Dikey Diyet Nedir, Nasıl Yapılır, Dezavantajları ve Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2020 Ekleyen: Suna KAYA


Diyet denildiğinde pek çok liste gelir akla. Önceden bilinen klasik diyetlere bir de trend olan diyetler eklenir ve istemediğimiz kadar çok seçenek çıkar karşımıza. Asıl mesele bu seçenekler arasından en uygununu seçmektir. İşte o diyetlerden birisi de dikey diyettir. Dikey diyet programı ve dikey diyet tarifleri kısmına geçmeden önce dikey diyet nedir sorusunun yanıtını bulalım dilerseniz.

Dikey diyet performansa dayalı bir beslenme disiplinidir ve bir vücut geliştirmesi tarafından geliştirilmiştir. Bu diyetin özellikle bağırsak sağlığına iyi geldiği ve hormonal dengeyi sağladığı belirtilmektedir. Sporcuların dayanıklılık ve performansına da iyi geldiği iddia edilmektedir. Dikey diyet sayesinde atletlerin ve vücut geliştiricilerin performanslarını ve kas oranlarını artırdıkları belirtilmektedir. Bunun dışında dikey diyet programı ile kas kütlesini artırmak ve kilo vermek e mümkün olabilmektedir. Dikey diyet, yatay diyetlere göre yüksek kalitede ve zengin besleyici özelliği olan gıdalara yönelir.

Dikey Diyet Nedir Nasıl Yapılır Dezavantajları Ve Diyet Listesi 1

Dikey Diyet Nasıl Yapılır?

Diyete başlarken bazal metabolizma hızı ölçülmeli ve günlük gerekli kalori miktarı belirlenmelidir. Vücut bu diyete alışınca ve öğünler arasına açlık hissedilirse diyete kalori ekleyerek dikey olmak gerekir. Bu adım daha fazla kas kazancı demektir. Antrenman gereksinimi doğdukça özelikle et ve pirinç tüketimi artırılır.

Diyeti yaparken kalorinin büyük kısmı kırmızı et ve beyaz pirinçten sağlanır. Ve kolay sindirilebilen yiyecekler tüketilir. Bu da kas kütlesinde artış sağlar.

Dikey Diyet Nedir Nasıl Yapılır Dezavantajları Ve Diyet Listesi 2

Diyet Listesi

Diyet; kırmızı et ve beyaz pirinç haricinde ağırlıklı olarak portakal, portakal suyu, kızılcık ve kızılcık suyu ve tüm meyveler, beyaz ve tatlı patates, kereviz, havuç, kabak, salatalık, biber, patlıcan, ıspanak, balkabağı; sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, tereyağı, fındık yağı; tüm yağlı balıklar, tüm yumurta çeşitleri; süt ürünleri; tavuk suyu, kemik suyu, iyotlu sofra tuzu; tavuk ve hindi eti, yulaf; baklagiller tüketilebilir. Diyet listesi bu besinlerle oluşturulabilir.

Zararları Var Mıdır?

Her diyette olduğu gibi dikey diyette de dezavantajlar vardır. Her şeyde evvel bu diyette lif oranı düşüktür. Diyet, sarımsak ve soğan gibi faydalı bakteri içeren sebzelerden uzak bir diyet olduğu için probiyotik içeriği de düşüktür.

Kısıtlayıcı ve tekrarlayan bir diyet olan dikey diyette çeşitlilik azdır. Uzun süre bu diyete uymak zordur. Doğru planlanmazsa gıda eksikliğine dahi yol açabilir. Bu diyet tahıl, sebze ve baklagil alımını sınırladığı için vejetaryen ve veganlar için uygun bir diyet değildir.

13 Ağustos 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...