Diyet Sonrası Kilonuzu Nasıl Korursunuz?

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Diyete başlamak mı zor, diyeti azimle sürdürmek mi yoksa diyetle ulaşılan neticeyi korumak mı? Hepsi kendine göre zahmetli ama ulaşılan kiloyu muhafaza etmek sanıyoruz ki işin en zor kısmı. Hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönüldüğü takdirde yeniden kilo almak kaçınılmaz. O yüzden diyet sonrası kilo koruma son derece önemli. Hayatınızı diyet öncesi sonrası diye ayırdığınızda diyetten sonra dikkat etmeniz gereken hususların kilonuzu koruma yolunda size destek olacağını da aklınızdan çıkarmamalısınız. Diyet tamamen bir matematik işidir ve alınan kaloriyle harcanan kalorinin dengelenmesi esasına dayanır.

İşte bu yazıda diyet sonrası beslenme konusunda birtakım ipuçları bulacaksınız!

ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Günde ister 2 ister 3 öğün yiyin ama saati gelen öğünlerinizi asla atlamayın. Öğün atlamak kan şekerinin düşmesine ve bir sonraki öğünde daha fazla kalori almaya neden olacaktır.

Diyet Sonrası Kilonuzu Nasıl Korursunuz 1

MENÜNÜZÜ ÖNCEDEN PLANLAYIN

Menünüzü önceden planlamanız sürpriz alternatiflere kapalı olmanızı da sağlar. Aklınıza eseni değil önceden planladığınız sağlıklı menülerdeki yiyecekleri tüketmek fazladan kalori almanızı da engelleyecektir.

EGZERSİZ YAPIN

Spor yapmadan da kilo verilebilir elbet ama sporla desteklenmiş bir diyet daima daha hızlı ve sağlıklı sonuç verir. Ayrıca düzenli yapılan egzersiz sayesinde metabolizma hızı da artacaktır.

DÜZENLİ OLARAK TARTILIN

Düzenli olarak tartılmak en iyi kilo kontrolüdür. 1 kilo dahi aldığınızı gördüğünüzde sorun henüz küçükken çözebilme şansına sahip olursunuz. Fazla kilolar biriktikçe vermek de zorlaşacaktır.

Diyet Sonrası Kilonuzu Nasıl Korursunuz 2

UYKUNUZU ALIN

Az uyumak da çok uyumak da metabolizmayı olumsuz yönde etkiler ve daha fazla acıkmaya sebep olur. Her gün ortalama 7 saat uyku metabolizma hızı ve hormonların düzgün çalışması için gereklidir.

YETERLİ MİKTARDA SU İÇİN

Her gün yeterli miktarda su içmek hem iştahı kontrol altında tutmayı hem de eriyen yağların ve vücuttaki toksinlerin kolayca tahliye edilmesini sağlar.

DENGELEME YAPIN

Canınız abur cubur yemek istediğinde, ölçüyü kaçırdığınızda, fazla kalori aldığınız günlerin ertesinde daha küçük porsiyonlar halinde ve protein ağırlıklı beslenirseniz bir gün evvel aldığınız kalorilerin yağa dönüşmesini önlemiş olursunuz. Diyet sonrası kilo koruma önlemleri arasında belki de en önemli olan madde budur. Mutlaka dengelemenizi yapın.

Diyet sonrası beslenme kurallarına uyduğunuz takdirde hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra da bu kiloyu korumanız hiç de zor olmayacaktır.

8 Temmuz 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...