Crossfit Nasıl Yapılır Crossfit Hareketleri ve Crossfit İle Zayıflama

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Hareketli ve egzersizle desteklenmiş bir hayatın hem gündelik hem de ileriye dönük sağlığa yatırım yapma hususunda ne kadar önemli olduğu bir gerçektir. İnsan yeter ki hareketli olmak istesin. Bunun için geliştirilmiş pek çok spor türü var. İşte crossfit de onlardan birisi. Crossfit hareketleri ile kondisyon sağlamak ve zinde bir vücuda sahip olmak mümkün.

Crossfit Nasıl Yapılır Crossfit Hareketleri ve Crossfit İle Zayıflama 1

Crossfit Nasıl Yapılır?

Greg Classman tarafından geliştirilen bir spor türüdür, dünyada 13 binden fazla ülkede özel salonlarda yapılmaktadır. Bu rakamın yarısının ABD’de olduğunu da belirtelim. Crossfit Box da denilen bu salonlarda halter, powerlifting, jimnastik, kettlebell lifting, strongman ve buna benzer spor faaliyetleri yapılır. Antrenmanlar, günün antrenmanları anlamına gelen WOD antrenmanları kapsamında yapılır. WOD’lara katılım belli gün sayısı ile sınırlıdır. Bu antrenmanlar tek kişilik değildir ve her WOD bir evvelki günden farklıdır. Bunlar yoğun antrenmanlardır ve ısınma ile başlanır.

Bu sporu vücut geliştirmeden ayıran en önemli husus değişik aletlerle yapılmıyor olmasıdır. Crossfitde kişinin kendi vücut ağırlığı etkendir. En çok kullanılan aletlerse barfiks çubuğu, kettlebell, jimnastik halkaları, sağlık topu, ip, kürek, metler ve 20-24 inçlik kutulardır.

Yeni başlayanlar içinse crossft antrenman programı şöyle olabilir:

  • 10 adet burpee, 20 kalori row, 10 thruster, 20 adet box jump
  • 10 Burpee ve amrap. Bu periyot 20 dakika boyunca yapılmalıdır.

Bir egzersiz bitirilmeden diğerine geçilmemelidir.

Crossfit Hareketleri Nelerdir?

Hareketleri;

  • Straight Arms on the Pull-up, air squat, burpee, deadlifts, squat cleans, push jerks olarak sıralayabiliriz.

Tüm hareketler; ısınma, WOD ve soğuma ile beraber ortalama 50 dakika sürer.

Crossfit Nasıl Yapılır Crossfit Hareketleri ve Crossfit İle Zayıflama 2

Crossfit Yaparken Kullanılan Malzemeler

Bu merkezlerde, bilinen fitness merkezlerindeki gibi kardiyo ekipmanları bulunmaz. Daha çok olimpik biçemli halter, dambıllar, sağlık topları, pliometrik kutular, tırmanma halatları, jimnastik halkaları bulunur. Kardiyo aleti olaraksa sadece kürek çekme aleti bulunur. Bunların dışında balyoz, kızak ve traktör lastikleri de kullanılmaktadır. Bu aletler spor malzemeleri satan dükkanlardan temin edilebilmektedir. Türkiye’de bulunmayan aletlerse internet üzerinden siparişle alınabilmektedir.

Crossfit İle Zayıflamak Mümkün mü?

Grup halinde yapılan ve rakabet duygusunu tetikleyen bir spor aktivitesidir. Genellikle 10 ila 20 dakikalık periyotlar halinde yapılır. Crossfit kardiyo ağırlıklı bir spor dalı değildir. Kilo vermekten çok vücudu zinde ve formda tutmaya yarar. O yüzden daha çok vücut formunu korumak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir spordur.

Crossfit Kimler Yapabilir?

Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan, eklem sakatlığı yaşamamış ve belli bir fitness deneyimi olan kişiler, uzman bir antrenör eşliğinde yapabilirler.

17 Ocak 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...