Definasyon Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Vücut geliştirme sporunda iki çeşit ehemmiyet vardır. Birisi her insanoğlunun maksimum sevmiş olduğu bulk devri diğeri ise çok güçlük derecesi yüksek Definasyon devri. Definasyon diyeti örnekleri içerisindeki gaye, yağ tabakasından kurtulup, kasların belirgin bir şekilde görünmesini sağlamaktır. Çoğu süre bu zamanda meydana getirilen rejimlerde fakat yağ ve şeker oranını minimum düzeye indirip protein oranını maksimum düzeye çıkartmaktır. Bu zamanda Bulk döneminin aksine araştırma ve parçalanma görülür. Definasyon diyeti programı, her süre oldukça sorunlu geçer. Definasyon devri rejim programları çok sıkıdır. Rejim döneminde yağ ve şeker alımı olmaz. Karbonhidrat alımı da düşürülür. Bir tek kompleks karbonhidratlarla beslenilmesi gerekir. Ek olarak bu zamanda yaptığınız cardio süresini arttırmanız gerekmektedir.

Definasyon rejimi süresince günlük protein tüketimini kilonuz başına 1,5 – 2 gr. çıkarın, Proteinli besinler seçerken bu besinlerin kolesterol seviyelerini göz önünde bulundurun. Kas hacmini yitirmek istemiyorsanız sağlıklı yağlardan azca oranda tüketin. Definasyon döneminde gelişme hedeflenmez. Aksine hedeflenen incelme/parçalanmadır. Örnek Definasyon diyeti içerisinde,  asıl fakat yağsız ve şekersiz beslenmektir. Bunun yanında da proteinden yoksun kalmadan kas kaybını önlemek önemlidir. Ayrıca bu program hakikaten belirli bir kas hacmi inşa etmiş altyapıyı iyice oturtmuş sporcular için yaza girmeden önce meydana getirilen rejimdir. Şu demek oluyor ki standart bir sporcuysanız bu rejim programını zayıflamak için falan kullanmayın.

Definasyon dönemi zor ve tehlikeli sonuç bir süreç olduğundan kas kaybetmeden bu süreçten çıkmamız gerekiyor. O nedenle supplement kullanmaktan(olanak dâhilinde) çekinmeyin. Öğünler arası bol miktarda su içmenin yanı sıra, gece yatmadan 2 bardak, sabah kalkar kalkmaz da ne olursa olsun 1 bardak su için. Bu yağ yakmanızda ve sindirim sisteminizin düzene girmesinde oldukça yarar sağlar. Gün içinde toplamda 3 litreye yakın su içmelisiniz.  Tüm yemeklerin hazırlanışında Zeytinyağı kullanınız. Bazı profesyonellerin idman öncesi 5 gr saf zeytinyağı içtiği bilinmektedir. Definasyon rejimi sporcuların kaslarını ortaya çıkarmak için uygulayacağı bir rejimdir.

definasyon-diyeti-1

Rejim süresince yağlardan kurtulmak için yağ ve şeker tüketimi olmamakla beraber kasları korumak için protein beslenmesine ehemmiyet verilmektedir. Kas yapma yani bulk döneminden sonrasında artık baklavalarınızın, kol vs. Kaslarınızın tamamen görünmesini istiyorsanız. Antrenmanlarınızı terk etmeden uygulayabileceğiniz rejim yardımıyla çok fit bir görünümü haiz olabileceksiniz.

Definasyon Diyeti 2

Definasyon diyeti süresince yağlardan süratlice kurtulmak için önerilen düşük karbonhidrat rejimi amacınıza hızlı bir şekilde ulaşmanızı elde edecektir. Bir taraftan yağ yakımı hızlanırken bir taraftan da kasların korunmasını elde eden düşük karbonhidrat diyeti bu süreçte rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir rejimdir. Düşük karbonhidrat rejimi yardımıyla temel enerji deposunu karbonhidrattan yağlara çevirebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gerekseme duyulan Definasyon rejimi boyunca 2 hafta 50 gramın altında karbonhidrat alımı gerçekleştirmelisiniz. Rejimi uygulayacağınız bu vakit içerisinde daha az karbonhidrat almış olduğunuz için bitkinlik ya da çalışmalarınızda performansa düşüklüğü olması çok normaldir ve kararlı olun ki ileriki zamanlarda enerjiniz gittikçe artacaktır.

Definasyon Diyeti 3

Definasyon rejimi süresince çok dikkat etmeniz gereksinim duyulan mevzularda titiz davranılmış olduğunuzda arzu ettiğiniz vücuda haiz olabilirsiniz. Yaşa ve cinsiyete nazaran hesaplayabileceğiniz günlük almanız gerekseme duyulan kalori miktarına bakılırsa hazırlayacağınız rejiminizi yüksek kalorili hazırlamanız yağ yakımını engellediği şeklinde, gerektiğinden de azca almanız kaslarınızın erimesini elde edecektir. Bundan dolayı Definasyon rejimi hazırlarken hatalar yapmamak için kalori hesaplamalarını iyi yapmalısınız. Rejim süresince kaslarınızı korumak için kilonuz başına 3 gr. Olmak üzere protein tüketmeye dikkat etmelisiniz.

18 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...