yoluyla atılabilmesi için su tüketimi son derece önemlidir. Ama fazlasının da zararlı olduğu bilinmeli ve doz aşımında bulunmamak gereklidir. Yetişkin bir insan için günde 8 bardak su idealdir. Bu tüketim direkt kilo verdirmese de kilo kaybına katkıda bulunur.

4)Egzersiz Yapmamak: Her gün düzenli olarak 25-30 dakika yapılacak orta şiddette egzersiz yağ dokusunun azalmasında etkili olacaktır. Ayrıca egzersiz sadece yağ yakımı sağlamakla kalmaz kas dokusu ve kemik yoğunluğunun artmasına da sebep olur; tansiyon ve kolesterolü düşürür, kabızlığı önler.

5)Çok Fazla Light Ürün Tüketmek: Light ürünlerin düşük kalorili olduğu ve bu yüzden istenilen miktarda tüketilebileceği yanılgısı da diyetlerde kilo vermeyi engelleyen detaylardan birisi. Light ürünler de fazla miktarda tüketildiğinde kilo vermeyi engelleyecektir.

Diyet Yaparken Neler Yapmalıyız?

Diyet yaparken sağlıklı ve istenilen sonuca ulaşmak için küçük lokmalar halinde ve içi çiğneyerek beslenmek gerekir. İki öğün arasında acıkacak kadar süre bırakmak, rafine şeker içeren gıdalardan uzak durmak, akşam yemeğini erken saatte yemek, sofradan tıka basa doymadan kalkmak ve porsiyonları çok abartmamak diyetteyken yapılması gereken en önemli detaylardır. Diyet yaparken baş ağrısı çekmek ilk zamanlarda karşı karşıya kalınacak bir problemdir. Buna çok uzun açlık saatleri de sebep olur. Baş ağrısını engellemek için su tüketimine özen göstermek ve çok uzun süre aç kalmamaya dikkat etmek gerekir.

18 Mart 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...